ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Кожен українець може отримати компенсацію з конфіскованих активів рф

ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Кожен українець може отримати компенсацію з конфіскованих активів рф

30 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1282

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що кожен українець за новим законом нібито може отримати компенсацію з конфіскованих активів рф. У дописах зазначають, що кожен може отримати 8900 грн допомоги.

Однак це — шахрайська схема. Немає закону, який передбачає компенсацію 8900 грн усім українцям із конфіскованих активів рф.

Скриншот допису

По-перше, в Україні не існує жодних нормативно-правових актів, які б це підтверджували. Ні Кабмін, ні Верховна Рада не приймали відповідних постанов та законів. 

Український уряд 5 серпня затвердив конфіскацію 903 об’єктів, які належать росії, на користь українського народу. Утім, повідомлень про виплати з цих активів для українських громадян не було. Конфісковані активи конвертуватимуться в кошти, які будуть спрямовані на оборону та відновлення України. 

По-друге, сторінка, з якої поширюють повідомлення, не містить достатньо інформації про діяльність та не має регулярної активності. Її створили 16 вересня, а вже 25 вересня опублікували рекламу про грошову допомогу.

У дописі додають посилання на сайт, де можна отримати виплату. Після переходу за вказаним посиланням відкривається сайт із оголошенням про можливість отримати виплату з посиланням на інший сайт, де нібито міститься інформація про виплати. Сторінка повністю відтворює дизайн сайтів державних органів України, щоб викликати довіру в користувачів.

Скриншот першого сайту шахраїв

Скриншот другого сайту шахраїв

На другому сайті, який імітує сайт українських державних органів, є текст про виплати. 

Він написаний з помилками (наприклад, «виплата покладена» — це неправильний переклад словосполучення «виплати призначені» з російської («выплаты положены»);  пропущена кома перед «який» у реченні «.. підписав проект який встановлює..» та інші). 

Також у тексті зазначено, що виплати здійснюються «у зв’язку з сепарацією ООН». Однак про процес сепарації ООН немає жодної інформації. 

Щоб отримати виплати, на сайті пропонують ввести номер телефону, дату народження та стать.

Скриншот сайту шахраїв

Ми ввели вигадані дані та відправили заявку. Через кілька секунд зʼявилося повідомлення — можна нібито отримати 79 500 грн.

Скриншот сайту шахраїв

Щоб забрати гроші, потрібно ввести номер картки.

Скриншот сайту шахраїв

Ми знову ввели вигадані цифри і перейшли на наступну сторінку. Тепер шахраї просять сплатити 360 грн «перевірочної суми», щоб підтвердити картку.  

Скриншот сайту шахраїв

Після цього на сайті просять ввести усі дані картки: номер картки, термін дії та CVV-код. Цього достатньо, щоб списати кошти з вашої картки. Провести платіж пропонують в системі EuroPay, однак такої системи не існує. На сайті так званої системи є можливість обрати мовну версію — українську або російську, однак після натискання на «UA» мова сайту не змінюється. 

Не розголошуйте всі реквізити платіжної картки. Для того, щоб отримати виплату, достатньо повідомити номер картки. Не вводьте дані про термін дії картки, CVV-код, одноразові коди для оплати на підозрілих сайтах.

НБУ нагадує: «Якщо ви випадково розкрили дані платіжної картки на підозрілому сайті, негайно телефонуйте до банку за номером, вказаним на звороті картки».

Якщо ви стали жертвою шахраїв, напишіть заяву до Кіберполіції за цим посиланням або повідомте про ваш випадок за телефоном 0 800 505 170».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний