НЕПРАВДА: В Україні запропонували законопроєкт, який дозволить під будь-яким приводом відключати населенню мобільний зв’язок та інтернет

НЕПРАВДА: В Україні запропонували законопроєкт, який дозволить під будь-яким приводом відключати населенню мобільний зв’язок та інтернет

30 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
2025

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

10 листопада український блогер Сергій Гула повідомив, що в Україні зареєстрували законопроєкт про тимчасове обмеження користування мобільним зв’язком та інтернетом. За його словами, у проєкті немає жодних конкретних положень, тому його будуть використовувати для відключення населенню мобільного зв’язку та інтернету під будь-яким приводом. 

Проте це — неправда. Сергій Гула некоректно переказує положення законопроєкту.

Сергій Гула — український адвокат, який ще до пандемії COVID-19 поширював фейки та маніпуляції про вакцинацію. Із 2020 року на своїх YouTube-каналах регулярно поширює фейки про COVID-19 та вакцинацію проти нього. VoxCheck неодноразово спростовував його твердження про грип та коронавірус, «небезпечність» вакцин, побічні ефекти вакцинації тощо. Детальніше про Сергія Гулу та інших українських антивакцинаторів можна прочитати в нашій статті про інфодемію.

У відео блогер не називає номер законопроєкту, проте цитує деякі його уривки («доповнити статтю 43 закону “Про електронні комунікації”», «Для забезпечення державної безпеки, громадської безпеки і порядку, протидії диверсійним проявам і злочинності»). Якщо пошукати в Google за цими фразами, можна зрозуміти, що йдеться про законопроєкт №8185, зареєстрований у Верховній Раді 7 листопада.

Всі нововведення в документі пов’язані з використанням безпілотників правоохоронними органами України або нейтралізацією безпілотників, використання яких порушує закон та загрожує безпеці. Зокрема у законопроєкті пропонують:

  • дозволити Національній поліції, СБУ, Національній гвардії користуватися безпілотниками для забезпечення державної безпеки, а також використовувати засоби для нейтралізації безпілотників, які порушують правила повітряного простору України;
  • розширити перелік безпілотників, які треба реєструвати;
  • дозволити використовувати радіоелектронні засоби або випромінювальні пристрої спеціального призначення для тимчасового обмеження електронної комунікації в окремих місцевостях для усунення загрози від безпілотників.

Саме останній пункт Сергій Гула інтерпретував як «відключення зв’язку та інтернету під будь-яким приводом», хоча з контексту зрозуміло, що йдеться про обмеження комунікацій під час боротьби з безпілотниками, які несуть загрозу безпеці.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний