НЕПРАВДА: Ведеться кампанія проти ефективних ліків від COVID-19 – заява «Передових лікарів Америки» | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Ведеться кампанія проти ефективних ліків від COVID-19 – заява «Передових лікарів Америки»

11 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
1032

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому Джеймс Тодаро, член групи «Передові лікарі Америки» («America’s Frontline Doctors»), стверджує, що його дослідження про гідроксихлорохін та хлорохін несправедливо цензурували і що ведеться кампанія проти використання цих ефективних препаратів у боротьбі з COVID-19. 

Утім, гідроксихлорохін, як і подібний йому хлорохін, не довели своєї ефективності у лікуванні COVID-19. Тому пояснюємо, хто такі «Передові лікарі Америки», Джеймс Тодаро та про що його дослідження.

Хлорохін – лікарський засіб, створений для боротьби з малярією та амебіазом.

Гідроксихлорохін – лікарський засіб, створений для боротьби з малярією, також застосовується проти деяких аутоімунних хвороб. І хлорохін, і гідроксихлорохін досліджували як ліки проти COVID-19.

Поширений відео-виступ Джеймса Тодаро – це фрагмент прес-конференції групи «Передові лікарі Америки». Оригінальне відео з’явилося в мережі наприкінці липня, але Facebook і YouTube видалили його через порушення стандартів спільноти, у тому числі – поширення неправдивої інформації. Незалежні фактчекери вже писали, що «Передові лікарі Америки» розповсюджують фейки про коронавірус.

Джеймс Тодару на своєму профілі у мережі LinkedIn вказує, що він лікар з Детройту, управляючий партнер інвестиційного фонду та колишній лікар офтальмологічної клініки. Втім, департамент ліцензування та регуляторних питань штату Мічиган на даний час не має згадок про людину з прізвищем Тодаро, яка б мала дійсну медичну ліцензію.

У березні Джеймс Тодаро у співавторстві з Грегорі Рігано написав роботу, яка називає хлорохін і гідроксихлорохін ефективними ліками від COVID-19. При цьому автор послуговувався даними експериментів «in vitro», тобто маніпуляціями у пробірці. Такий метод дослідження – це другий із чотирьох етапів розробки ліків, під час якого потенційні ліки перевіряють на безпечність. Цей етап ще називають неклінічним, оскільки дослідження не проводять на людях. 

Аби довести ефективність препарату, необхідно провести клінічні випробування, тобто протестувати ліки на людях. А цього у дослідженні Тодаро та Рігано не робили. Утім, це робили інші, і ці випробування гідроксихлорохіну показали, що він не має антивірусного ефекту та не впливає ні на тривалість перебування в лікарні, ні на смертність, ні на потребу в штучній вентиляції легень. 

Саме тому від використання гідроксихлорохіну у контексті лікування COVID-19 відмовилися, наприклад, у глобальних клінічних випробуваннях «Солідарність» та «RECOVERY». Що стосується хлорохіну, то одне з досліджень передчасно перервали через загибель 11 учасників і ризики смертельних сердечних ускладнень.

Стаття Джеймса Тодаро не опублікована в наукових журналах. Її можна знайти лише на сайті, який модерує сам Тодаро. Такі роботи, нерецензовані науковою спільнотою, не є надійним джерелом інформації. До того ж, автори стверджують, що стаття написана «у співпраці з Медичною школою Стенфордського університету, Медичною школою Університету Алабами та дослідниками Національної академії наук США». Однак ці установи заперечили свою причетність до роботи Тодаро і Рігано. 

У відео Джеймс Тодаро також говорить про те, що ВООЗ припинив клінічні випробування гідроксихлорохіну через публікацію статті, яку згодом відкликав автор через неможливість верифікувати дані дослідження. Утім, про остаточне рішення щодо припинення тестування гідроксихлорохіну ВООЗ оголосила 17 червня, а відкликали статтю раніше – 5 червня. 

До речі, ми вже писали про гідроксихлорохін та заяви «Передових лікарів Америки».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний