Нова Газова Криза? | VoxUkraine

Нова Газова Криза?

Photo: polit.ru
4 Березня 2015
FacebookTwitterTelegram
1541

Енергетичний ринок завмер в очікуванні, чим закінчиться останнє протистояння “Нафтогазу” та “Газпрому” та чи буде прийняте рішення щодо поставок газу в Україну навесні. Протиріччя виникли через припинення Україною постачання газу в зону АТО на території, що не контролюються українською владою. Слід відмітити, що російський ринок акцій негативно відреагував на загострення ситуації. В період з 19 лютого по 26 лютого акції “Газпрому” впали з 164,53 руб. до 149,85 руб. або на 9%.

Енергетичний ринок завмер в очікуванні, чим закінчиться останнє протистояння “Нафтогазу” та “Газпрому” та чи буде прийняте рішення щодо поставок газу в Україну навесні. Протиріччя виникли через припинення Україною постачання газу в зону АТО на території, що не контролюються українською владою. Згадаємо, як це було:

  1. 16 лютого був пошкоджений газопровід в Луганській області:

“Внаслідок постійних обстрілів з боку НЗФ пошкоджено газопроводи у смт Станиця Луганська та м.Щастя Луганської області. Від газопостачання залишаються повністю відключеними 5 населених пунктів Попаснянського району, 3 населених пункти Слов’яносербського району та частково – міста Попасна та Щастя” (за повідомленнями прес-центру АТО від 17 лютого).

18 лютого: “Внаслідок артобстрілів бойовиками пошкоджено газопровід Вуглегірської ТЕС у м. Світлодарськ Артемівського району Донецької області” (прес-центр АТО).

“Внаслідок численних пошкоджень газотранспортної інфраструктури, завданих обстрілами та підривами на території бойових дій, з 18 лютого припинилося постачання природного газу в зону проведення АТО. Поновлення постачання газу наразі неможливе через продовження активних бойових дій в даному регіоні” (“Укртрансгаз”).

  1. “Газпром” 19 лютого заявив про початок постачання газу на Донбас через газовимірювальні станції “Прохорівка” та “Платово” в обсязі 12 млн кубометрів на добу “у відповідності з діючим контрактом”. Спочатку мова йшла про постачання в якості гуманітарної допомоги. Так, прем’єр-міністр РФ Дмитро Мєдведев заявив: “Хотів би, щоби Міністерство енергетики і “Газпром” підготували пропозицію щодо надання гуманітарної допомоги у вигляді поставок газу для потреб цих регіонів, якщо, звичайно, не буде докладено негайних дій щодо їх газопостачання за звичною схемою”. Потім прес-секретарка Мєдведева пояснила, що на увазі малось газопостачання “на комерційній основі”.
  2. Того ж дня “Укртрансгаз” заявив про відновлення постачання природного газу в зону проведення АТО по ряду другорядних газопроводів, а “Нафтогаз” – що він не замовляв поставку газу через ГВС Платово і Прохорівка. І тому за газ, що постачається на Донбас через станції, які він не контролює і де немає його спеціалістів, він платити не буде. Але це заява скоріше для судових органів, бо фактично цей газ вже оплачений. Згадаємо, що “Нафтогаз” зараз купує газ на умовах передоплати.
  3. Щоб таки не платити за газ, що йде на Донбас, “Нафтогаз” в 2,5 рази збільшив добову заявку в “Газпрому”. Таким чином, решту проплаченого газу можна було отримати за два дні. “Газпром” цю заявку не задовільнив, про що “Нафтогаз” 25 лютого написав у своєму листі на адресу “Газпрому”.
  4. У суперечку двох компаній знову втрутились політики. 25 лютого президент РФ Путін занепокоївся, що “передоплати, яка виконана українською стороною, залишилось на поставку газу на три-чотири доби. Якщо передоплати не буде, “Газпром” у відповідності з цим контрактом і доповненням до нього поставки призупинить”. І тому необхідно негайно робити нову передоплату. І ще чомусь має постраждати транзит до Європи, хоча “Нафтогаз” неодноразово заявляв, що постачання чи непостачання “Газпромом” газу Україні не впливає на транзит газу до Європи українською територією. Тим більше, що основним джерелом імпортного газу для України зараз є Європа і не в інтересах України створювати проблеми з транзитом газу.
  5. На наполегливі нагадування “Газпрому” про передоплату за березень “Нафтогаз” відповідав, що спершу має отримати гарантії від “Газпрому” щодо неухильного дотримання контракту і виконання заявок української сторони.
  6. 26 лютого офіційний представник “Газпрому” Сергій Купріянов погодився “вивести за рамки обговорення поставки газу на Донбас … і постачати заявлені НАКом об’єми на вказані ним точки входу”.
  7. 27 лютого “Нафтогаз” перерахував “Газпрому” передоплату в розмірі 15 млн дол. США за поставки російського газу в березні. Очевидно, розрахунок був на нові тристоронні переговори по газу, оскільки цієї суми вистачить лише на одну добу при поточному рівні споживання. Початок таких переговорів очікується 2 березня.

Наведена хронологія свідчить про наміри Росії продовжувати використовувати постачання газу в якості політичної зброї. Слід відмітити, що російський ринок акцій негативно відреагував на загострення ситуації. В період з 19 лютого, коли “Газпром” заявив про початок прямих поставок газу на Донбас, по 26 лютого, коли донбаські поставки було вирішено винести за рамки обговорення, акції “Газпрому” впали з 164,53 руб. до 149,85 руб. або на 9%.

Тим часом Україна готується до “плану Б”, а саме повного припинення постачання газу з Росії. Про це свідчать збільшення поставок газу з Угорщини та відновлення імпорту газу з території Польщі. Раніше постачати газ через ці країни було дорожче, ніж через Словаччину. Тепер, очевидно, ціновий фактор вже не грає такої важливої ролі. Крім того, “Укртрансгаз” веде переговори з угорською FGSZ щодо розширення технічних можливостей ГТС. Поки що ці дії не дозволять повністю відмовитись від постачань газу з Росії, але це кроки в правильному напрямку. Як мінімум, вони дозволять посилити переговорну позицію “Нафтогазу”.

Автори
  • Ірина Коссе, провідний науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі