Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють хибну інформацію про препарат “Sinactiv”, який нібито допомагає при болі в суглобах. Для просування цього засобу користувачі соцмереж розповсюджують відео під логотипом телеканалу ICTV. Воно складається з кількох фрагментів:
- Ведучий ICTV представляє сюжет про здоров’я: «Як продовжити життя своїм суглобам і мати радість вільно пересуватися на своїх двох, — далі в сюжеті».
- Закадровий голос розповідає, що ліки “Sinactiv” пройшли клінічні випробування навесні цього року та допомагають перемогти артроз і артрит.
- Чоловік розповідає, що метод лікування допоміг його батьку, причому не уточнюють, про який препарат йдеться;
- Наприкінці відео показують чоловіка похилого віку, якому нібито допоміг «чудодійний» препарат.
- Глядачам пропонують перейти на сайт виробника та замовити ліки.
Утім, це відео не є справжнім сюжетом ICTV. Його змонтували таким чином, щоб продавати українцям препарат, який не має доведеної ефективності.
VoxCheck не рекомендує купувати препарати, які не мають доведеної ефективності. Це може вартувати не лише коштів, але й здоров’я. Перед використанням будь-яких ліків слід проконсультуватися з сімейним лікарем.
29 листопада 2017 року на ICTV вийшов сюжет «Як лікувати біль у суглобах: рекомендації лікаря». Саме звідти автори відео взяли вступні слова Петра Дем’янчука, ведучого ICTV. У цьому випуску не йдеться про ліки. Журналісти взяли коментар у експертів: лікаря, дієтолога, інструктора з аквааеробіки та тренера з йоги — і всі вони розповідали про важливість здорового способу життя для здоров’я суглобів.
На другому уривку зображений Ілля Єрьомін, начальник Центру біомедичних технологій Центральної клінічної лікарні Управління справами Президента РФ, директор з науки компанії Bio Banking Solutions. Він ніколи не рекламував препарат “Sinactiv”. Натомість для лікуванні артрозу колінного суглобу він рекомендує ін’єкції регенеративних клітин з жирової клітини пацієнта в місце ураженого суглобу. Щоправда, цей метод недостатньо досліджений і не є стандартною практикою при лікуванні захворювань суглобів.
Нарешті, уривок з чоловіком похилого віку взяли з відео про білоруського спортсмена, Леоніда Толкачова. Він не рекламує ліки, а розповідає про заняття спортом і свій життєвий шлях.
Домен сайту, на якому продають “Sinactiv” зареєстрували лише у січні 2021 року. Кілька ознак свідчать про те, що “Sinactiv” — це несправжні ліки:
- Цього препарату немає в Державному реєстрі лікарських засобів;
- Пошук на ресурсах для замовлення ліків теж не дав результатів;
- На сайті виробника “Sinactiv” немає ні контактів компанії, ні детальної інформації про склад препарату, його дію, протипоказання тощо. Не працює жодний розділ на сайті, крім форми для замовлення препарату.
Крім того, адміністратори сайту маніпулюють потенційним покупцем: кажуть, що «лише сьогодні» діє акція на купівлю препарату, а його продаж скоро припинять. Насправді щодня «рішення закінчити роздачу препарату» переносять на день уперед, а «унікальна акція» триває постійно (див. скриншоти нижче).
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний