НЕПРАВДА: Зеленський носить футболку з нацистським символом

НЕПРАВДА: Зеленський носить футболку з нацистським символом

27 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
1627

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито президент України Володимир Зеленський одягнув футболку з нацистським знаком. Автори порівнюють фото емблеми на футболці президента з зображенням військового ордену «Залізний хрест» на формі солдата Третього Рейху.

Утім, це неправда.

Скриншот повідомлення

Зворотній пошук у Google images показав, що президент України одягав футболку із емблемою на брифінгу 9 березня 2022 року. Окрім цього, Володимир Зеленський неодноразово публікував звернення у соцмережах в одязі з такою ж символікою.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)

Однак насправді ця емблема немає нічого спільного з нацистською нагородою «Залізний хрест». Знак на футболці президента — емблема ЗСУ, затверджена експрезидентом Віктором Ющенком ще у 2006 році.

Кандидат мистецтвознавства Олександр Лєжнєв, який займався розробкою нових знаків розрізнення військових звань, зазначав, що хрест — це невід’ємний елемент бойових прапорів запорізького козацтва у XVI-XVIII століттях. До того ж знаки з подібним дизайном застосовували у системі рангових відзнак армії Української держави 1918 року.

Кандидат історичних наук Віктор Карпов також зауважував, що після проголошення незалежності у 1991 році козацький хрест став основою для розробки символіки силових відомств та державних нагород.

Фото: 1,2 — Козацький хрест на прапорі 1651 року; 3 — Емблема ЗСУ 4 — Німецька військова нагорода «Залізний хрест»

Військовим орденом «Залізний хрест» вперше почали нагороджувати німецьких солдатів, які воювали проти Франції у 1813 році. Пізніше цей орден став нагородним знаком нацистів у Другій світовій війні. У Третьому рейху «Залізними хрестами» нагороджували офіцерів і солдатів за «хоробрістсь, героїзм та лідерство».

Утім, хрест використовували у військових структурах не лише нацистської Німеччини, а й у багатьох інших країнах. Зокрема в Російській імперії була створена військова нагорода за перемогу у битві під Кульмом, нагрудний знак отримав однойменну назву «Кульський хрест»

Зображення військової нагороди у Російській імперії «Кульський хрест»

Окрім цього, нині російські військовослужбовці нагорджуються орденом Святого Георгія, який також має форму хреста. 

Орден Святого Георгія 

Повідомлення про нібито нацистський знак на футболці президента України — частина російського наративу про те, що в Україні начебто підтримують нацистську ідеологію. Раніше ми спростовували фейк, ніби Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний носить браслет із нацистським символом, а Володимир Зеленський опублікував автобіографічну книгу з назвою «Моя боротьба».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний