НЕПРАВДА: Втрата нюху і смаку – результат не COVID-19, а його лікування | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Втрата нюху і смаку – результат не COVID-19, а його лікування

17 Листопада 2020
FacebookTwitterTelegram
26574

Перевірка фейків у рамках партнерства з Фейсбук

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито втрата відчуття запаху і смаку не пов’язана із COVID-19. Автор стверджує, що це та інші види ускладнень спричиняють саме методи боротьби із захворюванням – вакцини та антибіотики. 

Утім, дані твердження не відповідають дійсності.

Втрата нюху і смаку можуть бути симптомами коронавірусного захворювання.

У переліку основних симптомів COVID-19 ВООЗ, МОЗ, Центр профілактики і контролю вірусних захворювань США (CDC) згадують саме про втрату запаху і смаку. Втрата нюху може раптово виникнути у людей із COVID-19 і часто супроводжується втратою смаку. Відмінною рисою є те, що при коронавірусній хворобі ці симптоми можуть виникати без нежиті або закладеності носа.

 Дослідження, яке оцінювало стан 11,054 пацієнтів із COVID-19, показало, що саме симптоми втрати запаху та смаку були найпоширенішими для цієї хвороби. 

А результати інших 24 досліджень, які базувалися на даних понад 8000 людей із підтвердженими випадками COVID-19, виявили, що середня поширеність втрати нюху становить близько 41%, а смаку 38,2%. При цьому серед людей літнього віку втрати запаху або смаку зустрічалася рідше.

Крім того втрата запаху може бути потенційним показником легкої форми захворювання на COVID-19.

Під час захворювання на COVID-19 втрата нюху і смаку відбувається не через антибіотики.

Антибіотики можуть застосовуватися як метод боротьби із COVID-19. У той же час ВООЗ попереджає, що антибіотики не працюють проти вірусів, лише проти бактерій. Антибіотики не слід застосовувати як засіб профілактики чи лікування COVID-19. Однак,  з діагнозом COVID-19 людина може отримати антибіотики, оскільки можлива бактеріальна ко-інфекція.

Хоча антибіотики справді можуть спричиняти втрату нюху чи смаку, дослідження показало, що це трапляється рідко.  Наразі існує декілька наукових пояснень, чому при COVID-19 відбувається втрата нюху та смаку. Відомо, що вірус SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, зв’язується з білком ACE2. Дослідження виявили ACE2 на клітинах, які оточують і підтримують нервові клітини, які виявляють запахи. Тому цілком можливо, що саме зараження цих оточуючих клітин призводить до їхнього запалення або пошкодження, що впливає на здатність відчувати запах. Оскільки втрата запаху та втрата смаку часто трапляються разом, дослідники наразі вважають, що люди із COVID-19, ймовірно, відчувають втрату смаку як наслідок втрати запаху. 

Масова вакцинація проти грипу у сезон 2019-2020 в Італії не пов’язана із госпіталізацією хворих на COVID-19.

Під час сезону грипу 2019-2020 в Італії і решті країн Європи вперше була доступна чотиривалентна вакцина проти грипу на основі клітин (QIV). Дослідження показало, що там, де були вищі показники вакцинації проти грипу, було менше летальних випадків  COVID-19. Одним із припущень є те, що вакцинація проти грипу мала захисний ефект проти COVID-19. 

У той же час для визначення причинно-наслідкового зв’язку між рівнем вакцинації проти грипу та меншою смертністю від COVID-19 в Італії необхідні подальші дослідження.

Ризик виникнення синдрому Гійєна-Барре при вакцинації дуже низький.

Синдром Гійєна-Барре – це рідкісне захворювання, при якому імунна система організму атакує нервову систему. Першими симптомами, як правило, є слабкість і поколювання у кінцівках. Ці відчуття можуть швидко поширюватися, з часом паралізуючи все тіло. У важкій формі синдром Гійєна-Барре потребує невідкладної медичної допомоги та госпіталізації. Наразі точна причина виникнення синдрому невідома.

Ймовірність розвитку синдрому Гійєна-Барре після вакцинації є надзвичайно малою. Наприклад, дослідження вакцини, використаної під час спалаху свинячого грипу 2009 року, показало, що на кожен мільйон осіб, які отримали вакцину, було менше 2 випадків синдрому Гійєна-Барре. Докази свідчать, що грип має набагато більше шансів спричинити синдром Гійєна-Барре, ніж будь-яка вакцина.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний