НЕПРАВДА: Верховна Рада ухвалила закон, який зробить англійську мову основною мовою в Україні

НЕПРАВДА: Верховна Рада ухвалила закон, який зробить англійську мову основною мовою в Україні

26 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
645

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що Верховна Рада ухвалила закон №9432 «Про застосування англійської мови в Україні», який нібито зробить англійську мову основною мовою в державі. Автори допису вказують, мовляв, прийняття законопроєкту необхідне, щоб у разі перемоги росії українці, тікаючи з країни, знали мову та легко адаптувалися до життя в європейських країнах.   

Однак це неправда. На момент написання статті законопроєкт ще не ухвалили. В українському законодавстві немає поняття «основна мова». Документ закріплює статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування, єдиною державною мовою залишається українська.

Скриншоти допису

У червні 2023 року президент подав до Верховної Ради законопроєкт №9432 «Про застосування англійської мови в Україні» і визначив його як невідкладний. 22 листопада депутати в першому читанні підтримали закон, на момент написання матеріалу його готували до другого читання. Тобто твердження, що закон ухвалили неправдиве.

До того ж у тексті законопроєкту, за який проголосували депутати, не йдеться про те, що англійська мова стане основною мовою в Україні. Адже, по-перше, в українському законодавстві немає поняття «основна мова», є лише «державна мова». По-друге, документ закріплює статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування. Єдиною державною мовою згідно з 10 статтею Конституції є українська мова і законопроєкт не змінює і не може змінити це положення. До того ж у пункті 3 статті 2 документа наголошується, що його положення не можуть тлумачитись як такі, що спрямовані на звуження сфери застосування державної мови, мови корінних народів чи національних меншин.  

У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що Україна має статус кандидата у члени Європейського Союзу, але через низький рівень знання англійської мови досі залишається відокремленою від решти європейських країн мовним бар’єром.  Тож законопроєкт визначає категорії посад, кандидати на зайняття яких зобовʼязані володіти англійською, та унормовує використання англійської мови у кількох сферах. Зокрема, якщо закон ухвалять, працівники митного і паспортного контролю на кордоні повинні будуть спілкуватись з іноземцями англійською мовою. Також прийняття викликів та надання екстреної допомоги іноземцям буде здійснюватись англійською мовою. Вивчення цієї мови для дітей впровадять із раннього віку у дошкільних навчальних закладах.

Також знати англійську будуть зобов`язані:

  • держслужбовці категорії «А» (держсекретар Кабміну та його заступники тощо)«Б» (керівники структурних підрозділів державних органів та їхні заступники тощо) і «В» (держпосадовці, які не ввійшли до попередніх двох категорій); 
  • голови місцевих держадміністрацій та їхні заступники;
  • військовослужбовці офіцерського складу, які служать за контрактом;
  • поліцейські середнього та вищого складу, керівники інших правоохоронних органів, перелік яких визначить Кабмін;
  • прокурори;
  • працівники митної та податкової служб;
  • керівники суб’єктів господарювання державного сектора економіки. 

Англійською мовою повинні будуть володіти також працівники органів місцевого самоврядування, окрім виборних посад, якщо посада передбачає міжнародну співпрацю. На рівні, достатньому для спілкування у професійних галузях, англійську мову повинні будуть знати військовослужбовці. Утім, на час воєнного стану, який в Україні постійно продовжують з 24 лютого 2022 року, ця вимога не буде поширюватися на військовослужбовців та правоохоронців. Працівникам, які володітимуть англійською, на рівні не нижче В2 передбачена набавка у розмірі 10% від заробітної плати. 

До того ж у разі остаточного прийняття документа положення почнуть діяти не одразу. Так, вимоги до знання англійської для держслужбовців категорії «А», голів місцевих держадміністрації та їхніх заступників почнуть діяти через два роки після припинення або скасування воєнного стану, а для решти посадовців через чотири роки. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний