НЕПРАВДА: Велика рецесія була спланована для перезавантаження фінансової системи | VoxUkraine
Beta

НЕПРАВДА: Велика рецесія була спланована для перезавантаження фінансової системи

26 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
822

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється ролик, у якому німецький лікар Хайко Шенінг розповідає, що світова фінансово-економічна криза 2008 року була спланована для перезавантаження світової фінансової системи, і що пандемія коронавірусу та Світовий економічний форум 2021 року з назвою Велике перезавантаження – це продовження плану. 

Пояснюємо, чому світова фінансово-економічна криза не була ніким спланована, а історія  Хайко Шенінга – це нічим не обгрунтована теорія змови.

Хибна теза 1: У 2008 році рухнула фінансова система. Крах спланували банки, які до того ж нажилися на коштах платників податків.

Велика рецесія 2008 року почалася з кризи на іпотечному ринку США у 2007 році, яка спровокувала світову фінансово-економічну кризу і мала низку причин. Серед основних причин кризи виділяють низькі відсоткові ставки і “перегрів економіки”; слабкі стандарти іпотечного кредитування, які призвели до накопичення боргів домовласників і зростання ризикованого іпотечного кредитування; інновації на фінансових ринках і ускладнення фінансових інструментів, і як наслідок – надмірне зростання ризикових операцій серед інвестиційних банків. Важливими передумовами для цього стали дерегуляція на фінансових ринках США та концентрація власності у фінансовому секторі.

Із початком кризи, деякі великі інвестиційні банки, банкрутство яких могло спричинити подальший обвал на фінансових ринках (“too big to fail”), і справді були врятовані (докапіталізовані) за кошти платників податків. Утім, немає ніяких підстав стверджувати, що ця криза була спланована з якоюсь ціллю і що вищеназвані банки отримали від неї вигоду. Передумовами для кризи виступила низка політико-економічних чинників, а не чиясь змова, для якої немає підтверджень. До того ж, низка великих компаній все ж збанкрутували або понесли значні збитки.

Хибна теза 2: Із 2008 року сильні світу цього вносили в систему ще більше грошей, щоб “виграти час”

“Внесення грошей в систему” не було засобом для “купівлі часу”, щоб зберегти систему, як стверджує спікер. Так звана політика кількісного пом’якшення, що включає купівлю активів центральним банком для введення додаткових грошей в економіку, використовувалася для стимулювання економічного зростання в умовах кризи. Ця політика використовується, коли традиційні заходи монетарної політики (такі як регулювання ключової відсоткової ставки) не працюють. 

Хибна теза 3: У 2021 році на саміті Світового економічного форуму, який матиме назву “Велике перезавантаження (Great Reset)” відбудеться перезавантаження фінансової системи.

Назва Світового економічного форуму 2021 року стосується нової економічної кризи, спричиненої пандемією коронавірусу у 2020 році, а не попередньої світової фінансово-економічної кризи 2007-2009 років. 

Під Великим перезавантаженням (“Great Reset”) мають на увазі не перезавантаження фінансової системи, як стверджує спікер, а вирішення ключових проблем сучасного капіталізму в цілому. Хоча фінансові питання планують включити до порядку денного, ключовими питаннями форуму зазначають інші проблеми. Зокрема, його організатори виділяють кризу внаслідок пандемії COVID-19 як привід для пришвидшення пошуку способів вирішення інших системних проблем, які під час пандемії посилилися у багатьох країнах світу. А це – слабке економічне зростання та падіння добробуту, надмірне накопичення державного боргу, проблема зростання бідності та безробіття, проблема змін клімату та надмірного зростання нерівності і, як наслідок – політичної нестабільності. 

Хибна теза 4: Для перезавантаження фінансової системи і, зокрема, щоб створити паніку, використали не надто небезпечний вірус, схожий на грип

Спікер стверджує, що для реалізації “перезавантаження” фінансової системи, яке готується на Світовому економічному форумі, потрібно було посіяти паніку через використання “патогену” – тобто нового коронавірусу. Утім, немає жодних підстав стверджувати, що пандемія коронавірусу була створена штучно чи будь-яким чином пов’язана з необхідністю перезавантаження світової фінансової системи. 

Більшість науковців, а також ВООЗ схиляються до думки, що вірус виник внаслідок природної мутації і перейшов до людей від тварин. Натомість, жодних підтверджень штучному походженню нового коронавірусу чи планам про запуск пандемії “володарями світу” немає.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний