НЕПРАВДА: Видатки на українську «пропаганду» в держбюджеті на 2024 рік зростуть удвічі

НЕПРАВДА: Видатки на українську «пропаганду» в держбюджеті на 2024 рік зростуть удвічі

17 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
319

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито в розділі інформаційної політики на «пропаганду» в Україні з держбюджету на 2024 рік виділять удвічі більше грошей — не 1,5 млрд грн, а 3,2 млрд грн. Під «пропагандою» мають на увазі видатки на інформаційну політику. Як «доказ» росіяни додають скриншот інфографіки видатків із держбюджету від українських медіа.

Це — неправда. Відомства, які росіяни сприйняли за «пропаганду» насправді не займаються виробництвом контенту для держави. Тоді як на медіа, фінансовані державою, «Суспільне» та «Рада», виділили 1,8 млрд грн та 198 млн грн відповідно. На виробництво іншого державного контенту від Мінкульту виділили ще 1,5 млрд грн.

Скриншот допису

Інфографіку, яку поширюють росіяни, справді опублікувало українське видання «Слово і діло» наприкінці листопада 2023 року. Однак росіяни неправильно інтерпретували її. Зокрема вони як «пропаганду» визначили видатки на Міністерство цифрової трансформації, Нацраду з питань кіно й телебачення, Нацкомісію з держрегулювання у сфері електронних комунікацій та Держспецзв’язку. Хоча жодне з перелічених відомств не займається створенням медіаконтенту на державне замовлення.

Пропагандисти переплутали інформаційну політику та медіасферу. На тій самій інфографіці нижче є окремий розділ — Міністерство культури та інформаційної політики, яке здебільшого займається виробництвом контенту. На нього у 2024 році загалом заклали близько 10,7 млрд грн.

10,7 млрд грн, які у 2024 році виділять з держбюджету на Міністерство культури та інформаційної політики. Джерело: «Слово і Діло»

Один із розділів Мінкульту у держбюджеті на 2024 рік позначають як «виробництво та трансляція програм для державних потреб, збирання, обробка та розповсюдження офіційної інформаційної продукції…». Сюди входить марафон «Єдині новини» й загалом на це виділили 1,5 млрд грн. Для порівняння, у 2023 році на такий самий державний мультимедійний контент витратили понад 1,9 млрд грн. Тож видатки на марафон «Єдині новини» у 2024 році навпаки зменшилися, а не зросли.

Окрім цього, на медіа, фінансовані державою, «Суспільне», «Рада» та газету «Голос України» з держбюджету виділили 1,8 млрд грн та 198 млн грн відповідно. У 2023 році на «Суспільне» з Мінкульту виділили трохи більше ніж 1,5 млрд грн, а на канал «Рада» та «Голос України» – 192 млн грн. 

Сама ж росія від початку широкомасштабного вторгнення лише збільшує видатки з держбюджету на свої медіа. Так, у 2024 році порівняно з минулим роком виділять більше грошей на державні телеканали «росія сьогодні», «Перший канал», «Звєзда» тощо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний