НЕПРАВДА: ВООЗ сприяє декриміналізації наркотиків в Україні

НЕПРАВДА: ВООЗ сприяє декриміналізації наркотиків в Україні

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
291

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) ухвалює акти, які лібералізують канабіс та інші наркотики. У такий спосіб у різних країнах світу, зокрема і в Україні, декриміналізують наркотичні засоби.

Утім, це неправда. ВООЗ не ухвалювала акти про лібералізацію наркотиків. Організація не впливає на законодавство держав-членів, а лише консультує Комісію ООН з наркотичних засобів (CND) щодо потенційної шкоди та користі від застосування певної наркотичної речовини у лікуванні. В Україні хочуть легалізувати лише медичну, а не рекреаційну марихуану чи інші наркотики.  

Скриншот допису

ВООЗ послідовно протидіє поширенню наркотиків та проводить Форуми з питань алкоголю, наркотиків і залежності. Під час зібрання у 2023 році учасники обговорювали прогрес у заходах, спрямованих на посилення профілактики та лікування залежностей. У структурі організації є відділ з боротьби з алкоголем, наркотиками та адиктивною (залежною) поведінкою, який займається розробкою, поширенням та підтримкою впровадження інструментів для профілактики, виявлення, діагностики та лікування хвороб, спричинених вживанням психоактивних речовин. 

Комітет експертів ВООЗ з лікарської залежності (ECDD), який складається з експертів у галузі психоактивних речовин та медицини, оцінює ризики та переваги  для здоров’я від вживання наркотичних препаратів з лікувальною метою. Цей Комітет збирається щорічно та рекомендує Комісії ООН з наркотичних засобів, чи варто включати певну психоактивну речовину до списку препаратів, які перебувають під міжнародним контролем. До складу Комісії ООН своєю чергою входять 53 держави-члени, а контроль за виконанням ухвалених комісією рекомендацій здійснює Міжнародний Комітет з контролю над наркотиками.

Також ВООЗ рекомендувала Комісії ООН не вносити препарати на основі медичного канабісу (з чистим канабідіолом) до списку препаратів, які перебувають під міжнародним контролем, аби дозволити його використання у терапевтичних цілях. У 2020 році Комісія ООН визнала терапевтичне використання медичного канабісу. Однак ВООЗ наголосила, що висновки її фахівців мають рекомендаційний характер, кожна країна може на власний розсуд впроваджувати заходи контролю на своїй території та вирішувати, легалізовувати медичний канабіс чи ні.   

Канабідіол — речовина, яка міститься у медичному канабісі. Вона не має вираженої психоактивної дії, не викликає залежності, не підходить для рекреаційного вживання. Має сильну протисудомну та протиепілептичну дію.

Відтак ВООЗ не змушували українську владу легалізовувати медичний канабіс або рекреаційні наркотики. Науковці різних країн відзначали позитивний вплив препаратів на основі медичного канабісу для полегшення симптомів мігрені, посттравматичного стресового розладу, наслідків хімієтерапії, а також для профілактики та лікування шлунково-кишкових розладів та розсіяного склерозу.

Законопроект про легалізацію канабісу має на меті дозволити людям, які потребують  лікування за допомогою препаратів на основі медичного канабісу, купувати їх за рецептом в аптеках. Проте він не декриміналізує, тобто не знімає відповідальність з людей, які зберігатимуть рекреаційний канабіс в невеликих кількостях. Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко пояснював, що препарати на основі медичного канабісу будуть частиною комплексу заходів з подолання негативних наслідків війни для психічного здоров’я. На момент написання тексту народні депутати внесли поправки до законопроекту, який готували до другого читання. Про легалізацію або декриміналізацію рекреаційного канабісу або інших наркотичних засобів не йдеться. В Україні продаж наркотичних або психотропних препаратів здійснюється лише за рецептом.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний