Огляд проросійських наративів у ЗМІ Німеччини та Італії про збиття Боїнга МН17

Огляд проросійських наративів у ЗМІ Німеччини та Італії про збиття Боїнга МН17

Photo: Фото: Hromadske
4 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
543

17 липня 2014 року поблизу Донецька терористи з “ДНР” та російські військові збили пасажирський літак Малайзійських авіаліній МН17, який летів з Амстердама до Куала-Лумпур. Проросійські та російські медіа усіляко заперечують причетність Росії до цієї трагедії.

Російська пропаганда поширює фейки про те, що нібито це Україна збила MH17 із зенітно-ракетного комплексу “Бук”. Крім того, Росія звинувачує Нідерланди, які очолили розслідування, в упередженості та політизовані процесу. Мовляв, усі лише звинувачують Росію, а не розглядають усі можливі версії трагедії.

Ось кілька прикладів із заяв російської пропаганди: 

  • “Росії відомо, що місце імовірного запуску ракети, яка збила малайзійський Boeing MH17 у 2014 році, знаходилося на території, контрольованої українськими збройними силами на Донбасі.“ (“La Russia sa che il luogo del presunto lancio del missile che ha abbattuto il Boeing MH17 malese nel 2014 si trovava all’interno del territorio controllato dalle forze armate ucraine nel Donbass.”) — SNA.IT
  • “Українські військові збили малайзійський пасажирський літак за допомогою зенітно-ракетного комплексу “Бук”. Про це свідчать архівні дані Міноборони Росії, згідно з якими ракета, серійний номер якої надали західні слідчі, була передана Україні ще за радянських часів.” (“Die ukrainische Armee hat ein malaysisches Passagierflugzeug mit dem Buk-Luftverteidigungsraketensystem abgeschossen. Das belegen die Archivdaten des russischen Verteidigungsministeriums, wonach die Rakete, deren Seriennummer von westlichen Ermittlern zur Verfügung gestellt wurde, während der Sowjetzeit in die Ukraine überführt wurde.”) — Newsfront
  • “Нідерланди з самого початку прийняли єдину версію інциденту та просували її в рамках технічного розслідування, проведеного Радою безпеки Нідерландів, і розслідування Об’єднаної слідчої групи. Звісно, ​​обидва розслідування виявилися необ’єктивними, поверхневими та політизованими. Все було зроблено для посилення поспішних звинувачень на адресу Росії.” (“Die Niederlande haben von Anfang an eine einzige Version des Vorfalls akzeptiert und diese im Rahmen sowohl der technischen Untersuchung des niederländischen Sicherheitsrates als auch der Ermittlung des Gemeinsamen Ermittlungsteams vorangetrieben. Selbstverständlich erwiesen sich beide Ermittlungen als voreingenommen, oberflächlich und politisiert. Es wurde alles getan, um die voreiligen Beschuldigungen gegen Russland zu bekräftigen.”) — RT.DE

Як насправді?

Малайзійський боїнг над Донбасом збила Росія із зенітно-ракетного комплексу “Бук”, який привезли з РФ на окуповану російськими військовими та бойовиками територію України. На це вказують численні докази

  • приблизно через дві години після катастрофи один із лідерів бойовиків — Ігор Гіркін (Стрєлков), міністр оборони «ДНР», опублікував допис про збиття військовими «ДНР» українського літака АН-26 поблизу Тореза. Однак, коли стало відомо, що був збитий не український військовий літак, а пасажирський лайнер, Гіркін видалив свій допис. 
  • СБУ перехопила розмови бойовиків у день катастрофи, на яких терористи ймовірно обговорюють збиття боїнга МН17. Саме на основі цих розмов вдалось сформувати версію про збиття літака з ракетно-зенітного комплексу «Бук».
  • незалежні розслідувачі з Bellingcat завдяки дослідженню записів розмов, фотографій із супутників та дописів у соцмережах встановили, що зенітно-ракетний комплекс «Бук» на територію «ДНР» привезли з Росії. «Бук», з якого збили літак, належав 53-ій зенітно-ракетній бригаді російської армії з Курська. 

Інформацію про те, що боїнг МН17 збили терористи «ДНР» із установки «Бук», привезеної з території Росії, підтверджують і дані Об’єднаної слідчої групи (JIT), яку очолюють Нідерланди. 

Слідчі JIT назвали чотирьох причетних осіб до збиття малайзійського боїнга в червні 2019 року. Четверо причетних др збиття боїнга за версією слідства: Ігор Гіркін — колишній міністр оборони “ДНР”, Олег Пулатов — підполковник запасу повітряно-десантних російських військ, Сергій Дубинський — відставний офіцер ГРУ РФ, Леонід Харченко — командри розвідувального підрозділу “ГРУ ДНР”, громадянин України. Перші три підозрюваних на момент заяви JIT перебували в Росії, а Харченко — на тимчасово окупованій території України. Усіх чотирьох звинувачують в організації постачання зенітно-ракетного комплексу.

Росія неодноразово звинувачувала Україну в збитті боїнга та намагалась надати свої “докази”. Утім, усе це — брехня. Наприклад, у 2015 році журналісти Bellingcat за допомогою придбаних в компанії Digital Globe супутникових знімків викрили брехню Росії про малайзійський боїнг МН17. Розслідувачі видання з’ясували, що Міноборони РФ опублікували фейкові світлини з космосу в день катастрофи.

Також Слідчий комітет Росії заявляв, що МН17 збили літаком Су-25 ВПС України. Це —  неправда. 

По-перше, літак Су-25 призначений для того, щоб знищувати танки та іншу військову техніку з невеликої висоти. Су-25 не розрахований на польоти на більшій висоті, а також не може збивати інші літаки на висоті 10 тисяч кілометрів, як летів MH17. Експерименти підтверджують, що Су-25 може піднятись на висоту 10 тисяч кілометрів, однак без озброєння. 

По-друге, Су-25 значно повільніший, ніж Boeing-777, тому не міг би наздогнати MH17. Про це говорить один з конструкторів Су-25 Володимир Бабак та редактор військового журналу HS Jane’s Defence Weekly Нік де Ларрінага (Nick de Larrinaga).

По-третє, у фюзеляж MH17 потрапили приблизно 800 вражальних елементів. Це підтведжує, що літак збили ракетою “земля-повітря”, а не “повітря-повітря”, яка має значно меншу потужність. Тобто, збити літак із Су-25, як стверджує Росія, не могли.

Росія називає розслідування упередженим та необ’єктивним, однак сама відмовляється від співпраці з іншими країнами. У 2020 році Росія вийшла із консультацій з Нідерландами та Австралією з питань, пов‘язаних з катастрофою МН17.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний