НЕПРАВДА: За критику ЛГБТ-спільноти в Україні саджатимуть у в'язницю

НЕПРАВДА: За критику ЛГБТ-спільноти в Україні саджатимуть у в’язницю

18 Лютого 2022
FacebookTwitterTelegram
1025

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють статтю про те, що Кабінет міністрів нібито пропонує ув’язнення до 8 років для тих, хто обмежує права або критикує «ЛГБТ та збоченців». Крім того, автори поширюваної статті стверджують, що:

  • Одностатеві стосунки — це неприродня поведінка.
  • Просування ідей захисту ЛГБТ спрямоване на знищення нації, сім’ї, зменшення народжуваності.
  • Захист прав ЛГБТ-спільноти призводить до розпусти та збочень. Сьогодні Україна знаходиться на 3 місці у світі по дитячій порнографії та зростанню згвалтувань.
  • Секс-просвіта — це прихована пропаганда розбещень.

Скриншот статті, яку поширюють у Facebook

Проте ці твердження не відповідають дійсності.

Статтю опублікувалит на Pravda.red — інтернет-виданні, заснованому в 2021 році, яке поширює неправдиві новини, конспірологічні теорії та відео, що містять недостовірну інформацію про пандемію, вакцинацію, карантинні заходи та законодавчі зміни. На сайті можна знайти посилання на відео прихильників руху антивакцинаторів — Віктора Вікарчука, Остапа Стахіва, Лідії Гончаренко, неправдиві тези яких ми також спростовували раніше. Із інформацією про них та інших ковід-дисидентів можна ознайомитися в статті, присвяченій річниці інфодемії.

Законопроєкт №5488

Автори статті не уточнюють, який саме урядовий проєкт мають на увазі. Найімовірніше йдеться про законопроєкт №5488, який Кабмін передав на розгляд Верховної Ради у травні 2021 року. У червні проєкт включили до порядку денного, але досі не голосували за нього. Головні пропозиції законотворців полягають у:

  • Визначенні поняття «нетерпимість» у законодавстві. У чинному законодавстві під нетерпимістю мають на увазі лише расову, національну, релігійну нетерпимість. Автори проєкту пропонують ввести наступне визначення: «відкрите, упереджене, негативне ставлення стосовно категорії осіб, відмінних за такими ознаками, як раса, колір шкіри, політичні, релігійні та інші переконання, статева приналежність, вік, інвалідність, етнічне та соціальне походження, громадянство, сімейний і майновий стан, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність, місце проживання, мова». 
  • Появі поняття «правопорушення з мотивів нетерпимості» у переліку кримінальних та адміністративних правопорушень. Порушення, скоєне на основі нетерпимості, є обтяжуючою обставиною. За критику ЛГБТ-спільноти не будуть саджати у в’язницю. Натомість є відповідальність за конкретні злочини: вбивство з мотивів нетерпимості карається ув’язненням від 10 років, умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості через нетерпимість — від 3 до 5 років; публічні заклики до насильства на основі нетерпимості — штрафом чи ув’язненням до 5 років тощо.
  • Декриміналізації поставлення іншої особи в небезпеку зараження ВІЛ. Замість цього будуть карати лише за умисне зараження особливо небезпечною інфекційною хворобою. Раніше VoxCheck писав про необхідність боротьби з дискримінацією ВІЛ-інфікованих.

Доповнення законодавства необхідне для кращого захисту прав ЛГБТ-спільноти. Щорічно в Україні реєструють випадки нападів, дискримінації прав ЛГБТ. Прийняття законопроєкту дозволить, з одного боку, чітко кваліфікувати напади на ЛГБТ як злочини на основі нетерпимості, а з іншого — посилить відповідальність за такі порушення.

ЛГБТ-спільнота та її вплив на суспільство

Поняття норми та відхилення не є сталими, вони змінюються з розвитком суспільства. Наприклад, кілька століть тому домашнє насильство (здебільшого — проти жінок та дітей) вважалося нормою та не засуджувалося суспільством. Сьогодні ж в багатьох країнах, зокрема в Україні, домашнє насильство заборонено законом.

Змінювалося й відношення суспільства до людей з різними сексуальними та гендерними ідентичностями. У 1992 році ВООЗ виключила гомосексуальність з переліку психічних захворювань, а транссексуальність (стан, коли гендерна ідентичність людини не співпадає з її біологічною статтю) — у 2018 році. 

Рух за права ЛГБТ — це відносно нове явище. Проте самі представники ЛГБТ існували ще в період до нашої ери в різних спільнотах. Наразі немає єдиного пояснення, як формується сексуальна та гендерна ідентичності. Найімовірніше наша ідентичність є результатом поєднання біологічних та соціальних чинників. Сексуальну або гендерну ідентичність не можна нав’язати як, наприклад, політичну ідеологію. Мета руху за права ЛГБТ — не збільшити кількість людей, яку мають таку ж саму ідентичність, а надати ЛГБТ ті ж самі права, якими володіє решта населення. 

Зі зміною сприйняття сексуальності трансформується й поняття родини. Представники ЛГБТ теж можуть створювати сім’ю та всиновлювати дітей. Діти, які виростають у таких сім’ях, мають такі ж можливості, як і діти з батьками гетеросексуальної орієнтації. Тому твердження «ЛГБТ знищують інститут сім’ї» не має сенсу.

Падіння народжуваності в Україні та інших державах не пов’язане з ЛГБТ-спільнотою. Насамперед зменшення народжуваності зумовлене двома явищами. По-перше, модернізація суспільства: зниження дитячої смертності, доступність контрацепції та медичної допомоги, урбанізація, соціальний захист для людей похилого віку. Крім того, впливає економічне благополуччя — коли немає стабільних доходів, доступного житла, люди можуть відкласти або відмовитися від батьківства/материнства. По-друге, жіноча емансипація: все більше жінок отримують доступ до освіти та працевлаштування, а, отже, їхній життєвий шлях не обмежений винятково материнством. 

Сексуальне виховання та сексуальне насилля

Сексуальне виховання дітей не пропагує розбещення. Просвіта необхідна для того, щоб дитина краще розуміла власне тіло, з повагою ставилася до інших людей, безпечно вела статеве життя у дорослому віці, зокрема для запобігання незапланованої вагітності та передачі інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Розповідаючи про дитячу порнографію та згвалтування в Україні, Pravda.red посилаються на статтю видання «Страна». «Страна» цитувала генпрокурорку, яка стверджувала, що Україна входить до трійки лідерів постачання дитячої порнографії у світі за даними організації Internet Watch Foundation. Насправді ж Україна знаходиться на 10 місці за поширенням такого контенту. Боротьба з сексуальним насиллям стосується ефективності правоохоронних органів та готовності жертв насилля повідомляти про скоєні злочини. Утім, це ніяк не пов’язано ні з секс-просвітою, ні з ЛГБТ-спільнотою. Навпаки, людина, яка отримала якісну сексуальну освіту, з меншою вірогідністю буде застосовувати насилля проти іншої людини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний