НЕПРАВДА: Зеленський відбере землю в українців і віддасть її закордонним агрохолдингам

НЕПРАВДА: Зеленський відбере землю в українців і віддасть її закордонним агрохолдингам

30 Червня 2021
FacebookTwitterTelegram
1145

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюють зображення з написами про нібито незаконність ринку землі. В основному автори говорять про те, що їхню приватну власність – землю – планують відібрати, а робити це збирається особисто Зеленський.

Скриншоти дописів про незаконність ринку сільськогосподарської землі

Утім такі тези неправдиві або маніпулятивні. Далі – їх спростування.

Хибний наратив 1: автори говорять про землі загалом. Відтак у читача могло скластися враження про те, що закон дасть зможу продавати абсолютно всі ділянки в країні. Утім, це не так – у законі йдеться про обіг тільки сільськогосподарських земель в Україні. Норми набуття у власність інших земель не змінювалися.

Хибний наратив 2: за цим законом у громадян відберуть їх приватну власність – землю. Утім цей Закон не відбирає у людей землю і право приватної власності, записане у статті 41 Конституції України. Він навпаки розширює його – адже дає можливість своєю приватною власністю повноцінно розпоряджатися. Норми щодо продажу землі – право, а не обов’язок. Власник може продати її, якщо забажає, або ж лишити собі. 

Хибний наратив 3: відбирати землю в українців планує особисто Зеленський. Це також не відповідає дійсності. По-перше, як зазначено вище, відбирати землю у власників за цим законом ніхто не буде, бо гіпотетичний продаж – це їхній вибір. По-друге, повноваження президента України не передбачають розпорядження землею. Щодо самого ухвалення закону ж про обіг земель, то за нього проголосували в межах своїх повноважень 259 народних депутатів, а не президент.

Хибний наратив 4: продаж сільгоспземель – це державна зрада. Цей наратив випливає із попередніх – мовляв, таким чином у людей відберуть майно і продадуть його. Утім, як випливає з попередніх пояснень, цього робити не будуть, а отже і теза ця – неправдива. Крім того автори зазначають, що так Україна може втратити свою територіальну цілісність. Утім і для цього є запобіжники – за законом заборонено продавати землю росіянам та представникам терористів, а також ділянки, що розташовані ближче, ніж 50 км до держкордону.

Хибний наратив 5: відібрану в українців землю одразу отримають закордонні агрохолдинги. Такі висновки – маніпулятивні. Можливість купити ділянки української землі сільськогосподарського призначення закордонні компанії дійсно матимуть – але тільки після ухвалення відповідного рішення на референдумі, який відбудеться не раніше 2023 року. Також іноземці не можуть бути співвласниками компаній, що володіють сільгоспземлями. Заборонено продавати ділянки і компанія, зареєстрованими в офшорних юрисдикціях.

Раніше ми вже спростовували фейк про те, що ринок землі – це кримінальний злочин. Детальніше про поширені фейки на цю тему читайте у матеріалі «Роздерибанять країну між олігархами й агрохолдингами» й інші маніпуляції про відкриття ринку землі».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний