Перевірка фактів у рамках партнерства з Meta
Російські новинні сайти поширили інформацію, нібито вибухи 9 серпня на авіабазі поблизу села Новофедорівка у тимчасово окупованому Криму стались у результаті детонації боєприпасів. Окупанти зазначали, що постраждалих внаслідок «інциденту» немає, уся техніка ціла. Пізніше російські посадовці пояснили «хлопкі» недотриманням правил пожежної безпеки та додали, що одна людина загинула, дев`ять — поранені.
Утім, це неправда. Вибухи на аеродромі сталися внаслідок українського удару, а не порушення правил безпеки. Того дня росія втратила щонайменше 9 літаків.
Втрати рф після вибухів на аеродромі
Значні російські втрати в результаті вибухів підтверджують супутникові знімки компанії Planet, які опублікував засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс. Розслідувач зауважує, що на місці кратерів вочевидь стояли літаки, які були знищені. У результаті розпочалася пожежа, яка поширилась по всій території аеродрому. За словами Гіґґінса, усі кратери приблизно однакові за розміром та сягають 20-25 м завширшки. Це може вказувати, що удару завдали боєприпасами великого калібру. До того ж журналіст помітив, що будівля на фото ліворуч знищена прямим влучанням. «Що б це не було, схоже, воно було точним», — підкреслив Гіґґінс.
Скриншот повідомлення
Проаналізувавши супутникові знімки Maxar, кореспондент видання Politico Крістофер Міллер прийшов до подібного висновку. Він написав, що росія бреше щодо відсутності збитків після удару. На фото чітко видно великі кратери від кількох вибухів і багато зруйнованих винищувачів.
New sat images conitnued, via 📸: @Maxar. Pic 1, infrared view of damaged Russian aircraft; 2, close-up of aircraft before (May 16); 3, natural color close-up of destroyed aircraft yday; 4, infrared close-up of damaged aircraft. pic.twitter.com/AfIppTQKgS
— Christopher Miller (@ChristopherJM) August 11, 2022
У проросійських телеграм-каналах опублікували серію відео з місця події. Короткі ролики показують згорілий літак Су-24, а також зруйновані прилеглі будинки. Машини, які були припарковані за 600 м від аеродрому, також сильно пошкоджені.
Журналісти «Радіо свобода» повідомили, що внаслідок обстрілу на аеродромі «Саки» загалом було знищено дев`ять літаків. Ці дані збігаються з підрахунками Командування Повітряних сил ЗСУ. Речник відомства Юрій Ігнат уточнив, що у Криму росіяни зберігали літаки Су-30 СМ, Су-24, Іл-76 та інші. Він припустив, що під час атаки були уражені «літаки Су-34, Су-24, можливо, вертольоти» та склад авіаційного озброєння.
Аналітики проєкту InformNapalm стверджують, що на момент удару у «Саках» базувались не тільки літаки 43-го авіаполку. Автори вважають, що сумарно росіяни втратили 24 літаки: вісім Су-27, чотири Су-30СМ, п`ять Су-24, шість Мі-8 та один Іл-20.
У Міноборони Великої Британії заявили про знищення або пошкодження восьми літаків: п’ять винищувачів-бомбардувальників Су-24 Fencer і три багатоцільові Су-30 Flanker H. Аеродром використовувалися як базу для авіації Чорноморського флоту Росії. Тому після «інциденту» спроможність морської авіації флоту значно знизилась, наголосили у міністерстві.
Примітно, що до встановлення офіційної версії росії так званий «посол лнр у рф» Родіон Мірошник повідомив про «прильоти» по військових об’єктах у Сакському районі. Russia Today з посиланням на очевидців також написало про «чотири прильоти, ймовірно, по авіабазі у Новофедорівці».
Хто причетний до обстрілу?
У відповідь на російську версію про «порушення правил пожежної безпеки» у Міноборони України відповіли, що не можуть встановити причину займання та нагадали про «заборону куріння у невстановлених місцях». Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат також не розкривав деталі операції. «У нас є офіційні версії, що сталася «бавовна»», — сказав він.
Водночас радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк заявив, що Крим має бути перлиною Чорного моря, а не військовою базою. Він наголосив, що «все тільки починається».
Видання The Washington Post з посиланням на представника українського уряду, який побажав залишитись анонімним, повідомило, що вибухи на авіабазі — справа рук українських спецназівців, які діють глибоко в тилу ворога. У коментарі Reuters західний посадовець також підтвердив, що Україна завдає ударів по російському тилу. Окрім матеріально технічної шкоди, обстріли мають психологічний вплив на кремль.
Фахівці Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що росія не звинувачує Україну в обстрілі, оскільки це доводить неефективність російських систем ППО.
Чим поцілили по аеродрому?
Думки експертів різняться щодо того, яку зброю використали ЗСУ. До прикладу, Вільям Альберк з оборонного аналітичного центру The International Institute for Strategic Studies сказав BBC, що для удару по авіабазі могли використати ракети С-300, які, як правило, використовують для атак «земля-повітря», або протикорабельні ракети «Нептун».
Газета The New York Times опублікувала статтю, присвячену подіям у «Саках». На правах анонімності високопоставлений український військовий розповів виданню, що удару по Криму завдали зброєю українського виробництва.
Аналітики InformNapalm припускають, що літаки знищили двома ракетами ATACMS з кластерними боєголовками, запущеними з установки M270 MLRS. Проте представник Пентагона під час час брифінгу заявив, що Україна не отримувала зброї, яка могла б досягти аеродрому в Криму, зокрема ракетний комплекс ATACMS.
Засновник Conflict Intelligence Team Руслан Левієв припускає, що аеродром могла атакувати диверсійна група, яка влучила дронами-камікадзе по складах боєприпасів. А вже їхня детонація поширилась на інші снаряди, які були поряд на летовищі.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний