НЕПРАВДА: Заміна паперових медичних карток на електронні небезпечна для українських громадян

НЕПРАВДА: Заміна паперових медичних карток на електронні небезпечна для українських громадян

27 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
830

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У цьому відео від 13 червня 2022 року Сергій Гула стверджує, що електронні медичні картки пацієнтів, які збирається запроваджувати МОЗ, порушують конфіденційність інформації про пацієнтів, оскільки до цих електронних документів матиме доступ кожен чиновник. Крім того, за словами блогера, введення електронних карток призведе до того, що людей без їхнього дозволу залучатимуть до участі в експериментах.

Однак тези Сергія Гули не відповідають дійсності. Впровадження електронних медичних карток не порушує конфіденційність інформації про пацієнтів.

Сергій Гула — український адвокат, який ще до пандемії COVID-19 поширював фейки, маніпуляції про вакцинацію. Із 2020 року на своїх YouTube-каналах регулярно поширює фейки, маніпуляції про COVID-19 та вакцинацію проти нього. VoxCheck неодноразово спростовував його твердження про порівняння грипу та коронавірусу, «небезпечність» вакцин, побічні дії після вакцинації тощо. Детальніше про Сергія Гулу та інших українських антивакцинаторів можна прочитати в нашій статті про інфодемію.

Перші елементи електронної системи охорони здоров’я (eHealth) почали запровадили ще в 2017 році як складову медичної реформи в Україні. З 2019 року в Україні поступово почали використовувати електронні медичні картки. Станом на початок лютого 2022 року електронні медичні записи охоплювали понад 80% форм паперових медичних документів.

Розповідаючи про введення електронних медичних карток, Сергій Гула посилається на брифінг заступниці міністра охорони здоров’я Марії Карчевич 18 лютого 2022 року. Тоді представниця МОЗ повідомляла, що всі медичні заклади усіх форм власності  вестимуть базові медичні записи в електронній системі охорони здоров’я, а всю необхідну медичну інформацію про пацієнта зберігатимуть в єдиному місці — електронній медичній картці. Ці зміни, що дозволять повністю відмовитися від паперових карток, мали би поступово впроваджувати у закладах протягом 5 місяців.

Електронна картка містить дані про консультації лікаря, проведені дослідження, обстеження, вакцинацію, електронні направлення, електронні рецепти. Насправді повний перехід з паперової на електронну форму карток не порушує конфіденційності особистих даних. Чиновники не мають доступу до цих карток. Натомість такий доступ мають сімейні лікарі, з якими пацієнт підписав декларацію, та вузькі медичні спеціалісти, до яких пацієнт потрапив на прийом. Причому повну інформацію пацієнта може бачити лише сімейний лікар, інші лікарі мають доступ до інформації, яка безпосередньо необхідна для лікування.

Українців не будуть змушувати брати участь в експериментах. Будь-які експерименти, клінічні випробування препаратів можливі лише за згодою пацієнта — діджиталізація медичних послуг жодним чином не змінює цю норму законодавства.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний