НЕПРАВДА: В Україні збільшується кількість лікарень, які проводять трансплантацію, тому що з'являється більше поранених військових

НЕПРАВДА: В Україні збільшується кількість лікарень, які проводять трансплантацію, тому що з’являється більше поранених військових

27 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
531

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито через збільшення кількості тяжкопоранених українських військових у західних областях України збільшується мережа медзакладів, які проводять операції з трансплантації. Так, автори наводять приклад, мовляв, 19 січня у Волинській обласній лікарні донором став чоловік, який загинув від травми, несумісної з життям, натякаючи, що чоловік міг бути військовим.

Утім, збільшення кількості медичних закладів, які проводять трансплантацію, не пов`язане зі збільшенням кількості поранених військовослужбовців. У новині автори маніпулюють причинно-наслідковими зв’язками.

У 2022 році кількість медичних центрів, які проводять трансплантацію, збільшилася з 27 до 32. Однак кількість проведених операцій з трансплантації дуже відрізняється у кожному центрі незалежно від регіону. Так, у Львівському територіальному медичному об’єднанні провели 97 операцій, тоді як у Львівській обласній клінічній лікарні лише 3; у Хмельницькій обласній лікарні одну, а у Херсонській обласній клінічній лікарні — 5.

Збільшення кількості медичних центрів пов`язане зі збільшенням кількості поранених військових. Із початком впровадження реформ у галузі трансплантології кількість операцій та медичних центрів невпинно зростає.

У 2018 році Кабмін затвердив зміни до закону «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Документ дозволив давати згоду на донорство повнолітнім особам, проводити трансплантацію органів від померлих та створив професію трансплант-координатора.

У 2021 році почала працювати Єдина державна інформаційна система трансплантації органів та тканин, до якої вносять дані про потенційних донорів та реципієнтів.

Окрім цього, керівник Директорату високотехнологічної допомоги МОЗ Василь Стрілка пояснив, що до запровадження реформ лікарі майже не констатували смерть головного мозку. Після встановлення цього вердикту консиліумом лікарів, пацієнта під`єднують до штучної вентиляції легень, аби зберегти органи для трансплантації. Однак через відсутність операцій з трансплантації лікарі не бачили сенсу робити цього.

До того ж у період 2018-2023 років триває реалізація пілотного проєкту з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів від неродинного донора. Проєкт передбачає, що всі витрати за операції з трансплантації повністю покриваються з державного бюджету. Долучитись до проєкту можуть заклади охорони здоров’я і наукові установи, які відповідають критеріям, визначеним МОЗ.

Міністр охорони здоров`я Віктор Ляшко відзначав, що після початку повномасштабного вторгнення участь у проєкті також взяла участь Волинська обласна клінічна лікарня, яка у 2022 році зайняла сьоме місце за кількістю виконаних операцій. Минулого року найбільше пересадок виконали у Першому медичному об’єднанні Львова, Національному інституті хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова та клініці «Оберіг». 

Заява, нібито чоловік у Волинській обласній клінічній лікарні був військовим, безпідставна. У повідомленні на сторінці хірурга цієї лікарні не вказані деталі смерті донора. Крім цього, для проведення пересадки потрібна прижиттєва згода майбутнього донора, а якщо такий дозвіл не був наданий за життя, рішення ухвалюють члени родини донора після смерті. 

Окрім цього, після констатації смерті головного мозку та проведення вилучення органів у лікарів є кілька годин, аби здійснити пересадку реципієнту:  органи поза тілом можуть функціонувати недовго. До того ж потрібно підібрати реципієнта зі схожим зростом, масою тіла та ідентичною групою крові.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний