Підтримка війни росіянами, у яких є знайомі в Україні

Підтримка війни росіянами, у яких є знайомі в Україні

Photo: ua.depositphotos.com / mike_kiev
11 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
730

У березні 2022 року соціологічна компанія Factum Group провела опитування українців про їхнє самопочуття під час війни. Серед питань було кілька про те, чи мають респонденти знайомих у РФ та як ці знайомі ставляться до політики Росії. Ми вирішили проаналізувати ці відповіді та подивитися, чи відрізняються вони від інформації про підтримку Путіна, яку розповсюджують російські соціологи.

Матеріал написаний на основі даних опитування YOUкраїна, що проводилося соціологічною компанією Factum Group 15 – 22 березня 2022 року. Цільова аудиторія опитування: населення України віком від 18 до 55 років, інтернет-користувачі в містах з населенням 50тис+ (без Криму та ОРДЛО). У опитуванні взяли участь 600 респондентів. 

54% опитаних зазначили, що мають рідних, друзів чи колег в Росії. Щоб приблизно зрозуміти рівень зв’язків між українцями та росіянами, можна взяти до уваги опитування 2011 року. Тоді 49% респондентів зазначили, що мають родичів у Росії, ще 30% — що мають друзів чи знайомих, 2% — колег (можна було одночасно вибрати кілька варіантів).

69% опитаних українців, серед тих, хто має знайомих у РФ, обговорювали з ними війну в Україні.

Майже 40% українців, які мають знайомих у РФ, повідомили, що ті не підтримують дії російської влади, 20% відповіли, що знайомі росіяни підтримують дії Путіна, 17% — що мають рідних і друзів з різними поглядами на поточну ситуацію, а у 16% — знайомі дотримуються нейтралітету (що б це не означало).

Важливо пам’ятати, що ми аналізуємо не відповіді росіян, а відповіді українців, які самостійно інтерпретують ставлення до війни своїх російських знайомих.

Рисунок 1. Як, на думку опитаних, їхні знайомі росіяни ставляться до дій своєї влади

Дані: Factum Group

Це не схоже на дані, які поширюють російські соціологічні агенції. Так станом на початок березня ВЦІОМ звітував про те, що 71% росіян підтримують рішення про воєнну спецоперацію (а фактично напад на Україну), 21% НЕ підтримують, ще 8% не змогли відповісти на питання. Схожу інформацію оприлюднив і Левада-Центр. Наприкінці березня 81% росіян підтримували чи скоріше підтримували дії російської армії в Україні, 16% НЕ підтримували.

Цікаві дані щодо підтримки дій російської влади дає Медуза на основі детальних даних того ж ВЦІОМ: серед молоді віком 20 років понад 50% респондентів НЕ підтримують спецоперацію. Але чим старша людина, тим з більшою імовірністю вона підтримує дії влади: у 35 років понад 30% росіян НЕ підтримують спецоперацію, у віці 70 років лише 10% не згодні з рішенням влади.

Різниця у даних опитування українців, проведеного Factum Group, і росіян може мати кілька причин, зокрема:

  1. різні вибірки, адже ми не знаємо, чи репрезентують знайомі українських респондентів все населення РФ;
  2. неправильна інтерпретація українцями ставлення росіян до дій їхньої влади;
  3. більша лояльність до України серед тих росіян, що мають родичів і друзів в Україні;
  4. ненадійність російських опитувань (через страх респондентів відповідати правдиво чи через “домальовування” потрібних цифр).

Це потребує окремого аналізу.

Напад Росії на Україну однозначно вплинув на взаємини між громадянами країн. Так, понад 35% українців, які мають знайомих в РФ, повністю припинили спілкування з ними, і лише 2% зазначили, що їхні стосунки з росіянами покращилися. 

Рисунок 2. Чи змінилися стосунки українців з рідними, друзями, колегами з Росії після нападу РФ на Україну у 2022 році

Дані: Factum Group

Відповіді на це питання дуже перекликаються з відповідями на рисунку 1. Приблизно 40% українців відзначили, що їхні знайомі НЕ підтримують дії російської влади й схожа частка опитаних (38%) зазначили, що стосунки з їхніми російськими знайомими залишилися без змін чи покращилися. Аналогічно частка 35% тих, хто припинив спілкування зі знайомими в РФ, приблизно відповідає частці тих, чиї знайомі підтримують Путіна чи “зберігають нейтралітет” разом 36%.

Висновок

Хоча російська “група підтримки” у світі намагається просунути тезу про те, що війну розпочав не російський народ, а Путін, саме від дій “звичайних” росіян залежить майбутнє стосунків між Україної та Росією як на світовому рівні, так і на рівні сімейних чи дружніх взаємин.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний