Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські джерела поширили інформацію, нібито загинув 18-річний боєць із позивним «ВІНДІР», котрий служив за «Контрактом 18-24». Зазначають, що він був першим офіційно зареєстрованим добровольцем у рамках цієї програми.
Однак це неправда. Загиблий боєць підписав контракт ще до впровадження цієї програми. У надійних медіа немає інформації, що хтось із контрактників вже виконує бойові завдання.
Скриншот статті
«Контракт 18-24» — програма заохочення молоді до служби, що передбачає річний контракт для добровольців віком від 18 до 24 років. Через рік служби Міноборони гарантує воїнам демобілізацію. Серед умов — виплата мільйона гривень, з яких 200 000 грн виплачують одразу, а решту — впродовж служби. Також добровольці отримають щомісячне грошове забезпечення. Крім цього, добровольцям надають безвідсоткову іпотеку і соцпакет: безоплатне навчання у будь-якому державному ВНЗ та медобслуговування, можливість виїзду за кордон та звільнення від мобілізації на рік після закінчення контракту. Програма почалася 11 лютого 2025 року.
За зворотним пошуком у гуглі ми з’ясували, що фото бійця взяли з некролога на сторінці молодіжного крила Національно-визвольного руху «Правий Сектор». У ньому йдеться, що Самойлович Олександр Олександрович із позивним «ВІНДІР» дійсно був воїном 1-ї ОШБ «Да Вінчі» і загинув 5 квітня 2025 року у віці 18 років, виконуючи бойове завдання на Покровському напрямку.
Утім, він підписав контракт ще у жовтні 2024 року, тобто до впровадження програми «Контракт 18-24». Також невідомо, чи подавав він заявку на одноразову грошову винагороду в розмірі мільйона гривень, яку згідно з програмою можуть отримати військові, які приєдналися до Сил оборони у віці до 25 років після 24 лютого 2022 року.
У рамках «Контракту 18-24» добровольці проходять військову підготовку протягом періоду до 3-х місяців. У першу чергу — БЗВП, далі — фахова підготовка та адаптація у підрозділах. Оскільки навчання почалось у лютому 2025 року, ймовірно, воно ще триває, і контрактники не приступили до виконання бойових завдань. У надійних медіа немає інформації, що хтось із них вже на фронті чи поготів загинув на передовій.
Російські пропагандисти вже не вперше вдаються до створення фейків навколо «Контракту 18-24». Раніше ми спростовували фейк, нібито Міноборони порівняло виплати за контрактом з підпискою на Netflix та робуксами.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний