Невгамовний Арістов: знову про медицину, знову маніпуляції | VoxUkraine

Невгамовний Арістов: знову про медицину, знову маніпуляції

30 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
3902

Кілька тижнів тому в мережі розгорівся скандал за участі Вадима Арістова. VoxCheck проаналізував 10 його аргументів у матеріалі «Ілон Маск, Уляна Супрун, апарати вентиляції легень і невідомий хлопець» і не знайшов жодного правдивого. 

22 квітня Вадим Арістов знову підняв тему медицини, але вже в фейсбук-трансляції, яку проводила газета «Вести». Ми перевірили всі його фактологічні твердження і знову (!) не знайшли жодного правдивого. Причому цього разу двічі зманіпулювала і ведуча «Вести». 

Маніпуляція

«Мы страдаем так сильно и долго в карантине потому, что медреформа закрыла нам в 2017 году санэпидемслужбу. С помощью нее мы были бы намного сильнее».

(14:30-14:42)

Зараз функції по боротьбі з епідеміями покладено на Центр громадського здоров’я та частково на МОЗ. Крім того, лабораторії санепідемслужби не закривали – вони функціонують. Пандемія та карантин важко проходять майже в кожній країні світу. І це не наслідок наявності чи відсутності сандепідемслужби. Це наслідок непідготовленості всього світу до подібних епідемій. 

Довідково: В 2014 році було ухвалено рішення про утворення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. До цієї служби мали передати в тому числі й функції Держсанепідслужби. Але внаслідок рішення суду в 2017 році Уряд скасував рішення про цю реорганізацію та вирішив ліквідувати Держсанепідслужбу, оскільки її функції виконували МОЗ, Держпраці та Держпродспоживслужба.

Маніпуляція

«Ну нам нужно срочно открывать ну CDC. Пусть это будет называться по американскому по формату, но CDC это по сути тоже перевод Санэпидемслужбы. Центр по контролю заболеваниями и их превенция, предотвращение. Нам нужно очень сильно эту службу запустить».

(14:42-15:08)

Аналог CDC вже існує в Україні – це Центр громадського здоров’я. 

CDC – це підрозділ американського МОЗу, так само як і ЦГЗ. Лише частина CDC займається попередженням та протидією захворюванням. Так само як і ЦГЗ. 

Крім того, Держсанепідслужбу ліквідували не просто так. Її функції і раніше, і зараз виконували інші організації і, що не менш важливо, ця служба була неефективною та корумпованою, що підтверджується спалахами хвороб в ті роки, коли вона ще функціонувала.

Маніпуляція

«Их 80 научных центров, то есть все они бегут наперегонки, кто-то из них финиширует и в результате этих тестов покажет, что вакцина безопасна, насколько это можно проверить за 2 месяца, что сомнительно, потому что вакцина обычно 10 лет делалась».

(26:45-27:00)

За даними ВООЗ, зараз 70 організацій розробляють вакцину від COVID-19, серед яких є 3 лідери, що вже почали тестування на людях. Перше місце посідає китайська CanSino Biological Inc., яка вже на другому етапі розробки. Друге і третє місця за американськими компаніями Inovio Pharmaceuticals і Moderna Inc.

Але, по-перше, жодна з цих компаній не обіцяє зробити вакцину за 2 місяці. Як раз навпаки – вчені, ВООЗ, самі розробники вакцин наголошують, що на всі етапи тестування буде потрібно щонайменше 12-18 місяців. А по-друге, мова йде про вакцину від вірусу з родини «коронавірусів». Для багатьох із них вже існують вакцини, тому розробка відбувається не на «порожньому місці».

Маніпуляція

«Нужно не 500 эпидемиологов иметь, а ну тысяч 50 эпидемиологов иметь».

(31:57-32:02)

У 2019 році в Україні було 341 епідеміологів, дезінфекціоністів та паразитологів і ще 217 помічників санітарних лікарів та епідеміологів. 

Однак, «50 тисяч епідеміологів» звучить безглуздо. Наприклад, у США лише близько 5000 епідеміологів на понад 300 мільйонів населення. Навіщо Україні 50 тисяч епідеміологів на 42 мільйони людей – незрозуміло. 

Маніпуляція

Арістов: «Примерно половина людей, которые умерло, они в развитых странах они бы жили. То есть, нам постоянно сообщают, что вот смотрите умер такой молодой, но вот он сам виноват, он слишком поздно обратился. Он поступил, на следующий день умер в реанимации. Так вопрос где он был до этого, почему он поступил в таком состоянии? Наверняка он звонил в скорую, ему отказали, звонил семейному врачу, ему отказали, ему наверняка семейный врач сказал “попей панадол” и забыл про него». Ведуча: «Ну так и есть, таких случаев миллион».

(34:18-34:46)

Названі цифри, дані та висновки («примерно половина», «наверняка звонил», «таких случаев миллион» і так далі) взагалі нічим не підтверджені. Ні Арістов, ні ведуча цього знати не можуть. 

Натомість відомі та підтверджені кілька випадків, коли люди не зверталися до лікарень чи сімейних лікарів до останнього. Однак, основною причиною смертей від коронавірусу є наявність супутніх захворювань.

Маніпуляція

«Это можем разобрать с вами в деталях, то есть это является по сути последствием такой дикой медреформы. То есть, мы определили как она должна работать финансово, но мы полностью самоустранились с позиции менеджмента. И поэтому все врачи и все больницы сами за себя, а пациенты сами за себя».

(34:48-35:09)

Система з менеджментом «лікарі і лікарні самі за себе» була й раніше. Відмінність в тому, що до реформи лікарні фінасувалися за принципом «ліжко-місць» чи квадратних метрів – скільки в лікарні є ліжок, стільки грошей вона й отримує. Якщо простіше, то навіть якщо в лікарні за рік лікували 1 пацієнта, але в неї було 1000 ліжок, то фінансування ця лікарня отримували за 1000 ліжок. За такої системи про ефективний менеджмент не йшлося. Зайве підтвердження цьому – стан українських лікарень. 

З реформою прийшли зміни. Тепер фінансування йде туди, де гарно лікують, куди люди частіше приходять. Крім того було розділено відповідальність головного лікаря, який тепер відповідає саме за медичну частину, та менеджера, який відповідає за організацію роботи лікарні (ремонт, техніку і т.д.) 

Маніпуляція

«Семейный врач, он же получает деньги ни за встречу с больным, ни за качество лечения, а он получает просто за подписку этого пациента на свой сервис».

(35:39-35:50)

Сімейні лікарі справді отримують зарплату у розрахунку на кількість укладених договорів. Але суть медреформи в тому, що якість має значення. Якщо лікар погано лікуватиме пацієнтів, вони можуть розірвати з ним договір, і лікар втратить частину зарплати. За такого дизайну оплати сімейний лікар зацікавлений у тому, щоб пацієнт залишався здоровим, а не щоб відвідував його якнайчастіше. Це відповідає головній ідеї медреформи – фокус на профілактиці та ранньому лікуванні хвороб.

Маніпуляція

«НСЗУ – это служба, которая сидит на средствах и их распределяет между медицинскими учреждениями».

Ведуча (39:05-39:10)

НСЗУ – основний замовник медичної допомоги в медичних закладах різного рівня. Вона виконує функцію оператора, підписуючи договори з медичними закладами та лікарями – ФОПами та спрямовуючи кошти закладам відповідно до наданих ними послуг.

НСЗУ з’явилася через зміну принципу фінансування медичних послуг. Раніше з Державного бюджету виділялася «медична субвенція», що розподілялася органами місцевої влади між підпорядкованими медичними закладами. Ці гроші фактично виділялися на підтримку інфраструктури і розраховувалися за кількістю місць для потенційних пацієнтів. 

Тепер НСЗУ платить медичним установам і фахівцям встановлені платежі за надані послуги. НСЗУ сама не розпоряджається медичними коштами. Вони перебувають на рахунку Казначейства. 

До того ж, НСЗУ перебуває під контролем усіх аудиторських, контрольних та антикорупційних органів як орган центральної влади. Основна перевага такої служби – що одну централізовану службу легше контролювати, аніж низку місцевих органів влади чи страхових компаній.

Перебільшення

«В Китае например было среди всех инфицированных 5% врачей, в Украине соответственно среди всех инфицированных где-то 20-30% врачи».

(41:56-42:05)

4 березня Китайська комісія охорони здоров’я повідомила про 3300 інфікованих працівників сфери охорони здоров’я. Це 4,1% від загальної кількості підтверджених випадків у Китаї. 

В Україні станом на 22 квітня на коронавірус заразилися 1245 медичних працівників, або ж 18,8% усіх підтверджених випадків

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний