ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ: У Швейцарії та Фінляндії немає нічого, крім гір і лісів

ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ: У Швейцарії та Фінляндії немає нічого, крім гір і лісів

30 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
2875

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про відсутність природних ресурсів у розвинених країнах — Швейцарії, Фінляндії, Німеччині, Іспанії, Ізраїлі. 

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

VoxCheck не заперечує, що управління ресурсами — важлива складова економічного розвитку. Однак автор допису значно применшив наявні запаси ресурсів та надав неповну інформацію про економіку цих країн.

Альпи покривають 60% території Швейцарії. Швейцарія дійсно не має запасів вугілля, природного газу, нафти або іншого ресурсу, який би склав вагому долю експорту. Однак географічне положення надає також і переваги. Наприклад, для швейцарської економіки важлива туристична сфера — у 2018 році вона складала 2,9% ВВП, а в ній були зайняті 4,4% населення. В цілому близько 74% ВВП Швейцарії формується за рахунок сфери послуг. Інша перевага — завдяки географічним особливостям Швейцарія може виробляти більшу частину енергії, використовуючи гідроелектростанції (ГЕС). У країні налічується 674 ГЕС, що виробляють 57% усієї електроенергії.

Ліси покривають 75% території Фінляндії. У 2018 році деревина та продукти деревообробної промисловості становили близько 20% всього експорту (і 5% ВВП) Фінляндії. Більш того, три групи продуктів деревообробної промисловості (папір і картон; деревна маса; хвойна деревина та пиломатеріали) були серед 10 перших експортних товарів Фінляндії. Решта головних експортних товарів — дизельне паливо (Фінляндія займається лише переробкою нафтопродуктів); нержавіюча сталь; різні продукти машинобудування. Ситуація кардинально не змінилась у 2020 році — деревина та продукти деревообробної промисловості склали 19,2% експорту. Окрім деревини, на території Фінляндії розташовані наступні ресурси (у порядку зменшення): залізна руда, мідь, свинець, цинк, хроміт, нікель, золото, срібло, вапняк.

Хоча експорт Німеччини складається не з сировини, а з товарів з високою доданою вартістю (автомобілі, двигуни, літаки та ін.), не можна стверджувати, що вона взагалі не має ресурсів. На її території розташовані запаси вугілля (в останні роки Німеччина обмежує використання вугілля в рамках боротьби зі змінами клімату), бурого вугілля, природного газу, залізної руди, міді, нікелю, урану, калію, солі.

У 2019 році Іспанія була світовим лідером за експортом цитрусових. Утім, у загальній структурі експорту цитрусові не займають суттєвої частки — всього лише 1,06 % у 2019 році. Основні експортні товари — продукти машинобудування, електричні прилади, перероблені нафтопродукти. На території країни наявні запаси вугілля, бурого вугілля, залізної руди, міді, свинцю, цинку, урану та ін.  Як і Німеччина, Іспанія поступово переходить з вугілля на більш “чисті” джерела енергії.

Не вся територія Ізраїлю складається з пустелі. Пустеля Негев займає лише приблизно половину території країни. Ба більше, ця частина не є густонаселеною. Переважна більшість населення проживає у прибережній зоні на північному заході Ізраїлю. Тривалий час вважалось, що Ізраїль не має значних запасів природних ресурсів. Однак у 2009-2010 роках стало відомо, що на території Ізраїлю розташовані два крупні родовища природного газу, Тамар і Левіафан. Цей газ вже використовується для внутрішнього споживання та складає більшість усієї виробленої енергії. З 2015 року Ізраїль почав експортувати газ до Йорданії, а з 2020 року — до Єгипту.