Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюється інформація про те, що коронавірус не заразний, а будь-який вірус допомагає очищати організм. До того ж, віруси нібито не можуть проникати через слизові оболонки та вражати здорові клітини.
Спростовуємо неправдиві та маніпулятивні твердження.
Віруси можуть вражати будь-який інший організм. Новий коронавірус заразний і передається повітряно-крапельним шляхом.
У біологічному дискурсі досі постає питання щодо того, чи є вірус живим організмом. Вірус є сполукою кислот (таких як ДНК та РНК), що робить його скоріше хімічною речовиною, а не організмом.
Тим не менш, дослідження кажуть, що це не виключає можливості вірусам бути активними. Вони потрапляють до клітини ураженого організму, маючи біологічний ефект та можливість розмножуватися. Віруси паразитують на всіх біомолекулярних процесах в організмі. Вони залежать від клітини, у якої беруть енергію та біологічний матеріал для кислотного синтезу, синтезу білків, транспортування та розмноження.
Вірус SARS-CoV-2, що спричиняє COVID-19, передається переважно повітряно-крапельним шляхом.
Біологічний вплив вірусів на організм розцінюють по-різному. Вірус імунодефіциту людини, наприклад, направлений проти імунної системи людини. Він послаблює біологічний захист людини від інфекцій та деяких видів раку. Більше того, ВІЛ передається статевим шляхом, від матері до дитини або через кров.
Віруси можуть проникати в організм через біологічні рідини. Щодо коронавірусу, то підтверджено його проникнення через слизові оболонки (очі, ніс, ротова порожнина).
Можливість передачі через інші рідини тіла – сперму, материнське молоко тощо – невідома. Під час кашляння, спілкування зі слизових оболонок людини виділяються маленькі рідкі частки, що можуть вмістити в собі вірус. Варто зауважити, що саме через цей процес медичним працівниками варто носити медичні маски та захисне обладнання навіть не під час пандемії. Після потрапляння частинок з коронавірусом на слизові оболонки інших людей, вірус починає стрімко розповсюджуватися в організмі, вражаючи його клітини.
Відомі випадки спалахів коронавірусу в деяких закритих приміщеннях: ресторанах, клубах, складах тощо, де люди кричать, співають або говорять за умови тісного контакту та відсутності соціального дистанціювання. Аерозольне розповсюдження вірусу, особливо в таких закритих приміщеннях та обмеженою вентиляцією, хворими людьми майже не можна контролювати.
Аерозольний шлях передачі вірусу (коли під час дихання людини виділяються краплини, що можуть деякий час залишатись у повітрі) ще досліджується. Про нього ми писали тут.
Вакцини є дієвим інструментом боротьби проти вірусів.
Вакцини мають доведену ефективність, і захист від хвороб не зникає, якщо вчасно отримувати всі дози вакцини. Завдяки вакцинації віспа повністю зникла, випадки зараження поліомієлітом впали на 99%, кількість смертей від правця знизилася на 96%, від кору – на 75%. Детальніше про це ми писали тут.
COVID-19 – це нове захворювання. Масове поширення вірусу за відсутності вакцини та ефективних ліків спричиняє значну кількість жертв. Крім цього, існує можливість повторного зараження людей, які вже перехворіли COVID-19. Вакцина ж здатна забезпечити стійкий імунітет від нового коронавірусу і стримати його поширення.
Утім кожна вакцина спрямована проти конкретного чи конкретних вірусів чи бактерій. Наприклад, вакцина проти поліомієліту не захищає від кору. Так само вакцини проти пневмонії, такі як пневмококова вакцина та вакцина проти гемофільного грипу типу В (Hib), не забезпечують захист від нового коронавірусу.
Клітина може виділяти вірус, але лише якщо він розмножився у ній. Вірус не очищає організм та не розчиняє мертві тканини.
Віруси не поглинають та не розчиняють мертві або помираючі тканини, а тим паче чужорідні. Віруси паразитують на клітинах, попадаючи в організм, поглинаючи біологічний матеріал та енергію для розвитку, транспортування та розмноження. Наявність деяких вірусів проявляється в захворюваннях різного виду тяжкості.
Кожен може підхопити COVID-19 і серйозно захворіти. Люди будь-якого віку, які відчувають лихоманку та / або кашель, пов’язані з утрудненим диханням / задишкою, болем у грудях / тиском або втратою мови чи руху, повинні негайно звернутися до лікаря.
Наприклад, вірус імунодефіциту людини ніяк не можна назвати очищаючим від мертвих або нездорових клітин. Вражаючи організм, ВІЛ атакує білі клітини крові, у такий спосіб ослаблюючи імунітет. Це призводить до уразливості від інших інфекцій.
Вакцини є різних типів: наприклад, вакцини, які виготовляють із живих збудників з ослабленою вірулентністю; вакцини з убитих патогенних мікробів; вакцини на основі анатоксину, хімічні вакцини, РНК-вакцини.
Віруси справді можуть передаватися через ін’єкцію, якщо процедура проведення ін’єкції порушена, як-от, наприклад, ВІЛ, однак це залежить від самого вірусу. SARS-CoV-2 передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини через краплі, що містять в собі вірус. Інші способи передачі SARS-CoV-2 не підтверджені. Вірус, що викликав віспу також передавався повітряно-крапельним шляхом, що було причиною смерті людей аж до ліквідації вірусу в 1979 році.
Організм, до якого потрапляє невелика або ослаблена доза вірусу в вакцині, буде боротися з ним та виробить антитіла на випадок появи в організмі такого ж вірусу.
Дія РНК-вакцини інакша: вона не передбачає використання частини вірусів, як у деяких традиційних вакцинах. РНК-вакцина працює шляхом введення в організм «інструкцій» для вироблення антитіл. Під інструкціями мається на увазі послідовність мРНК – матричної або інформаційної РНК (молекули, яка допомагає клітинам будувати специфічні для захворювання антитіла). Про це ми писали раніше тут.
Віруси можуть передаватися від тварини до людини.
У кількох собак та котів (домашніх котів та тигрів), які контактували із зараженими людьми, підтвердився COVID-19. Крім того, тхори сприйнятливі до зараження. В експериментальних умовах і коти, і тхори могли передавати інфекцію іншим тваринам того ж виду. Однак, досі немає жодних доказів того, що ці тварини можуть передавати хворобу людям та поширювати COVID-19. Наразі дослідження тривають.
Більшість вірусів із родини коронавірусів походять від тварин. Наприклад, MERS-CoV, який спричиняє Близькосхідний респіраторний синдром коронавірусної інфекції (MERS), ймовірно, передався людям від кажана, але переважна кількість доказів вказує на участь дромедарних верблюдів у передачі MERS-CoV людині.
Більшість вчених, а також ВООЗ схиляються до думки, що вірус SARS-CoV-2 виник внаслідок природної мутації і перейшов до людей від тварин. Це підтверджують і інші дослідження зразків нового коронавірусу. Предметом дискусії і подальших досліджень залишається лише питання, чи визначені усі тварини, що сприяли мутації вірусу до набуття ним здатності передаватися людині. Про це ми писали раніше тут.
Віруси можуть проникати через рани.
До прикладу, ВІЛ може передаватися через різні рідини організму, в тому числі і через кров.
Деякі дослідження повідомляють про виявлення SARS-CoV-2 як у плазмі, так і в сироватці крові, тобто вірус може реплікуватися в клітинах крові. Однак роль передачі через кров залишається невизначеною: низькі титри вірусу в плазмі та сироватці свідчать про те, що ризик передачі цим шляхом може бути низьким.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний