НЕПРАВДА: Вчені Пентагону створили мікрочип, який виявляє COVID-19 до прояву симптомів

НЕПРАВДА: Вчені Пентагону створили мікрочип, який виявляє COVID-19 до прояву симптомів

29 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
919

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Користувачі мережі поширюють інформацію про те, що вчені Пентагону нібито створили підшкірний мікрочип, який виявляє COVID-19 і може видалити вірус з крові при приєднанні апарату для діалізу. 

Утім, це —  неправда.

У цьому відео адвокат Сергій Гула (один із прихильників руху антивакцинаторів в Україні) зазначає, що інформацію про мікрочипи з Пентагону опублікував британський ресурс Daily Mail. За словами Гули, це “потужне серйозне видання, яке фейками не займається”.  Утім, на ресурсі Media Bias / Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, публікації видання Daily Mail оцінюються як упереджені й сумнівні.

Цей фейк вже спростовували іноземні незалежні фактчекери з USA Today

Теза почала поширюватися після опублікованого інтерв’ю американського полковника у відставці Метью Хепберна (Matt Hepburn), керівника проєкту у Виконавчому бюро з хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних програм оборони США.

Під час інтерв’ю Хепберн розповів про датчик, який розробляли з 2016 року, що може виявляти різні захворювання в організмі людини. Хепберн зазначив, що його потенційно можна переробити для виявлення ранніх випадків зараження COVID-19.

Проте цей датчик не є мікрочипом. За словами компанії-розробника Profusa датчик не містить у собі жодних електроннних чи металевих компонентів. Таким чином, він не здатний передавати будь-яку інформацію іншим пристроям, наприклад, через Інтернет, і його можна використовувати лише у медичних цілях. Датчик виготовлений з гідрогелю, із матеріалу, подібного до контактної лінзи або імпланту рогівки.

Початково прилад створили для того, щоб спостерігати за здоров’ям солдатів в режимі реального часу в зонах активних бойових дій. Наразі датчик не використовують, він тільки проходить випробування для подальшого можливого застосування.

Слід також зазначити, що датчики не можуть визначати саме COVID-19 або видаляти захворювання з крові. Датчики здатні лише виявляти зміни в молекулах, які можуть свідчити про наявність коронавірусу або будь-якого іншого вірусу в організмі.

До речі, інші фейки про мікрочипи ми вже спростовували раніше.