НЕПРАВДА: Вакцина від натуральної віспи спричиняє хворобу, а не рятує від неї | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Вакцина від натуральної віспи спричиняє хворобу, а не рятує від неї

7 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1755

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється інформація про те, що вакцина від натуральної віспи спричиняє захворювання, а не захищає від нього. Як доказ наводять низку випадків із історії, які начебто показують на цифрах, що вакцинація від натуральної віспи часто закінчувалася смертельними випадками.

Далі пояснюємо, чому основна ідея допису – хибна. 

Насамперед, наголосимо, що ми говоримо про натуральну (smallpox), а не вітряну віспу (varicella, chickenpox). Вітряна віспа – або ж вітрянка – високоінфекційна хвороба, яка досі поширена. Наприклад, в Україні щороку реєструють до 200 тис. випадків. Щодо натуральної віспи, то у 1980 році ВООЗ оголосив світ вільним від неї. І це єдина людська хвороба, яку вдалося викорінити. 

Натуральну віспу спричиняє вірус натуральної віспи (variola). І впродовж історії людство намагалося захистити себе по-різному, оскільки летальність хвороби складала до 30%, не кажучи про рубці, які хвороба залишала на тілі.

Варіоляція – це ранній метод проведення щеплень проти натуральної віспи. Тоді для набуття імунітету застосовували вірус натуральної віспи. Варіоляція тягнула за собою ризики: 2-3% людей помирали після процедури. Більше того, пацієнт міг поширити хворобу повітряно-крапельним шляхом або через дотик, спричинюючи епідемію. Але, все одно, процедуру застосовували, оскільки летальність серед хворих, які пройшли процедуру варіоляції, була у 10 разів нижчою

Фундамент до успіху боротьби з натуральною віспою у кінці 18 століття заклав Едвард Дженнер, який для вироблення імунітету до натуральної віспи у розробленій вакцині використав інший вірус, який стали називати vaccinia. Тобто, вакцина проти натуральної віспи не містить вірусу натуральної віспи, тому не може спричинити цю хворобу. Тому, будь-які твердження, що після вакцинації від натуральної віспи людина нею захворіла, є безпідставними.

Оскільки вакцинація не дає абсолютного захисту від хвороби, а імунітет від неї з часом може знижуватися та зникати, цілком імовірно, що вакциновані проти натуральної віспи люди могли померти через зараження цією хворобою вже після вакцинації. 

Наприклад, у США працівники, які контактують із вірусом натуральної віспи в лабораторіях чи медзакладах, повинні ревакцинуватися кожні 10 років.

Водночас, від ускладнень після вакцинації проти натуральної віспи, можна було померти через інфікування вірусом vaccinia, що використовувався для її виробництва. У минулому від 14 до 52 осіб на 1 мільйон вакцинованих могли розвинути загрозливі для життя побічні реакції. А 1-2 людини на мільйон помирали від таких ускладнень. Із іншого боку, вірус vaccinia передається через контакт зі шкірою інфікованого, що є більш контрольованим способом передачі у порівнянні з повітряно-крапельною передачею натуральної віспи.

Дописи на тему шкоди вакцинації проти натуральної віспи супроводжують начебто випадками з історії. Утім, нам не вдалося підтвердити, що такі випадки мали місце. Водночас, ми знайшли деякі з них на ненадійних сайтах, які відверто висловлюють антивакцинаторську позицію, утім не посилаються на жодні джерела.

Доводячи що вакцина проти натуральної віспи не працює або спричинює віспу автори часто використовують хибну логіку у своїх аргументах. Наприклад,

  • говорять, що вакциновані помирали від віспи, не враховуючи те, що вакцина не дає постійного імунітету, а лише на певний час дає необхідні антитіла для боротьби з хворобою;
  • називають загальну кількість вакцинованих по країні разом з кількістю померлих, при цьому не зважають, що від хвороби могли помирати невакциновані люди;
  • аргументують свою позицію, використовуючи окремі приклади, які не є репрезентативними: наприклад, беручи дані для однієї лікарні.

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний