НЕПРАВДА: Явка на псевдореферендумах у Луганській, Донецькій та Запорізькій областях перевищила 70%

НЕПРАВДА: Явка на псевдореферендумах у Луганській, Донецькій та Запорізькій областях перевищила 70%

31 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
2023

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ поширюють інформацію, нібито явка на псевдореферендумах у так званій «лнр» склала понад 92%, у «днр»  — 97,5%, у Запорізькій області — 85%, а у Херсонській області — майже 77%. У повідомленнях заявляють про «успішно» проведені псевдореферендуми, адже набрали «потрібну кількість голосів» — понад 50%. 

Однак це — неправда. Псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях є незаконними. Також кількість тих, хто нібито «проголосував» на псевдореферендумах, не збігається з фактичною кількістю мешканців, які зараз проживають у цих областях. Окупанти рахували «голоси» навіть тих, хто виїхав. А тим, хто відмовився голосувати або проголосував проти анексії, погрожували депортацією та мобілізацією.

Скриншот публікації

По-перше, ці референдуми є незаконними. Анексуючи ці регіони, Росія порушує 2 статтю Статуту ООН, яка забороненяє погрози застосування сили або її застосування проти територіальної цілісності іншої держави. Українська сторона не визнає незаконних референдумів. Глави МЗС країн G7 та Євросоюзу зазначили, що не визнають псевдореферендумів та у відповідь запровадили восьмий пакет санкцій проти рф. 

Згідно з українським законодавством, проводити референдуми в окремих областях не можна. Зміна території України розглядається лише на всеукраїнському референдумі, який проводиться на вимогу не менш ніж 3 млн громадян із правом голосу. Також обов’язкова умова всеукраїнського референдуму — зібрати підписи не менше як у двох третинах областей і не менше ніж по 100 тисяч у кожній області.

По-друге, на псевдореферендумах зафіксованні численні фальсифікації, а кількість людей, які нібито прийшли взяти участь у голосування, часто не відповідає реальній кількості людей, які проживають на окупованих територіях.

Наприклад, 27 вересня 2022 року після закінчення псевдореферендумів російські ЗМІ повідомили, нібито понад 93% жителів «проголосували» на псевдореферендумі у Запорізькій області. Загалом у списки виборців росіяни внесли понад 541 тис. мешканців Запорізької області, з яких «схвально проголосувало» нібито близько 430 тис. жителів. Цю інформацію спростував мер Мелітополя Іван Федоров. За його словами, лише 0,5% мешканців області проголосували на псевдореферендумі. Людям погрожували депортацією та змушували одну людину голосувати за декількох одразу. 

Також голова Запорізької ОВА Олександр Старух зазначив, що стільки людей не могли «проголосувати» фізично, адже зараз на тимчасово окупованому Запоріжжі перебуває лише 25% всього населення регіону (близько 400 тисяч жителів). Ба більше, напередодні проведення псевдореферендуму росіяни привезли до Мелітополя та Бердянська автобуси з людьми з тимчасово окупованого Криму. За даними Головного управління розвідки, мешканців тимчасово окупованого Енергодара також змушували голосувати на псевдореферендумах, погрожуючи мобілізацією.

Реальна кількість мешканців окупованої Херсонщини теж не відповідає тій, про яку заявляє рф. На псевдореферендумі, за словами окупантів, схвально «проголосувало» 497 тис. людей, а проти — понад 68 тис. Проте фізично на псевдореферендум не могло прийти понад 550 тисяч мешканців, адже більша частина мешканців області евакуювалися. 

Станом на 1 січня 2022 року загальна кількість мешканців Херсонської області становила 1 млн жителів. За словами голови Херсонської ОВА Ярослава Янушевича, за перші 6 місяців після початку широкомасштабного вторгнення рф виїхало більше половини мешканців усієї області. Отже, зараз населення Херсонської області навряд чи перевищує 500 тисяч, що суперечить російським даним по явці та результатам «голосування».

Голова Херсонської ОВА повідомляв про інциденти, коли колаборанти у супроводі озброєних військових обходили квартири і змушували «голосувати». Мешканцям області, які взяли російські паспорти, вручали повістки про мобілізацію. Також траплялися випадки, коли одного члена сім’ї змушували «голосувати» за всіх або пропонували 10 тис. рублів за «голос» на псевдореферендумі.

Також було зафіксовано, що росіяни привезли на фейковий референдум у Херсоні людей із Ростовської області та тимчасово окупованого Криму, аби створити картинку «масової участі» для російських ЗМІ.

В одній із перехоплених СБУ розмові окупантів згадується, що росіяни порахували «голоси» українців, які виїхали з тимчасово окупованої території. А в Луганській області працівники так званих «виборчих дільниць» разом із озброєними військовими змушували «голосувати» мешканців навіть без паспортів. У разі відмови окупанти погрожували звільненням. Ті ж самі примусові заходи фіксували й на окупованій Донеччині. 

Раніше ми вже спростовували фейк, ніби жителі Запорізької та Херсонської областей хочуть провести референдум та приєднатися до росії. Також росія поширювала фейки, ніби згідно зі статутом ООН мешканці тимчасово окупованих територій мають право голосувати на псевдореферендумах за «приєднання» до росії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний