НЕПРАВДА: Відео викрадених ХАМАСом ізраїльських дітей, яких помістили у клітки

НЕПРАВДА: Відео викрадених ХАМАСом ізраїльських дітей, яких помістили у клітки

31 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
534

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито члени ХАМАСу помістили ізраїльських дітей у клітки. Автори додають відео та вказують, що за кадром чути сміх викрадачів. 

Утім, це неправда. Ми знайшли відео, скриншот з якого поширили. Його зняли ще 4 жовтня, тобто до нападу ХАМАСу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Користувач, який зафільмував дітей, представився їхнім родичем. У відео присутні елементи, які вказують, що це відео жартівливе, дітям не намагались завдати шкоди. 

Скриншот відео, яке поширили

За зворотним пошуком по фото у Google Images ми знайшли кілька інших відео, скриншоти з яких поширюють у мережі. У роликах також видно нік тікток-користувача @user6903068251281. Ми знайшли цей акаунт, проте на сторінці не було відео з дітьми. Натомість 8 жовтня власник акаунту записав відео, у якому арабською мовою відповів на питання: «це сіоністські діти?» У описі до відео мітиться посилання, вочевидь на відео з дітьми у клітках, проте доступ до нього автор обмежив. 

У Палестинській організації з перевірки медіа та освіти, Kashif, опублікували переклад слів користувача. Чоловік заявив, що діти на відео — його родичі, а ролик він опублікував за три дні до нападу ХАМАСу на Ізраїль, тобто 4 жовтня. 

9 жовтня фактчекери ізраїльської організації FakeReporter опублікували посилання на оригінальне відео, проте посилання не дійсне і нам не вдалось знайти ролик у вебархіві. Вони також додали скриншоти видаленого відео з дітьми у клітках. На знімку видно аватарку, яка збігається з фото у тіктоці користувача з ніком @user6903068251281. Фактчекери заявили, що допис поширили щонайменше 5 днів тому. У описі до відео також видно кілька гештегів: «пригнічені в моїй країні», «Газа, Палестина, Амман», «у китайців немає рішення» та емоджі з посмішкою. За останнім хештегом ми знайшли кілька жартівливих відео у тіктоці. 

1. Скриншот допису FakeReporter у твіттері; 2. Фото користувача тікток з ніком @user6903068251281   

Фактчекери Maldita.es знайшли ще одне відео, яке користувач зі згаданим ніком опублікував 8 жовтня. На цьому записі присутні діти, яких зафільмували у першому відео, вони сидять на порозі будинку. Автор додав у відео коментар іншого користувача: «відпустіть їх, поки вони не побіліли». Цей запис, як і попереднє відео з дітьми, користувач видалив. 

Скриншот відео, які користувач @user6903068251281 поширив 4 та 8 жовтня

Окрім цього, фактчекери Tjekdet встановили, що запис має дві звукові доріжки оригінальну та накладений звук сміху. Цей звук є популярним у тіктоці серед арабськомовних користувачів, зазвичай його використовують у жартівливих відео. 

Попри те, що саме це відео не має стосунку до злочинів ХАМАСу, бойовики угрупування все ж викрадали та вбивали ізраїльських дітей. Після нападу угрупування на Ізраїль, журналісти та очевидці почали повідомляти про численні  воєнні злочини. Зокрема, через кілька днів після звільнення від бойовиків кібуца Кфар-Аза, розташованого неподалік від кордону з Газою, стало відомо про масові страти цивільних, зокрема дітей, жінок та літніх людей. 12 жовтня офіс прем`єр-міністра Ізраїля опублікував фото вбитих немовлят. ХАМАС заперечив звинувачення у вбивстві дітей.

Станом на 24 жовтня, за даними ізраїльських військових у полоні ХАМАСу перебували 224 людини, серед яких 20 дітей та від 10 до 20 осіб старше 60 років.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний