НЕПРАВДА: Загиблий український військовий в Ізюмі — це доказ брехні про геноцид українців

НЕПРАВДА: Загиблий український військовий в Ізюмі — це доказ брехні про геноцид українців

26 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
501

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських медіа поширюють інформацію, що в Ізюмі ідентифікували труп із синьо-жовтим браслетом — це було тіло українського військового Сергія Сови. Це нібито доводить, що всі заяви України про геноцид мирних жителів в Ізюмі є неправдивими, адже фото з синьо-жовтим браслетом на руці загиблого використовували як символ масового вбивства цивільних. Ба більше, в українських ЗМІ навіть писали, що на фото — рука загиблої дитини. 

Однак це — неправда. В Ізюмі знайшли поховання не лише військових, але й цивільних, саме росія відповідальна за ці вбивства. Крім того, фото з синьо-жовтим браслетом використовували як символ геноциду українців загалом, а не окремо мирних жителів.

Скриншот допису

15 вересня в Ізюмі виявили масове поховання. Вже 16 вересня почалася ексгумація тіл. І українські державні органи, і ЗМІ одразу повідомляли, що серед похованнь знайшли тіла і цивільних, і військових. 23 вересня ексгумацію завершили, усього з могил дістали 447 тіл, 22 із яких були військовослужбовцями.

Першим відоме фото з браслетом 16 вересня опублікував український журналіст Юрій Ларін. Також це ж тіло можна побачити на відео на каналі Харківської обласної прокуратури. Жодне з джерел тоді не повідомляло, належало тіло військовому чи цивільному.

Коментар журналіста до фото з рукою померлого військового. Джерело: Юрій Ларін

Згодом українці в соцмережах запустили флешмоб і почали публікувати фото своїх браслетів для вшанування пам’яті про загиблих в Ізюмі. Флешмоб був пов’язаний не з тим, чи був померлий військовим або цивільним, а з тим, що він був українцем. Крім того, нам не вдалося знайти публікації в українським ЗМІ, де б стверджували, що тіло з браслетом належало цивільному, зокрема дитині.

19 вересня загиблого ідентифікували члени родини. Сергій Сова справді був українським військовослужбовцем. Обставини його смерті невідомі. Дружина військового повідомила, що перед смертю його катували в російському полоні.

Отже, російська версія подій в Ізюмі неправдива. По-перше, представники України ніколи не приховували, що серед загиблих в масових похованнях є військові ЗСУ. Водночас більшість знайдених тіл — це цивільні. На 99% тіл є ознаки насильницької смерті, на деяких із них також зафіксували сліди катувань. Місцеві жителі, які залишилися в Ізюмі під час окупації, також підтвердили, що російські військові неодноразово здійснювали воєнні злочини.

По-друге, тіла військових в масових похованнях не означають, що вони загинули в бою. Принаймні частина з них могла перебувати в російському полоні. Згідно з міжнародним гуманітарним правом, відмова в наданні медичної допомоги, катування, вбивство військовополонених — це теж воєнні злочини.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний