НЕПРАВДА: Зміна паспорта на ID-картку призведе до втрати громадянства

НЕПРАВДА: Зміна паспорта на ID-картку призведе до втрати громадянства

27 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
5017

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про паспорт громадянина України та Конституцію України. У дописі наведені наступні тези:

  • Українським громадянам не потрібен ідентифікаційний код; ніхто немає права вимагати ідентифікаційний код, якщо людина вже отримала паспорт.
  • Українська держава має бути оформлена як юридична особа публічної, а не приватної власності.
  • Згідно з Конституцією, українці, які народились до 1991 року мають права на державне майно. Діюча влада нібито відібрала це право в громадян.
  • Щоб позбавити українців громадянства, їм пропонують надати ID-картки, де громадяни вказані в якості фізичних осіб, а не власників держави.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Утім, наведені тези не відповідають дійсності.

VoxCheck раніше писав, що паспорти у формі книжечки та ID-картки не відрізняються за юридичною силою. ID-картки — це і є паспорт громадянина в оновленій формі. У пункті 3 частині 1 Постанови ВРУ “Про затвердження положень про паспорт громадянина України” вказано: “Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України”. 

Наразі паспорт видається саме у формі картки. Утім, паспорти зразка 1994 року не підлягають обов’язковій заміні на ID-паспорти. Старі паспорти продовжують свою дію до невизначеного терміну. Паспорт у формі книжечки на паспортну картку замінюють в наступних випадках:

  • за бажанням власника паспорта зразка 1994 року;
  • у разі втрати, крадіжки, псування паспорта;
  • у разі зміни даних власника паспорта (прізвище, ім’я та ін.);
  • якщо власник паспорта не встиг протягом одного місяця оновити фото (перша сторінка)  після досягнення 25 або 45 років.

У паспорті зразка 1994 року не вказано, що громадянин України є власником держави. Громадянин є власником як паспорту старого зразку, так і нової ID-картки. 

Фізична особа — це не обов’язково іноземна особа. Фізичною особою вважається людина як учасник цивільних відносин. Фізичною особою може бути як громадянин України, так і людина без українського громадянства. Здатність мати цивільні права та обов’язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи, тобто всі люди.

Усі громадяни України є фізичними особами. Це випливає з поняття “громадянство України”, що є правовим зв’язком між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках. 

До Державного реєстру фізичних осіб – платників податків вноситься інформація про всіх громадян України, що є платниками податків. Однак громадянин через свої релігійні погляди може відмовитись від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП — офіційна назва ідентифікаційного коду). У такому разі ця особа зобов’язана подати органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім’ям, по батькові, серією та номером паспорта, а також пред’явити паспорт. 

Згідно з прийнятим у серпні 2020 року законом, ідентифікаційний код на ID-картці та свідоцтві про народження має таку ж юридичну силу, як і довідка про присвоєння РНОКПП. Тобто замість ідентифікаційного коду громадянин може пред’явити ID-картку.

У Конституції України чи Цивільному кодексі немає таких понять “юридична особа приватної власності” або “юридична особа публічної власності”. Натомість у Цивільному кодексі є поняття “юридична особа приватного права” та “юридична особа публічного права”. Держава у законодавстві не визначена в якості юридичної особи. Водночас держава може створювати як юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), так і публічного права (державні підприємства, навчальні заклади та ін.). 

Природні ресурси країни є власністю Українського народу. Однак народ за допомогою демократичних механізмів делегує повноваження органам державної влади та місцевого самоврядування. Вони від імені всього народу здійснюють це право власності. Право державної власності від імені та в інтересах держави Україна здійснюють органи державної влади.