Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють цитату про вибори, яка нібито належить американському письменнику Марку Твену.
Скриншот допису з цитатою Марка Твена
Утім, це — неправда. Марк Твен ніколи не говорив таких слів. Цей фейк вже спростували незалежні фактчекери з FactCheck, AAP та Snopes.
Марк Твен (1835-1910) — американський письменник, гуморист і сатирик. Справжнє ім’я — Семюель Клеменс. Найвідоміші твори: “Пригоди Тома Сойєра” та “Пригоди Гекльберрі Фінна”.
Не існує жодного задокументованого факту про приналежість цього висловлювання Марку Твену. Барбара Шмідт (Barbara Schmidt), засновниця сайту twainquotes.com, у коментарі AAP FactCheck зазначила, що цієї цитати немає в жодній “із відомих робіт Марка Твена”.
Архів творів Марка Твена Університету Вірджинія та онлайн-архів листів письменника Mark Twain Project також не містять такого висловлювання.
Згідно зі словами доктора Меттью Сейболда (Matthew Seybold), доцента кафедри американської літератури та вивчення творів Марка Твена Нью-йоркського коледжу Ельміра, ця цитата не відображає справжніх поглядів письменника на демократичні вибори. Експерт визнає, що Семуель Клеменс (справжнє ім’я Марка Твена) доволі цинічно ставився до представницької влади, рівня обізнаності виборців та корупції під час виборів. Проте, він підтримував саму ідею демократичних виборів та виступав за надання права голосу жінкам.
Як стверджують автори з проєкту Center for Mark Twain Studies, цитата про неважливість виборів з’явилася ще наприкінці 20 століття, але з появою соцмереж поширився фейк про її приналежність Марку Твену. Перший фейковий допис, згідно з версією marktwainstudies.com, з’явився у День виборів в США у 2008 році.
Твіт, який міг стати першоджерелом фейку в соцмережах
Потім цей фейк поширився й в інші країни, і його почали публікувати у період національних виборів. Цитатут також видозмінювали на “Якби вибори мали значення, то вони були б незаконними” або ж “Якби вибори мали значення, то вони б їх не дозволили”.
Існують версії, що ця цитата належить американському активісту Філіпу Беррігану (Philip Berrigan) або анархістській письменниці Еммі Гольдман (Emma Goldman). Однак ніде не задокументовано, щоб вони казали чи писали схожу фразу.
Скоріш за все, цитата, яку приписують Марку Твену, належить Роберту Бортену (Robert S. Borden). Такий висновок зробили фактчекери зі Snopes та CheckYourFact, намагаючись знайти справжнього автора цього висловлювання.
У колонці “Голос народу” видання The Lowell Sun у вересні 1976 року Роберт Бортен написав наступне:
“Чи доводилося редакторам усвідомлювати, що ставлення 70 мільйонів людей, які не мають права голосу, може бути дуже узгодженим з реальністю, що концепція голосування та обрання представників є в основному нечесною і шахрайською. Якби вибори могли б щось змінити, вони були б незаконні!”
Схожу цитату в 1987 році використав британський політик Кен Лівінгстон як назву своєї книжки — “Якби вибори могли б щось змінити, вони б їх скасували!”.
Обкладинка книги “Якби вибори могли б щось змінити, вони б їх скасували!”, Кен Лівінгстон, 1987р.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний