НЕПРАВДА: Японія заборонила вакцинованим від COVID-19 ставати донорами крові

НЕПРАВДА: Японія заборонила вакцинованим від COVID-19 ставати донорами крові

28 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
1628

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що Японія нібито заборонила донорство крові для вакцинованих від COVID-19. У цьому твердженні посилаються на Японський Червоний Хрест.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Однак це — неправда. Цей фейк вже спростували незалежні іноземні фактчекери з FactCheck.org, AFP Fact Check та 20 minutes

Японія розпочала вакцинацію 17 лютого 2021 року. Наразі Японія схвалила для використання лише одну вакцину — Pfizer-BioNTech

Японський Червоний Хрест, благодійна організація, — це єдина організація в Японії, яка займається забором та постачанням крові для переливання. Програма донорства крові в організації узгоджена з нормами японського законодавства. 22 лютого Японський Червоний Хрест повідомив, що поки не приймає кров від вакцинованих проти COVID-19, оскільки у країні ще не затверджені критерії, після якого періоду вакцинованим можна здавати кров. Однак організація не повідомляла про заборону вакцинованим від COVID-19 ставати донорами крові.

28 квітня Японський Червоний Хрест заявив, що вже з 14 травня 2021 року можна здавати кров через 48 годин після щеплення РНК-вакциною (Pfizer-BioNTech — це РНК-вакцина). 

7 травня в коментарі для FactCheck.org Хітоші Хатта (Hitoshi Hatta), спікер посольства Японії у Вашингтоні, повідомив, що японське міністерство охорони здоров’я прийняло критерії для донорів, вакцинованих від COVID-19. І це обмеження стосується необхідності відновитися від потенційних побічних ефектів після вакцинації. Так, пауза в 48 годин не пов’язана з побоюваннями щодо безпечності вакцини

Кожна країна самостійно визначає, скільки повинно пройти часу після щеплення вакциною від COVID-19. Так, США  встановили такі критерії для донорства:

  • перед донорством необхідно повідомити, якою саме вакциною вас щепили;
  • у більшості випадків можна одразу стати донором, якщо немає побічних ефектів після щеплення та людина добре себе почуває;
  • якщо людина не може назвати, щеплення якою вакциною вона отримала, або якщо її щепили живою ослабленою вакциною (наразі проти COVID-19 таких схвалених вакцин немає), вона може стати донором тільки після двох тижнів.

У Великій Британії можна здавати кров через 7 днів після щеплення. Однак якщо потенційний донор має побічні ефекти після щеплення (головний біль, підвищена температура, ломота та ін.), йому рекомендують почекати ще 28 днів після повного відновлення.

Франція дозволяє здавати кров одразу після вакцинації, якщо людина отримала щеплення векторною або РНК-вакциною, схваленою в Європейському Союзі. Виключення існують для людей, які отримали щеплення поза межами ЄС, — їм необхідно чекати 4 тижні перед донорством.

В Україні діють наступні стандарти: якщо ви отримали щеплення інактивованою (як-от CoronaVac) чи рекомбінантною (AstraZeneca) вакциною, стати донором можна вже через 10 днів. Утім, немає уточнення щодо РНК-вакцин.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний