НЕПРАВДА: Військових ЗСУ використовували для тестування невідомих вакцин

НЕПРАВДА: Військових ЗСУ використовували для тестування невідомих вакцин

12 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
140

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали знову і знову повторюють наративи про так звані «західні біолабораторії» в Україні. У дописах наводять інтерв’ю військовослужбовців ЗСУ, які кажуть, начебто їхнє командування віддавало накази робити щеплення «невідомо від чого». Досліди на військових проводила українська компанія «Фармбіотест» на окупованій Луганщині, про що свідчать документи, знайдені начебто на місці зруйнованої клініки.

Це — неправда. Клініка «Фармбіотест» проводить дослідження звичайних лікарських препаратів та жодного разу не тестувала вакцини.

Скриншот публікації

У пропагандистському відео військовослужбовець ЗСУ Юрій Кузьмич розповідає про вакцину, після якої нібито померли солдати однієї з бригад. За його словами, у бригаді «ходили чутки», що досліди на військових проводили «західною» вакциною. В інших інтерв’ю, які публікували окупанти, Юрія Кузьмича називають військовим 24 або 63 окремої механізованої бригади ЗСУ. Другий військовий Віктор Хаєв, якого нам теж не вдалося ідентифікувати, також розповідає про «експерименти» над військовими ЗСУ. Оскільки чоловіки перебувають у полоні, їх могли змусити поширювати дезінформацію.

Водночас російські пропагандисти не наводять жодних справжніх доказів або документів, які доводять, що у клініці могли тестувати заборонені вакцини. До того ж для підсилення своєї пропаганди росіяни могли сфабрикувати відео. 

Військовий ЗСУ Юрій Кузьмич у пропагандистському ролику

Росіяни вже не вперше намагаються очорнити «Фармбіотест». Раніше кремлівські телеграм-канали робили схожі заяви, що в лабораторії випробовували небезпечні ліки на військових та цивільних. На сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України чітко зазначають перелік дослідів, які проводять різні клініки. Своєю чергою «Фармбіотест» проводила дослідження на біодоступність лікарських препаратів таких, як «Адезін», «Тензокард», «Кловаск» тощо. На офіційному сайті клініки немає згадок про тестування вакцин. 

Усі вищеперераховані назви є звичайними лікарськими препаратами. Наприклад, капсули «Кловаск», які досліджували «Фармбіотест», виписують людям після інфаркту міокарда. Крім того, будь-які наукові чи медичні досліди над людиною в Україні проводяться лише за добровільною згодою. 

Згідно зі Статутом внутрішньої служби ЗСУ, військовим роблять щеплення проти основних інфекційних хвороб. Вакцинацію роблять планово за календарем щеплень або ж за епідемічними показаннями за наказом командира. Проте за висновком лікаря військові можуть звільнитися від вакцинації. 

Отже, немає жодних доказів, що клініка «Фармбіотест» випробовувала на військових ЗСУ вакцини від інфекційних хвороб. Інформаційні вкиди та звинувачення в розробці «біологічної зброї» давно лунають на адресу України. Мета такої пропаганди — показати, що Міністерство охорони здоров’я України, приватні клініки та лабораторії замість лікування українців навпаки піддають їх «західним експериментам». Тоді як в останньому звіті Міністерства оборони США наголошують, що саме росія продовжує наступальну програму біологічної зброї та порушує цим Конвенцію про біологічну зброю.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний