НЕПРАВДА: Вакцинація проти COVID-19 погіршує ситуацію із захворюваністю на коронавірус

НЕПРАВДА: Вакцинація проти COVID-19 погіршує ситуацію із захворюваністю на коронавірус

27 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
1019

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито вакцинація проти COVID-19 погіршує ситуацію із захворюваністю на коронавірус. У деяких дописах посилаються на дані Університету Джонса Хопкінса, які проаналізував Джоел Смоллі.

Утім, це — неправда. Пояснюємо, що не так.

Першоджерело цього фейку — Джоел Смоллі (Joel Smalley). Джоел Смоллі називає себе аналітиком даних, він не є співробітником Університету Джонса Хопкінса, а лише зробив власні висновки на основі даних, які збирає Університет. На своєму YouTube-каналі та Twitter-акаунті Смоллі публікує відео про неефективність вакцин та карантинних заходів.

Заяви Смоллі поширив ресурс InfoWars. Ресурс Media Bias / Fact Check (ним користуються незалежні фактчекери мережі IFCN) оцінює публікації видання INFOWARS, чиє відео-пояснення поширюють, як конспірологічне та псевдонаукове. Цей медіаресурс здебільшого поширює непідтверджені та псевдонаукові заяви.

Спалах захворюваності на COVID-19 у всьому світі розпочався через поширення нових штамів захворювання, зокрема, Delta. Пов’язувати масову вакцинацію із зростанням захворюваності немає підстав.

Вакцинація не збільшує ризик захворіти на COVID-19. Навпаки, вакцини допомагають виробити імунітет проти захворювання. Коли людина отримала щеплення, вона, швидше за все, матиме захист від хвороби. Часто вакцини вимагають декількох доз з інтервалом у тижні або місяці. Це потрібно, аби забезпечити вироблення антитіл та розвинути клітини пам’яті. Таким чином, організм вчиться боротися з вірусом, формуючи пам’ять про збудника, щоб швидко боротися з ним у майбутньому. Детальніше про це ми писали тут.

Користь вакцинації від COVID-19 можна продемонструвати на прикладі Великої Британії. У період між липнем і жовтнем 2021 року було лише 3 млн випадків зараження на COVID-19, із яких 79 тис. осіб опинились у лікарні. У період між жовтнем і січнем 2020 року було трохи більше ніж 2,7 млн випадків, але більше ніж 185 тис. осіб потребували госпіталізації. Це було перед тим, як люди отримали широкий доступ до вакцинації. Ці цифри показують, як скасування епідеміологічних обмежень і активне поширення штаму Дельта, з одного боку, збільшує кількість випадків, а вакцинація, з іншого боку, скорочує госпіталізацію. У Великій Британії невакциновані люди щонайменше втричі більше потребували госпіталізації, ніж вакциновані.

Вакциновані справді можуть інфікуватися COVID-19 та заразити оточуючих. Однак вони становлять меншу загрозу, ніж люди без імунітету до COVID-19. До активного поширення штаму Delta дослідження демонстрували, що вакцинація суттєво зменшує поширення вірусу в разі проривного інфікування. Щодо штаму Delta, вакциновані можуть мати таке ж саме вірусне навантаження, як і невакциновані. Утім, вакцинація найімовірніше скорочує період, протягом якого людина може заразити інших.

Варто також нагадати, що через велику кількість вакцинованих, зростає їх частка і серед госпіталізованих та хворих. Така ситуація склалась, наприклад, в Ізраїлі. Детальніше ми про це писали тут.

У деяких дописах стверджують, що компанія Pfizer визнала кореляцію між початком вакцинальної кампанії та зростанням захворюваності на COVID-19. Однак, потрібно пам’ятати, що кореляція — це не те ж саме, що причинно-наслідковий зв’язок. Вакцинація не може збільшити кількість хворих на COVID-19. Жодна з вакцин від COVID-19 не заражає людей вірусом.  

До того ж, компанія Pfizer не стверджувала, що її вакцина підвищує вірогідність зараження COVID-19 у легкій формі на 30%. На сайті компанії неодноразово заявляли, що їхня вакцина знижує ризики захворювання у будь-якій формі. FDA, американський медичний регулятор, теж не заявляв про “небезпеку” вакцини Pfizer-BioNTech.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний