НЕПРАВДА: Верховна Рада ухвалила закон, який вводить статуси «мати війни» та «дитина війни»

НЕПРАВДА: Верховна Рада ухвалила закон, який вводить статуси «мати війни» та «дитина війни»

28 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
40526

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Верховна Рада ухвалила закон, який вводить статус «мати війни». Документ передбачає, що кожна жінка до 60 років або жінка, яка народила після 24 лютого 2022 року, має право на отримання виплат та пільг від держави. Також діти, які на момент повномасштабного вторгнення росії не досягли повноліття, можуть отримати статус «дитина війни». Діти з цим статусом нібито мають право отримати пільги та виплати у розмірі від 5 до 15 тис. грн.

Утім, це неправда. Верховна Рада не ухвалювала закон, який впроваджує статус «мати війни». Постанова про статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, існує з 2017 року, натомість у 2023 році до неї внесли зміни. В Україні немає закону, який передбачає виплати дітям, які народились після 24 лютого.

Скриншоти публікацій, які поширили у мережі

Нам не вдалось знайти закон або законопроєкт, який би впроваджував статус «мати війни» на сайті Верховної Ради або згадки про нього у медіа.

Водночас статус «дитина війни» існує в Україні, проте він стосується людей, яким на час закінчення Другої світової війни не виповнилося 18 років. Через три роки після початку воєнної агресії росії у 2014 році неповнолітні, які проживали на території Донецької та Луганської областей, могли отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Такий статус надавали неповнолітнім, які внаслідок бойових дій:

  • отримали поранення, контузію, каліцтво;
  • зазнали фізичного, психологічного і/чи сексуального насильства;
  • були викрадені або незаконно вивезені за межі України 
  • незаконно утримувалися, у тому числі в полоні;
  • залучалися до участі у діях збройних формувань

У червні 2023 року цей статус почав поширюватись і на інші області України. При цьому підстави отримання статусу залишились такими ж, як і для дітей з Луганської та Донецької областей. 

Для отримання статусу необхідно надати відповідні документи. До прикладу у разі, якщо дитина отримала поранення, потрібно подати виписки з медичної картки дитини, якщо загинули її батьки, треба надати копії свідоцтва про смерть та документ, що підтверджує загибель людини внаслідок воєнних дій. Подати заяву можуть батьки, родичі, опікуни чи піклувальники, а після 14 років особа може зробити це самостійно.

До того ж у постанові немає пункту про виплати або пільги дітям з таким статусом. Вони передбачені лише для осіб, які були дітьми під час Другої світової. Водночас у законі «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» вказано, що особа зі статусом дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, може безплатно харчуватися у навчальних закладах будь-якого типу і форми власності. 

Також аналітикиня Української Гельсінської спілки з прав людини Аксана Філіпішина зазначила, що наразі рішення про виділення додаткових пільг дітям з таким статусом кожна територіальна громада може ухвалювати індивідуально. Проте вона повідомила, що деякі територіальні громади вимушені скасувати пільги на харчування через велику кількість дітей з таким статусом та брак коштів у місцевому бюджеті.  

Раніше до Верховної Ради внесли законопроєкт № 9042-1, який встановлює, що дитина, яка постраждала внаслідок повномасштабної збройної агресії рф проти України, має отримати компенсацію за шкоду життю та здоров’ю. Передбачається, що задум реалізують завдяки коштам, які  стягнуть з держави-агресора. Станом на 28 вересня 2022 року законопроєкт готували до другого читання.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний