НЕПРАВДА: Відео, як перший винищувач F-16 прямує в Україну

НЕПРАВДА: Відео, як перший винищувач F-16 прямує в Україну

26 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
1119

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, де нібито зображено, як 29 листопада 2023 року в Україну прямує перший винищувач F-16. 

Для створення фейкового відео використали ролик, який з’явився у мережі ще 20 серпня 2023 року. В описі до оригінального запису не вказано, що цей літак прямує до України.

Скриншот відео

За зворотним пошуком нам вдалося знайти, що інстаграм-акаунт aviationdaily раніше публікував цей допис. Ми перевірили сторінку та виявили, що відео поширили 25 серпня 2023 року. Як повідомляють у дописі, цей ролик взяли з інстаграм-сторінки worldofviperss, де його опублікували 20 серпня. У ньому немає жодної інформації про те, що літак на відео прямує до України. 

Зліва — фейкове відео. Справа — оригінальний запис від 20 серпня 2023 року

На відео ми бачимо, що літак розібраний. Варто розуміти, що процес збору подібної техніки є складним та високотехнологічним. Подібні дії важко проводити в Україні, бо підготовка інфраструктури та персоналу до обслуговування F-16 досі триває, як заявив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Цей факт, а також напис «транспортний засіб спеціального призначення» нідерландською мовою може свідчити про те, що відео зняли в Нідерландах, де на озброєнні стоять F-16.

17 серпня з’явилася інформація про те, що США схвалили надсилання винищувачів в Україну з Данії та Нідерландів. Після 16-ої зустрічі у рамках «Рамштайн» 11 жовтня міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Україна отримає перші F-16 не раніше весни 2024 року. 

21 серпня 2023 року Володимир Зеленський повідомив, що Україна отримає 42 літаки від Нідерландів та 19 — від Данії. Пізніше з’явилося уточнення: Нідерланди всього мають 42 винищувачі F-16, частину з них передадуть ЗСУ, а частину залишаться для навчання пілотів. Норвегія та Бельгія також планують передати Україні F-16, але  не уточнюють кількість літаків, готових до передачі.  

22 грудня Прем’єр Нідерландів Марк Рютте вказав, що мав розмову з Президентом України та повідомив йому про підготовку передачі перших 18 літаків F-16. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний