ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Дарування речей за репост у Facebook

ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Дарування речей за репост у Facebook

29 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
871

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі стають віральними дописи, де речі (наприклад, меблі чи техніку) віддають за репост допису чи вподобання. Дарування речей автори дописів пояснюють тим, що переїжджають за кордон, купують нові речі, роблять ремонт тощо. Ось кілька прикладів таких дописів.

Приклади оголошень, які публікують у групах 

Утім, такі дії схожі на шахрайські.

Зазвичай для створення подібних оголошень у групах на кшталт «Віддам даром», «Безплатно речі» автори дописів обирають фото з мережі — в інтернет-магазинах чи на платформах онлайн-оголошень (OLX, BESPLATKA.ua тощо). 

Ми вирішили перевірити опубліковані фото з оголошень через зворотній пошук у Google Images. В одному з дописів (серед прикладів дописів — вгорі зліва) зображено диван, який віддають за репост нібито через переїзд за кордон. Результати пошуку показують, що цей диван продають за 67890 тис. рублів в московському інтернет-магазині меблів. 

В іншому оголошенні віддають кухонний куточок (серед прикладів — вгорі справа) за репост та вподобання. Причина дарування меблів — покупка нових через нестачу місця на кухні. Через зворотній пошук натрапляємо на сайт, де продають зображений на фото куточок у інтернет-магазині меблів у Санкт-Петербурзі. 

Шахраї можуть просити зробити не лише репост чи поставити вподобання, але й просити поставити знак плюс у коментарях. Тоді автор так званих оголошень може написати користувачу у приватні повідомлення, просячи оплатити доставку речей чи внести за них заставу. 

У чому полягає шахрайство?

На відміну від інших шахрайських схем, у описаних нами випадках не просять оплатити доставку чи внести заставу. Однак, шахрай може продовжити спілкуватися з людиною у приватних повідомленнях, де й попросить зробити певні маніпуляції з оплатою. Якщо ж ви все-таки натрапили на шахрайство (наприклад, через обман), у жодному разі не повідомляйте інформацію своєї банківської картки та не перераховуйте гроші. 

Прохання ж зробити репост чи поставити вподобання допису — це, швидше за все, накрутка підписників для публічних сторінок. У майбутньому ці сторінки можуть змінити фото, видалити всі попередні записи — зокрема і про дарування речей — і використовуватися для просування брендів —  магазинів чи публічних сторінок. На онлайн торгівельних майданчиках можна знайти безліч пропозицій із продажу акаунтів із підписниками в Instagram, Facebook, TikTok.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний