Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито причиною частих землетрусів у Чернівецькій області є підземні випробування ядерної зброї. Як доказ пропагандисти наводять статистику збільшення кількості землетрусів у регіоні після 2022 року.
Однак це неправда. Землетруси у Чернівецькій області спричинені активністю сейсмічної зони Вранча у Румунії. Жодна організація, яка займається моніторингом ядерних випробувань, не фіксувала їх на території України.
Скриншот допису
Нам не вдалося знайти першоджерело статистики з допису. Найімовірніше, скриншоти просто підробили, оскільки вказані дані про землетруси не збігаються з даними дослідницьких центрів. Наприклад, згідно зі спостереженнями Європейсько-Середземноморського сейсмологічного центру, у 2015 році на території України зафіксували щонайменше девʼять землетрусів, а не один, як йдеться у дописі.
Дані про землетруси на території України за 2015 рік. Джерело: Європейсько-Середземноморський сейсмологічний центр
Теза з допису про різке зростання кількості землетрусів з 2022 року не відповідає дійсності. Чернівецькій області властиві землетруси, адже регіон знаходиться поблизу сейсмоактивної зони Вранча у Румунії, яка є основним джерелом сейсмологічної небезпеки для України.
У фейку стверджують, що землетруси у області регулярно відбуваються на глибині близько трьох кілометрів. Однак ця інформація також не є правдивою. Офіційно зафіксовані землетруси в Чернівецькій області протягом 2020-2024 років мали глибину від двох до семи кілометрів.
Випробування ядерної зброї неможливо приховати. Відмінності у глибині та протяжності джерела енергії створюють різні форми сейсмічних хвиль. Це дозволяє сейсмограму відрізнити землетрус від ядерного випробування. Світові сейсмологічні центри проводять моніторинги ядерних випробувань та фіксують подібні сигнали. Наприклад, у лютому 2013 року під час випробування ядерної зброї у Північній Кореї ознаки вибуху зафіксували 94 сейсмічні станції. В Україні ж сейсмологічні центри не фіксували ядерні випробування.
Пропагандисти стверджують, що Україна використовує матеріали з атомних електростанцій для створення ядерної зброї. Утім, для її виготовлення потрібен саме збройовий уран, збагачений до понад 90%. У ядерних реакторах, зокрема і в реакторах Рівненської та Хмельницької АЕС, використовують низькозбагачений уран на рівні 3-5%, який не є придатним для створення ядерної зброї. Україна не має інфраструктури для переробки відпрацьованого ядерного палива, що унеможливлює його повторне використання і збагачення, тож теза з допису про Чорнобильську АЕС також не відповідає дійсності. Окрім того, у 2012 році Україна повністю позбулася своїх запасів високозбагаченого урану.
Україна продовжує дотримуватись положень Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Також у 2000 році Україна ратифікувала Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань, тоді ж як рф вийшла з нього у 2023 році. Ані Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), ані Організація Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань не повідомляли про ядерні випробування на території України.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний