НЕПРАВДА: Землю в західних регіонах України віддадуть полякам

НЕПРАВДА: Землю в західних регіонах України віддадуть полякам

28 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
515

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито землю в західних регіонах України віддадуть полякам. У дописі додають, що польським військовим, які брали участь у війні в Україні, виділять безплатні земельні ділянки у Волинській, Львівській та Закарпатській областях. Ніби відповідно до листа Міністерства юстиції, для сімей так званих польських «найманців» в Україні передбачене пільгове кредитування та зведення будинку коштом українських платників податків.

Деякі пропагандисти проводять паралель із законопроєктом №8225 про вилучення майна в українців. Дезінформатори кажуть, що в українців за одним законом заберуть землі, а за іншим передадуть ці вилучені ділянки полякам.

Це — неправда. На офіційних сторінках уряду немає закону про передачу територій України полякам або їхнім сім’ям.

Скриншот допису

На відео, яке поширюють пропагандисти, чоловік каже, що буде говорити про «захист прав і свобод людини». Це Мар’ян Чава — автор ютуб-каналу «¡Знай Свої Права!». Чоловік щотижня записує відео, у яких за його словами, він підвищує рівень правової свідомості українців. Однак серед усіх відео Мар’яна Чави є такі, де він намагається посіяти панічні настрої серед українців та поширює неправдиву інформацію. До прикладу, Чава каже, що після реєстрації власного авто в «Дії» людина отримує електронний документ, який через деякий час начебто заблокують. За його словами, усі дані користувачів застосунку «Дія» вже давно «злили». Для підвищення своїх переглядів автор використовує гучні заголовки та клікбейт — «шокуючі факти», «це кінець», «страшна реальність», «готуйтесь до гіршого».

На ютуб-каналі Мар’яна Чави ми знайшли відео, яке поширюють у мережі. Зокрема автор посилається ніби на документ від Міністерства юстиції України. Однак ми не знайшли на офіційних сторінках уряду чи в українських медіа листа, який цитує Мар’ян Чава. 

Останні зміни в Україні, які стосувалася поляків, — це нововведення про особливий статус громадян Польщі в Україні. 16 вересня 2022 року набрав чинності закон «Про встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України». Утім, у ньому немає згадки про виділення полякам земель України чи здачу їх в оренду. 

Згідно з законом, громадяни Польщі зможуть перебувати на території України на законних підставах протягом 18 місяців з дня набуття чинності закону. Також за законом поляки мають право:

  • на працевлаштування без спеціального дозволу на застосування праці іноземців;
  • мати державну реєстрацію як платників податків та отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • на соціальний захист;
  • провадження господарської діяльності на тих самих умовах, що i громадяни України;
  • на здобуття освіти, у тому числі коштом державного або місцевого бюджету;
  • соціальні виплати;
  • безоплатну медичну допомогу.

Водночас є законопроєкт №8225 про вилучення майна. Автори законопроєкт пропонують на період дії воєнного стану та протягом 10 років із дня його припинення примусово вилучати землю чи нерухомість українців задля будівництва або реконструкції об’єктів критичної інфраструктури першої та другої категорії критичності. Згідно із законопроєктом, у власника можуть примусово, без суду та слідства вилучити земельну ділянку та інше нерухоме майно. Утім, у законопроєкті №8225 немає жодної згадки про передачу українських земель полякам.

Примусове вилучення стосується не всіх об’єктів, а тільки тих, які потрібні для будівництва та обслуговування об’єктів критичної інфраструктури 1 та 2 категорії критичності. За примусове вилучення ділянки її власник отримає компенсацію. До того ж законопроєкт ще не ухвалений, а перебуває на розгляді Верховної Ради з листопада 2022 року.

Пропагандисти свідомо поширюють такі повідомлення, аби посварити Україну та Польщу. Кремлівська пропаганда системно поширює закиди про те, що Польща нібито хоче окупувати Україну або про те, що українці самі віддадуть свої землі «в обмін» на надану допомогу.

У дописі кажуть про так званих «найманців» в Україні. Утім, в Україні не було та немає «найманців». Згідно з Положенням про проходження військової служби в Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства, громадян іншої держави приймають до лав ЗСУ за контрактом. Отже, іноземці, які беруть участь у воєнних діях в Україні, прирівнюються до військовослужбовців ЗСУ. Також немає особливостей у винагородженні іноземців, які служать у ЗСУ, від українців.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний