НЕПРАВДА: Звільнення охоронця METRO за спілкування російською в супермаркеті є порушенням Конституції України

НЕПРАВДА: Звільнення охоронця METRO за спілкування російською в супермаркеті є порушенням Конституції України

10 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
5757

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, на якому жінка вимагає вибачення від охоронця в супермаркеті METRO за те, що той говорив із нею та її чоловіком російською. Пропагандистські телеграм-канали стверджують, що звільнення охоронця через використання російської мови нібито є порушенням статті 10 Конституції України, яка гарантує вільне використання та захист російської мови.

Це — неправда. Звільнення охоронця не є порушенням Конституції України. Його звільнили за статтею 30 закону про мову, де вказано, що працівники сфери обслуговування мають користуватися державною мовою.

Скриншот допису

Інцидент з охоронцем справді трапився в одному з магазинів METRO в Харкові у вересні 2023 року. Після цього в компанії повідомили, що охоронця звільнили, однак точна причина звільнення охоронця невідома. 

У статті 10 Конституції вказано, що застосування мов в Україні визначається законом.  Пункт про використання української у сфері обслуговування зазначений у 30 статті закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». У законі прописано, що працівники сфери обслуговування мають користуватися державною мовою, зокрема й у супермаркетах. Проте на прохання клієнта обслуговування може бути й іншою мовою, наприклад, англійською або російською. Тож саме цю статтю порушив охоронець METRO, адже він відмовився спілкуватися із жінкою українською на її прохання.

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь також підтверджує, що конфлікт у METRO мав ознаки порушення 30 статті закону про мову. За таке порушення охоронець має сплатити штраф. Водночас не можна стверджувати, що охоронця звільнили виключно за порушення закону. Чоловіка могли звільнити й за грубі висловлювання відвідувачам.

Конституція має найвищу юридичну силу в Україні. У Статті 10 Конституції, про яку пишуть росіяни, справді згадано про вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов національних меншин України. Водночас наголошується, що застосування мов в Україні визначається законом. Тобто використання мов у різних сферах суспільного життя регулюється вже згаданим законом про мову.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний