НЕПРАВДА: ЄС втратив свої економічні переваги і скоро розпадеться — доповідь для Єврокомісії

НЕПРАВДА: ЄС втратив свої економічні переваги і скоро розпадеться — доповідь для Єврокомісії

30 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
211

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито ЄС втратив свої економічні переваги і може припинити своє існування. Про це йдеться у звіті, підготовленому на запит Європейської комісії. У доповіді також застерігають, що США більше не готові відігравати роль «парасольки безпеки» для Європи, і що нині ЄС не здатний захистити себе самостійно. Причиною економічного занепаду стали санкції проти рф. 

Утім, це — неправда. У доповіді Маріо Драгі про конкурентоспроможність економіки ЄС немає слів про те, що ЄС скоро перестане існувати, він не писав, що причиною економічних труднощів є санкції.

Скриншот допису 

У дописах не уточнюють, яка саме доповідь для Єврокомісії нібито передрікає занепад ЄС. Утім, можна здогадатися, що йдеться про доповідь колишнього очільника Європейського центрального банку Маріо Драгі «Майбутнє європейської конкурентоспроможності», що складається з двох документів: скорочена версія «Стратегія конкурентоспроможності для Європи» та повний звіт «Поглиблений аналіз та рекомендації». Цю доповідь він представив 9 вересня 2024 року, а дописи пропагандистів почали з’являтися наступного дня, 10 вересня. 

У доповіді Драгі окреслює проблеми, з якими зіштовхнувся ЄС в умовах наростаючого геополітичного суперництва. Економіст зазначає, що епоха стрімкого зростання світової торгівлі минула, і тепер європейські компанії стикаються з посиленням конкуренції і ускладненням доступу до закордонних ринків. Він дійсно згадує, що Європа втратила свого найбільшого постачальника енергоносіїв — росію, і підкреслює, що залежність від неї перетворилася на вразливість. Однак він не пише, що ЄС втратив свої економічні переваги внаслідок введення санкцій. Навпаки, він наголошує, що потрібно зменшити залежність у постачанні енергоносіїв від інших країн, зокрема й від рф.  

До того ж втрата постачальника енергоресурсів — далеко не єдина причина втрати конкурентоспроможності Європейським Союзом. Однією з ключових проблем стала відсутність інвестицій в інновації. Драгі згадує, що наразі лише 4 з 50 найбільших технологічних компаній світу є європейськими. У тексті доповіді йдеться, що Європейському Союзу загрожує небезпека опинитися позаду економік Китаю та США. Він називає перераховані виклики екзистенційними. «Уперше з часів “холодної війни’” ми мусимо по-справжньому побоюватися за наше самозбереження, і необхідність для об’єднаної відповіді ще ніколи не була такою гострою»,заявив Драгі під час презентації доповіді. 

Ця доповідь Драгі мала відповісти на питання, як зберегти конкурентоспроможність європейської економіки та пожвавити інвестиції у ЄС. З аналізу випливає, що ЄС має інвестувати у власний розвиток до €800 млрд. Кошти для цих інвестицій він пропонує залучати у вигляді загальноєвропейських запозичень на фінансовому ринку. Пропозицій у плані дій Драгі багато — від декарбонізації економіки і до зміцнення оборонної промисловості, що виявилася недофінансованою через те, що європейські країни довго покладалися на «парасольку безпеки» США. 

У доповіді не сказано, що скоро ЄС перестане існувати. Проте якщо ЄС не впорається з цими економічними викликами, то може втратити сенс свого існування. «Фундаментальними цінностями Європи є процвітання, справедливість, свобода, мир і демократія в умовах сталого розвитку. ЄС існує для того, щоб європейці завжди могли користуватися цими фундаментальними правами. Якщо Європа більше не може забезпечити їх своїм громадянам або буде змушена жертвувати одним з них заради іншого, вона втратить сенс свого існування», — йдеться у доповіді.

Тези про те, що західні санкції недієві, і лише шкодять громадянам держав, що їх впроваджують, — наратив російської пропаганди. Таким чином росіяни намагаються добитися зняття санкцій.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний