Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Із 30 травня 2022 року в мережі поширюють фото, на якому нібито видно, як ЗСУ знищили передовий командний пункт російської армії в Донецькій області. Однак це відео поширюють у мережі щонайменше з 2015 року.
Скриншот публікації
Ми знайшли два відео з цим зображенням через зворотний пошук зображень у Bing. У підписі корейською до першого відео, опублікованого 24 листопада 2015 року, йдеться про те, що на ньому зображена робота РСЗВ США та росії. У підписі до іншого відео, опублікованого 11 грудня 2015 року, вказано: «російські касетні бомби у Сирії, нова російська БМ-21 у дії проти ІДІЛ у Сирії».
Результати зворотного пошуку зображення у Bing
Ми також знайшли відео через зворотний пошук зображення у Google Images. У підписах також вказано, що на відео зображено РСЗВ БМ-21 «Град». Першоджерело відео не вдалося знайти, проте достеменно відомо, що відео не має відношення до російсько-української війни в 2022 році.
Результати пошуку зображення у Google Images
Зверніть увагу! Текст новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» в тексті використана латинська «u» у словах «nередoвuй», «cтapшux» тощо). Також замість кириличної «к» використовують латинську «k» («нakpuлu», «Донeцьkiй» тощо). Крім того, використовують цифру нуль «0» замість літери «о» («0лekciй», «Д0нeцьkiй»). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.
30 травня 2022 року радник глави Офісу президента Олексій Арестович повідомив про те, що ЗСУ знищили передовий командний пункт російських окупантів у Донецькій області.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний