НЕПРАВДА: Вакциновані люди не можуть заразитися вірусом | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Вакциновані люди не можуть заразитися вірусом

31 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
1336

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що вакциновані від COVID-19 не можуть заразитися вірусом.

Зображення, які поширюють у мережі

 

Утім, вакцинація ще не гарантує стовідсоткову відсутність ризику зараження вірусом, а також розвитку хвороби. Навіть вакциновані особи можуть заразитися COVID-19. Але зазвичай вони мають лише слабкі симптоми, оскільки вакцини запобігають важким або навіть небезпечним для життя випадкам захворювання.

Так, вакцини можуть виконувати декілька функцій, серед яких як зменшення ризику зараження, так і полегшення перебігу хвороби, зменшення кількості випадків госпіталізації та смертей. І ефективність цих показників може відрізнятися.

Так, наприклад, дослідження третьої фази вакцини Pfizer показали, що вона ефективна на 95%. Тобто після отримання щеплення ймовірність розвинути симптоми COVID-19 становить лише 5% із 100%, що є доволі низьким показником. Водночас у дослідженні з журналу The Lancet йдеться, що після отримання двох доз, вакцина зменшує ризик інфікуватися на 86%. Різниця полягає у тому, що перший показник вимірює лише передачу вірусу між людьми, у яких розвинулися симптоми захворювання. Натомість другий показник вимірює всі випадки, у тому числі безсимптомні, які також можуть передавати вірус.

Окрім того, слід не забувати, що людина може інфікуватися та заражати інших тоді, коли її імунітет не розвинувся повністю, зокрема невдовзі після вакцинації або ж у період між першою і другою дозами вакцини, який може тривати від кількох тижнів до місяців. 

Імунітет формується з часом. На розробку значного захисту від COVID-19 потрібно близько 2 тижнів після першої дози, а для найбільшого захисту знадобиться друга доза. Ефективність одноразової стандартної дози Oxford-AstraZeneca з 22 по 90 день після вакцинації становить 76%, у той час як після другої — на 82%

У будь-якому разі, щоб уповільнити чи повністю зупинити поширення інфекційного чи вірусного захворювання, потрібно, аби більшість людей (70-90% усього населення) мали до нього імунітет, тобто сформувався колективний імунітет. Розвинути його можна двома способами. Перший — природним шляхом, після того, як перехворіє велика кількість людей, та їхні організми вироблять необхідну кількість антитіл. Другий — за допомогою масової вакцинації, коли більша частина населення отримала вакцину. Вакцинація — безпечніший спосіб, оскільки неконтрольоване поширення інфекційного чи вірусного захворювання, від якого немає ефективних засобів лікування, може призвести до навантаження на системи охорони здоров’я і, як наслідок, до зростання кількості смертей

Проте вакцинуватися можуть не всі. Люди, які мають захворювання, що послаблюють їх імунну систему (наприклад, рак або ВІЛ), або які мають сильну алергію на деякі компоненти вакцини, можливо, не зможуть зробити щеплення певними вакцинами. Проте ці люди все ще можуть бути захищені, якщо вони живуть серед тих, хто вже отримав вакцину. Коли у суспільстві багато людей вакциновані, збудник важко циркулює, оскільки більшість людей мають до нього імунітет. Тож вакцинація не тільки захищає нас самих від вірусу, але й також тих, хто не може або ще не отримав щеплення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний