ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Кожному українцю виплатять до 70 тисяч гривень — Генсек ООН

ОБЕРЕЖНО, ШАХРАЇ: Кожному українцю виплатять до 70 тисяч гривень — Генсек ООН

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
2784

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють інформацію, нібито в рамках нового етапу фінансової допомоги Україні від європейських країн кожному українцеві виплатять до 70 тисяч гривень. Обережно, це — шахрайська схема. 

У дописах посилаються на публікацію на невідомому сайті, який намагаються видати за сайт новинної програми «ТСН» телеканалу «1+1». Утім, він має інший домен (справжній домен «ТСН» — tsn.ua) та інтерфейс. Для того, аби сайт більше скидався на «ТСН», шахраї додали посилання, що ведуть із підробленої сторінки на справжні публікації «ТСН», використали логотип та додали у тексті формулювання «як з’ясували представники ТСН»

Публікація шахраїв на сайті, який імітує інтерфейс «ТСН» 

У публікації шахраїв йдеться, ніби Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що «кожен Українець отримає до 69000 грн. від європейських партнерів»

Насправді Гутерреш про це не заявляв. Ще 28 квітня Антоніу Гутерреш заявив, що ООН готова виплачувати готівкову допомогу українцям. Про це він заявив на пресконференції з Володимиром Зеленським у Києві. Тоді Гутерреш говорив, що до кінця травня ООН виплати можуть отримати 1,3 млн українців, а до кінця серпня — 2 млн. Але він не уточнив, яку суму отримуватимуть українці. 

Далі на сайті шахраї пишуть, що для того, аби отримати кошти, «необхідно заповнити коротку форму та виплата розрахується автоматично». 

Скриншот сайту шахраїв 

Посилання на форму для заповнення веде на сайт «Єдиного компенсаційного центру повернення невиплачених грошових коштів». Однак в Україні немає такої установи. 

Шахраї займаються фішингом, мета якого — виманювання персональних конфіденційних даних. На сайті просять вказати електронну пошту, номер телефону та низку контактних даних. Пізніше називають суму можливої компенсації та пропонують оплатити невелику суму за юридичні послуги для реєстрації анкети. Шахраї надсилають посилання, де потрібно ввести усі дані своєї картки: номер, термін дії та CVV2 код. Так вони отримують доступ до усіх коштів на картці.

Раніше VoxCheck уже спростовував фейк, ніби на сайті «Єдиного компенсаційного центру повернення невиплачених грошових коштів» можна повернути компенсацію за ПДВ. Це також шахрайська схема. 

Як насправді?

Агентство ООН у справах біженців (УВБК ООН) надає фінансову допомогу переселенцям у Львівській, Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій, Вінницькій, Полтавській та Дніпропетровській областях. Допомога становить 2220 грн у місяць на одну людину. Її виплачують упродовж трьох місяців. Для того, щоб її отримати, треба прийти у центр благодійного фонду «Право на захист» — партнера програми ООН в Україні, зареєструватися у центрі та надати документи. Для реєстрації потрібні довідка ВПО, паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дітей, номер телефону, номер банківської карти, на яку нараховуватимуть гроші. Виплати зараховують на картку або надсилають переказом через «Укрпошту».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний