НЕПРАВДА: За рік США витратили на допомогу Україні більше, ніж за 10 років війни в Афганістані

НЕПРАВДА: За рік США витратили на допомогу Україні більше, ніж за 10 років війни в Афганістані

30 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2206

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Наприкінці лютого 2023 року в російських та проросійських медіа поширили новину, що за рік США витратили на допомогу Україні більше, ніж за 10 років війни в Афганістані. Про це нібито свідчать дані Кільського інституту світової економіки.

Проте це — неправда. Кільський інститут світової економіки не повідомляв, що США витратили на допомогу Афганістану більше, ніж Україні. За 10 років США виділили більше коштів, підтримуючи Афганістан, ніж Україні за рік російського вторгнення.

Проєкт Ukraine Support Tracker Кільського інституту світової економіки моніторить обсяги допомоги, наданої Україні від початку повномасштабного вторгнення рф. 21 лютого у статті, присвяченій річниці вторгнення, співробітники інституту заявили, що щорічні витрати Заходу на підтримку України менші, ніж у попередніх війнах. Наприклад, щороку США витрачали більше ресурсів на підтримку операцій в Афганістані та Іраку, ніж на підтримку України, якщо вимірювати розміри допомоги у відсотках від ВВП країни.

За даними Ukraine Support Tracker, із 24 лютого 2022 року по 15 січня 2023 року (останнє оновлення на момент публікації фактчеку) США зобов’язалися надати військову, економічну, гуманітарну допомогу Україні на суму €73,2 млрд ($79 млрд). Існують і більші оцінки. Наприклад, американська громадська організація Комітет відповідального федерального  бюджету стверджує, що за 2022 рік Конгрес США схвалив підтримку України та союзників на суму $113 млрд.

Згідно зі звітом Міноборони США, за перші 10 років війни в Афганістані (2001-2011) США витратили $341,7 млрд. За весь період перебування американських військ в Афганістані (2001-2021) було витрачено $849 млрд.

Ймовірно, хибна новина про розміри допомоги виникла через неправильне цитування статті на сайті Statista. Її автор, використовуючи дані Ukraine Support Tracker про військову допомогу Україні, порівнює підтримку України за 2022-2023 роки та щорічні витрати на війну в Афганістані у 2001-2010 роках. І приходить до висновку, що щорічні витрати США на Афганістан були на $3 млрд менше, якщо перевести ціни 2001-2010 років в ціни 2022 року. Утім, у статті не стверджують, що сумарна допомога Афганістану за 10 років перевищувала ресурси, виділені Україні за рік війни.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний