НЕПРАВДА: ВООЗ визнає неефективність вакцин, але наполягає на вакцинації | VoxUkraine

НЕПРАВДА: ВООЗ визнає неефективність вакцин, але наполягає на вакцинації

25 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
324

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що ВООЗ визнає неефективність вакцин, але наполягає на вакцинації. Для аргументації цієї думки посилаються на слова глави Європейського бюро ВООЗ Ганса Клюге, який начебто сказав, що «вакцини не зупинять пандемію», оскільки «постійно з’являються нові штами коронавірусу».

Однак наведену інформацію вирвано з контексту.

У ВООЗ дотримуються думки, що вакцинація – це один з інструментів подолання пандемії, але не єдиний засіб. Так, паралельно потрібно дотримуватися карантинних обмежень, контролювати поширеність, відстежувати контакти й розслідувати виникнення нових штамів. Тому вакцинація не означає закінчення пандемії, оскільки до цього потрібно підходити комплексно. 

Усе ж мутація для вірусу – це нормальний процес, а більшість змін не впливають на властивості вірусу. Серед мутацій SARS-CoV-2, які, за даними ВООЗ, легше поширюються, – так звані “британський” VOC 202012/01 та “південноафриканський” 501Y.V2 штами. 

Утім, вакцинація та інші превентивні заходи повинна зменшити кількість мутацій вірусу: потенціал вірусної мутації зростає зі збільшенням частоти зараження людей і тварин. Тож зменшення передачі коронавірусу, як за допомогою карантину, так і вакцини, зменшує частоту мутацій. 

Деякі компанії-виробники вакцин досліджують дію своїх препаратів проти нових штамів.  Зокрема, китайська вакцина Sinovac попередньо показала ефективність проти штамів із Британії та ПАР, проте наскільки препарат ефективний не повідомляється. Коронавірусні вакцини, розроблені Pfizer-BioNTech та Moderna, попередньо показують ефективність проти варіанту британського вірусу, але при цьому продемонстрували знижену здатність нейтралізувати штам з ПАР.  

Думки про неефективність вакцин внаслідок мутації вірусу поширювали ще до того, як вакцину від COVID-19 розробили та дозволили масово використовувати – ми писали про це тут і тут.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний