Після війни Україна має шанс стати кращою версією себе

Після війни Україна має шанс стати кращою версією себе

25 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
1951

Відновити економіку, відбудувати інфраструктуру, створити нові можливості для бізнесу та закріпити свої позиції у світовій спільноті — одні з головних викликів, що постали перед Україною зараз та потребуватимуть негайних дій, щойно ЗСУ витіснять окупаційні війська з усієї території держави. Маючи потужні внутрішні ресурси, країна також потребує суттєвої зовнішньої підтримки. Якою вже є і якою може бути у майбутньому ця підтримка, розповіли учасники панельної дискусії в межах Весняного ділового форуму-2022.

Весняний Діловий Форум на тему “Українська МРІЯ — шляхи оновлення держави після війни” відбувся у Львові 20 травня 2022 року. “Вокс Україна” виступив аналітичним партнером події та у рамках партнерства публікує серію матеріалів.

Міжнародну підтримку України під час війни обговорювали:

  • Матті Маасікас, Посол ЄС в Україні, Голова Представництва ЄС в Україні;
  • Михайло Бродський, Посол Держави Ізраїль в Україні (Zoom);
  • Христофор Політіс, представник Програми розвитку ООН.

Україна — ЄС

На початку обговорення Матті Маасікас пригадав нещодавні слова міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби про те, що перемога стане можливою за допомогою трьох елементів зовнішньої підтримки: постачання зброї, застосування санкцій до росії і перспектива членства України в Європейському Союзі. Завдяки українській дипломатії робота за першими двома напрямками триває дуже ефективно, а як швидко Євросоюз прийме Україну у свою родину, поки що спрогнозувати не можна. Водночас посол ЄС запевнив, що Україна цілком готова до отримання статусу кандидата.

Україна — це європейська країна: за географічними критеріями, історичними та культурними міркуваннями. За рахунок підписання і виконання Угоди про асоціацію з ЄС, Україна ще більше інтегрувалася в контекст Євросоюзу: завдяки контактам між людьми, впровадженню безвізового режиму, який існує вже кілька років. Мені завжди видавалося природним те, що Україна хоче стати повноцінним членом ЄС і в аспекті політичної інтеграції”, — зазначив Матті Маасікас.

Посол нагадав, що до 24 лютого на рівні Євросоюзу не велися перемовини щодо розширення ані в контексті України, ані інших держав. Зокрема, низка західнобалканських країн отримали перспективу членства в ЄС багато років тому, але членом з-поміж них стала лише одна держава — Хорватія, а щодо решти активна фаза обговорення так і не розпочалася.

У випадку України, за словами Матті Маасікаса, все змінилося одномоментно. Російська агресія пришвидшила розвиток подій. Уже в червні Європейська комісія — виконавчий орган ЄС — представить висновок щодо заявки України на членство, яку Президент України Володимир Зеленський подав на п’ятий день після повномасштабного вторгнення.

Після того, як Єврокомісія підготує висновок і оприлюднить його, ми будемо обговорювати цей висновок, поки не ухвалимо одностайне рішення.  Ці обговорення з боку ЄС буде проводити президент Європейської ради Шарль Мішель, який з початку повномасштабної війни вже двічі побував в Україні, а наприкінці квітня, під час візиту до Києва, чітко висловився про особисту підтримку наступного кроку надання нового статусу Україні”, — підкреслив посол Євросоюзу.

Більше того, змінилася громадська думка європейців про Україну в цілому. “Розширення ЄС ніколи не було дуже популярною політикою для наявних членів: дехто боїться, що буде відбуватися, якщо долучаться бідніші країни, що буде з субсидіями, дотаціями, ще хтось боїться, чи справді ці нові країни на нас схожі, чи добре вони впишуться у наш клуб. Але зараз переважна кількість громадян країн ЄС підтримують Україну, і це вже вплинуло на уряди цих країн”, — зауважив Матті Маасікас.

За словами пана посла, в ЄС абсолютно всі усвідомлюють потребу фінансової підтримки України, якій російська агресія наносить катастрофічної шкоди. Матті Маасікас повідомив, що Європейський інвестиційний банк виділив близько 800 мільйонів доларів та планує виділити ще більше коштів для майбутньої відбудови України. “Європейська комісія запропонувала ініціативу створення організації багатостороннього формату для відбудови України. Йдеться про фонд, в який зможуть сплачувати кошти зацікавлені особи, гравці ринку”, — зазначив посол.

Україна — ООН

Оцінити масштаби шкоди від російської війни в Україні намагаються експерти Програми розвитку ООН. Представник Програми Христофор Політіс наголосив, що Україні загрожує втрата 20 років соціально-економічних досягнень. За майже три місяці війни від війни постраждали 25% громадян. Тому ПРООН вже сьогодні напрацьовує варіанти сприяння економічному відродженню України.

Ми говоримо не тільки про відшкодування збитків і втрат, але також і про інвестування у ті “цеглинки”, які будуть формувати життєздатне і стійке середовище в Україні. Ми будемо працювати з малим та середнім бізнесом, оскільки вважаємо, що ці компанії є тими “цеглинками”, які  відбудовуватимуть Україну. Адже знаємо, що малий та середній бізнес і надалі залишається основним джерелом формування робочих місць”, — констатував Христофор Політіс.

За словами представника ПРООН, організація фокусується, по-перше, на допомозі Україні у створенні бізнесової екосистеми, яка дасть можливість підприємцям стати стійкими до шокових обставин, та, по-друге, на пошуку фінансів. Зокрема, ООН має намір створити фонд для підтримки бізнесів зі сходу чи з півдня, які перемістилися на захід України, для підтримки тих підприємств, які працюють у західних областях, щоб допомогти їм масштабуватися, а також для формування бізнес-екосистем.

Україна — Ізраїль

Від початку повномасштабної війни Держава Ізраїль надає всебічну підтримку Україні з акцентом на сфері медицини. Зокрема, за допомоги Ізраїлю у Львові було створено польовий госпіталь, у якому за півтора місяці отримали допомогу 600 людей, Львів отримує медикаменти, продукти харчування, генератори для польових госпіталів та інше. “Ізраїль і надалі надаватиме допомогу різним областям України з фокусом на медицині. Тому що ми на цьому знаємося найкраще і, напевно, нас за це найбільше знають”, — зазначив посол Держави Ізраїль в Україні Михайло Бродський.

Пан посол пригадав, що в Україні часто проводять паралелі з досвідом Ізраїлю, держави, яка багато років живе у стані війни, але разом із тим активно прогресує. На переконання Михайла Бродського, Україна випрацює власний шлях виходу зі спричиненої війною кризової ситуації, а з досвіду Ізраїлю може взяти лише окремі уроки.

Напевне, основний урок, який взяв для себе Ізраїль за десятиліття існування, полягає у тому, що свої недоліки, проблеми і виклики потрібно перетворювати на можливості. Я думаю, ці слова мають стати лозунгом України на найближчі роки, на час відбудови української економіки”, — наголосив посол Ізраїлю.

Як доказ того, що проблеми можна успішно перетворити на можливості, Михайло Бродський навів розвиток високих технологій в Ізраїлі. “ІТ-сектор розвивався не тому, що для цього були створені сприятливі умови, а навпаки —  незважаючи і всупереч тим викликам, з якими ми стикалися. Ізраїльська армія почала розробляти високі технології всередині військової системи, маючи серйозні безпекові виклики. Пізніше технології були передані в систему громадянського суспільства, і, фактично, таким чином з’явилися основні технологічні досягнення Ізраїлю”, — пояснив посол.

Для Ізраїлю Україна впродовж багатьох років була надзвичайно важливою країною, якщо говорити про аутсорсинг наших ІТ-послуг. Більше половини аутсорсингових послуг для Ізраїлю виконували саме українці, — відзначив Михайло Бродський. — На жаль, декому з фахівців довелося переїхати до інших країн, у тому числі деякі компанії були змушені розпрощатися з українськими працівниками. Але я думаю, що після війни варто намагатися повернути цих людей. Тому що майбутнє української економіки значною мірою залежить від розвитку ІТ-сектору, технологічних та фінансових послуг. Ізраїль готовий допомагати Україні долучатися до відбудови у трьох пріоритетних напрямках: медицина, сільське господарство та ІТ-кластер”.

Україна та її сильні сторони

Учасники панельного обговорення назвали сильні сторони України — ті внутрішні ресурси, які допоможуть державі відновлюватися.

“Перш за все, це неймовірна життєстійкість, яка коріниться у сильному патріотизмі, але також у козацькій психології. Тому що немає царя, правителя, який буде все регулювати, всім керувати. Українці завжди знали, що вони мають забезпечити самоорганізацію, самі керувати. Це власне і є сильною стороною України, бо саме цим ви зараз і займаєтесь — захищаєте свою країну на основі самоорганізації, ви захищаєте свою державу, територію, яка є корінням надзвичайного спротиву і рішучості”, — наголосив Матті Маасікас.

За його словами, сильними сторонами України є високий рівень освіти, патріотизм та відданість народу своїй країні. Ми захоплюємося опором та життєздатністю України. Україна має найкращі ґрунти, чорноземи, географічне розташування – вона знаходиться поблизу найбагатших ринків світу. Всі ці елементи мають сприяти майбутньому успіхові України.

Отримати максимум зиску з цих сильних сторін можна побудувавши екосистеми для малого та середнього бізнесу, щоб створити робочі місця в Україні, а також очистивши Україну від корупції. “Я хочу, щоб Україна принаймні на 100 позицій стрибнула у списку корупційних країн. Думаю, що після війни корупція не має шансів.” – підкреслив посол. 

Михайло Бродський відзначив творчий дух українців: “Йдеться не лише про творчість як мистецтво, ідеться про ІТ, будівництво, про абсолютно всі сфери. Ми бачимо креативність, натхнення, ентузіазм українців.”

На думку посла, дуже важливим є бажання зберегти демократичну природу України, свободу слова, свободу політичних дискусій, незважаючи на війну, на всі труднощі, проблеми і виклики. У цьому Україна схожа на Ізраїль, який також повсякчас вирішує дилему збереження демократичної природи держави під час війни. 

Михайло Бродський порадив налагоджувати тісні відносини з українськими спільнотами за межами України. Адже інколи українці, які живуть за кордоном, можуть навіть більше стати у пригоді державі, ніж ті, хто повернувся. Ізраїль завжди покладався на підтримку діаспори, на підтримку єврейськи та ізраїльських спільнот за межами держави. 

“У 2030 році Україна буде самодостатньою країною, яка пишається собою, буде повністю консолідована як нація, повністю відбудована. Вона засвоїть уроки війни, стане зеленішою, сучаснішою, повністю інтегрованою у європейський союз, і знову відчує світ,” – підсумував Матті Маасікас.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний