НЕПРАВДА: Вакцини Pfizer можуть спровокувати безпліддя в жінок

НЕПРАВДА: Вакцини Pfizer можуть спровокувати безпліддя в жінок

30 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
493

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють відрізок з інтерв’ю «віцепрезидента корпорації Pfizer Майкла Йідона», який заявляє про нібито безпліддя в жінок після щеплення вакциною Pfizer. За словами Йідона, макроносії для молекул, які використовують у вакцинах, накопичуються в яєчниках та впливають на репродукцію. Унаслідок щеплення вакциною Pfizer народжуваність у світі начебто впала на 10–15 %.

Утім, це неправда. Насправді немає доказів зв’язку між вакцинацією від COVID-19 та порушенням репродукції у чоловіків чи жінок.

Скриншот публікації

Окрім заяв про Pfizer, користувачі також поширювали повідомлення, начебто Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) визнало, що вакцини від COVID-19 викликають безпліддя. Однак такі твердження є неправдивими.

У жовтні 2022 року Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) рекомендувало додати сильну менструальну кровотечу до списку побічних ефектів після щеплення мРНК-вакцинами Moderna, Pfizer-BioNTech. Випадки менструальної кровотечі були тимчасовими та з’являлися після перших двох доз щеплення та бустерної вакцини. Водночас EMA повідомило, що немає жодних доказів впливу порушення менструального циклу на репродукцію жінок. мРНК-вакцини від COVID-19 не викликають ускладнень під час вагітності в жінок та не вливають на здоров’я новонароджених  дітей. EMA наголошує, що мРНК-вакцини для вагітних настільки ж ефективні від госпіталізації та смерті, як і в невагітних. 

На сторінці Всесвітньої організації охорони здоров’я також зазначають, що немає біологічних доказів впливу антитіл від вакцинації проти COVID-19 або її інгредієнтів на фертильність (репродукцію).

Систематичний огляд 29 досліджень у 2022 році показав відсутність зв’язку між вакцинами від COVID-19 і порушенням фертильності у чоловіків чи жінок. Згідно з останнім дослідженням у червні 2023 року, вакцини від COVID-19 справді відображаються на порушенні жіночого менструального циклу, але недостатньо доказів впливу щеплення на репродукцію жінок. ВООЗ зазначає, що мало даних, аби стверджувати про зміну менструального циклу жінок внаслідок вакцинації. 

Майкл Йідон — до 2011 року був віцепрезидентом алергічного та респіраторного дослідницького відділу корпорації Pfizer, однак не працював безпосередньо із вакцинами. Від початку пандемії Йідон підтримував розробку вакцин, але пізніше змінив свої погляди та став антивакцинатором. Зокрема Йідон в одній зі статей писав, що британцям слід «негайно дозволити повернутися до нормального життя» в той час, як кількість смертей у країні досягала 45 тисяч. Також науковець закликав припинити масове тестування та стверджував, що 30% населення мали імунітет від COVID-19 ще до початку пандемії. Його слова суперечили висновку Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка за результатами тестування заявила, що від початку пандемії й до грудня 2020 року менше ніж 10% людей у світі були інфіковані. Тобто переважна більшість населення світу залишалася схильною до зараження.

До того ж немає даних, що саме через вакцинацію від COVID-19 народжуваність у світі впала на 10–15%. За даними Фонду народонаселення ООН, єдиний регіон світу, де очікують зниження народжуваності на 7% між 2022 і 2050 роками, — Європа. Тоді як населення в інших регіонах продовжить зростати та досягне свого піка до 2100 року. На зменшення народжуваності впливають соціально-економічні чинники: відсутність доступного житла або грошей на утримання дітей, війни, урбанізація. Також на народжуваність впливає розширення прав і можливостей для жінок, зокрема і доступ до послуг з охорони репродуктивного здоров’я. 

Раніше ми вже спростовували поширені фейки щодо щеплення від COVID-19, зокрема і про ртуть у складі вакцин, яка проникає в ендокринну систему та начебто викликає безпліддя. Натомість немає наукових підстав стверджувати, що певна кількість ртутної сполуки, яку раніше додавали до вакцин, викликає безпліддя.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний