НЕПРАВДА: Єгиптяни доставляють воду, їжу та медикаменти жителям Гази — відео

НЕПРАВДА: Єгиптяни доставляють воду, їжу та медикаменти жителям Гази — відео

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
217

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео про єгиптян, які нібито в обхід контрольно-пропускного пункту (КПП) доставляють необхідні речі та їжу для жителів міста Газа після атаки ХАМАС на Ізраїль.

Утім, відео з’явилося в мережі ще до атаки ХАМАС на Ізраїль. 

Скриншот допису 

Зворотний пошук у Google показав, що відео з’явилось у мережі ще до атаки ХАМАС на Ізраїль. На початку вересня 2023 року відео поширювали користувачі твіттеру як ілюстрацію ситуації на кордоні Лівії та Єгипту. У їхніх дописах йшлося про те, що єгиптяни нелегально перетинають кордон з Лівією в пошуку роботи. Однак це також виявилось фейком. Його спростували незалежні фактчекери з Lead Stories. Насправді відео з’явилося в мережі ще в червні 2022 року з підписом «Контрабанда на кордоні Єгипту та Лівії, Соллум».  

На те, що люди на відео є контрабандистами, вказує також їхній зовнішній вигляд. Вони несуть великі білі сумки на плечах, типові для такої форми контрабанди як «Тігарат аль-Шанта» («торгівля сумкою»). Це поширена форма контрабанди на кордоні між Соллумом (Єгипет) і Амсаадом (Лівія). Чоловіки йдуть до Лівії на кілька днів і повертаються до Єгипту з сумкою, наповненою чаєм, одягом, сигаретами, китайськими мобільними телефонами та іншими подібними товарами. Фактчекери з Lead Stories знайшли тікток=акаунт одного з контрабандистів. На одному із опублікованих ним відео помітно, як у такі ж білі сумки пакують сигарети Platinum Seven. 

Скриншот з відео за 3 вересня 2023 року. Джерело: тікток-акаунт Ha___mane

Соллум —  це невелике єгипетське місто, частина транснаціонального торгового шляху з Лівією та Китаєм. Газа знаходиться у протилежному напрямку, міста розділяє відстань у більш ніж 900 км. Пункт пропуску між Єгиптом та Газою знаходиться в місті Рафах. До атаки тут проходив активний комерційний та приватний рух. Газа системно отримувала гуманітарну допомогу від ООН, через прикордонний пункт Рафах щодня в’їжджало близько 500 вантажівок. З 7 по 21 жовтня 2023 року гуманітарні поставки заблокували через теракти ХАМАС. У період з 21 жовтня по 3 листопада кордон перетнуло 374 вантажівки (близько 31 вантажівки на день). 

Розташування прикордонних пунктів Соллум на кордоні Єгипту і Лівії та Рафах на кордоні Єгипту та Сектору Газа. Джерело: Google Maps

Вантажівки з гуманітарною допомогою прибувають до Гази з Єгипту. Джерело: France24

Загалом Єгипет виступає проти масового переселення палестинців. Ми не знайшли інформації про те, що цивільні з Єгипту передають допомогу до Гази. У жовтні Президент Єгипту Абдель Фаттах аc-Сіссі заявляв, що не допустить масового припливу біженців з Гази: «Переміщення палестинців із Гази до Єгипту означає, що таке ж переміщення відбудеться для палестинців із Західного берега до Йорданії. Згодом палестинську державу, про яку ми говоримо і про яку говорить світ, стане неможливо реалізувати —  тому що земля є, а людей немає. Тому я попереджаю про небезпеку цієї справи». Таку ж точку зору висловлює і король Йорданії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний