НЕПРАВДА: В Україні відбувається примусова вакцинація проти COVID-19

НЕПРАВДА: В Україні відбувається примусова вакцинація проти COVID-19

11 Листопада 2021
FacebookTwitterTelegram
1770

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому демонструють Дорожню карту з провадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19. Автор відео робить акцент на фразі «Вакцинація від коронавірусної хвороби в Україні буде добровільною для всіх груп населення та професійних груп», натякаючи, що наразі в Україні існує примусова вакцинація.

Авторами відео є активісти «Багнет Нації». VoxCheck неодноразово спростовував маніпулятивні публікації, які поширює ця організація. 3 листопада 2021 року активісти «Багнет Нації» організували та провели акцію протесту «Стоп примусова вакцинація».

Скриншот відео

Пояснюємо, що не так.

Працівники певних професійних груп можуть відмовитися від обов’язкової вакцинації, але з відстороненням від роботи без збереження заробітної плати.

Обов’язкова вакцинація та примусова — різні поняття. Про це під час брифінгу у вересні 2021 року повідомив Віктор Ляшко. Він зазначив, що обов’язкова вакцинація говорить про те, що визначається перелік професій, які допускаються до роботи, якщо є щеплення. За його словами, у людини є вибір: вакцинуватися повним курсом і приходити на роботу, або не вакцинуватися і не приходити на роботу. 

Згідно з наказом МОЗ № 2153 від 4 жовтня 2021 року, на період дії карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники:

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. 

Наказ МОЗ № 2153 базується на статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», у якій вказано, що у разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об’єктах можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показаннями. 

Працівники закладів освіти та органів виконавчої влади, які не щепилися до 8 листопада, мають бути відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Тобто, такі працівники можуть відмовитися від вакцинації, але з відстороненням від роботи. Можливість відмови від вакцинації свідчить про те, що щеплення не є примусовим. 

Крім того, освітяни та працівники органів влади, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОН України від 16 вересня 2011 року № 595, не підлягають обов’язковій вакцинації. 2 листопада 2021 року МОЗ затвердило форму довідки, яку лікарі видаватимуть пацієнтам, що мають тимчасові або постійні протипоказання до вакцинації проти COVID-19. Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу вакцини проти COVID-19. Повний перелік протипоказань можна знайти тут.

Позиція Європейського суду з прав людини передбачає, що обов’язкова вакцинація за умови відсутності протипоказань є прийнятною, адже вона передбачає захист суспільного інтересу та прав інших громадян на життя. Обов’язкова вакцинація — це втручання держави у приватне життя особи, однак, таке втручання є виправданим і не є порушенням статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо воно було законним, переслідувало легітимну мету та було необхідним в демократичному суспільстві.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний