Потоки інформації в павутині. Мережевий аналіз ЗМІ | VoxUkraine

Потоки інформації в павутині. Мережевий аналіз ЗМІ

23 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
6204

Ми проаналізували майже 14 тисяч новин зі стрічок 26 популярних українських інтернет-ЗМІ та розглянули взаємні посилання цих ЗМІ. Серед найбільш цитованих джерел – новинні агенції РБК-Україна та Інтерфакс-Україна. За ними йдуть Радіо Свобода, ТСН та Українська правда. Виявили ми й парні медіа – ті, які найбільше посилаються одне на одного.

У березні-травні 2020 року до стрічок розглянутих 26 ЗМІ потрапили майже 281 тисяча різних новин і статей. Рекордсменами за кількістю опублікованих матеріалів є 24 Канал, Сьогодні та УНІАН. Найменше новин і статей опублікували LIGA.net, Радіо Свобода та ZIK (рис. 1).

Рис. 1 Кількість новин у ЗМІ за березень-травень 2020

Дані: власні розрахунки

 

У цих 281 тисячах текстів ми знайшли 12 096 посилань на ЗМІ з нашого переліку (у решті 96% новин є посилання на інші джерела, тобто на менш масові ЗМІ, або посилань немає). У цій статті ми розглядаємо взаємні посилання лише відібраних 26 ЗМІ. 

Найчастіше медіа посилалися на українське інформагентство Інтерфакс – 1528 разів (рис. 2). Але 40% цього показника забезпечив Цензор.НЕТ (у нього 621 посилання на Інтерфакс-Україна). Це найвищий виявлений показник посилання одного медіа на інше.

Понад тисячу посилань набрали РБК-Україна (1487) та Радіо Свобода (1452). Сайт ТСН набрав майже тисячу посилань, проте 494 з них були у новинах інформагентства УНІАН (у свою чергу ТСН також найчастіше посилається на УНІАН – вочевидь, тому що вони входять до одного медіахолдингу). Решта ЗМІ посилаються на інших менше 270 разів. 

Найменше розглянуті ЗМІ посилалися на Політеку, Еспресо ТВ і Фокус. Вони набрали 36, 41 і 51 посилань, відповідно.

Рис. 2 Кількість посилань на медіа

Дані: власні розрахунки

 

Взаємні зв’язки (велика кількість посилань одне на одного) ми виявили у таких ЗМІ:

УНІАН – ТСН

35% (494) посилань УНІАНу були на ТСН. А ТСН посилався на УНІАН у 19% випадків (48 разів). Для обох ЗМІ це найвищі показники посилань на інші медіа;

Українські Новини – Страна.ua 

20% (82 разів) – 20% (66 разів). Для УН Страна.ua – це друге за важливістю джерело після РБК-Україна. Для Страна.ua Українські новини – також друге за важливістю джерело після Інтерфаксу;

Обозреватель – Гордон 

11% (62 рази) – 14% (98 разів). Ці ЗМІ найчастіше посилаються одне на одного та рідше – на інші ЗМІ;

Політека – Знай

16% (85 разів) – 8% (30 разів). Для Політеки Знай є третім за важливістю джерелом, а Політека для Знай – четвертим. Проте із 36 посилань на Політеку 30 були у новинах Знай. Ці медіа входять до одного медіахолдингу, про що пишуть у себе на сайтах.

Рис. 3 Виявлені зв’язки між ЗМІ

Дані: власні розрахунки. Примітка: вказані відсотки – це співвідношення між кількістю посилань першого медіа на друге і загальною кількістю виявлених посилань у новинах першого медіа 

 

Як читати мережу: чим сильніші зв’язки у певного медіа, тим ближче до умовного центру графіку воно розташовано. Сила зв’язку визначається і тим, як часто на них посилаються, і як часто вони самі посилаються на інші ЗМІ.

Інтерактивний графік з більшим масштабом доступний на окремій сторінці. Щоб подивитися кількість посилань між двома медіа – натисніть на зв’язок. Щоб прибрати блок з інформацією – натисніть на вільне місце. 

Таблицю з усіма показниками посилань можна переглянути за посиланням.

Висновки

  1. Ми розглянули 26 онлайн-ЗМІ з великим охопленням та виявили, що вони посилаються одне на одне лише у 4% новин (усього 12 099 посилань за три місяці). Найчастіше ЗМІ посилаються на Інтерфакс та РБК-Україна. Це можна пояснити тим, що це інформаційні агентства. Вони швидко публікують новини і відповідно є джерелом для інших ЗМІ. На третьому місці за кількістю посилань – Радіо Свобода.
  2. 40% посилань на Інтерфакс належать Цензор.НЕТ. А 53% (494) посилань на ТСН знаходяться на сторінках УНІАНу. Решта медіа посилалися на інші не частіше 268 разів.
  3. За кількістю взаємних посилань можна відзначити такі пари медіа: УНІАН – ТСН (35% посилань УНІАНу були на ТСН – 19% навпаки, або 494 і 48 разів відповідно), Українські Новини – Страна.ua (20% – 20%, або 88 і 66 разів), Обозреватель – Гордон (11% – 14%, або 62 і 98 разів), Політека – Знай (16% – 8%, або 85 і 30 разів).

Методологія: Для аналізу ми відібрали 26 популярних українських інтернет-ЗМІ. На жаль, медіа «НВ» не потрапило у нашу вибірку через технічні обмеження, хоча це ЗМІ посідає перші місця у рейтингах. У наступних дослідженнях ми спробуємо його включити. 

Коли ми говоримо «посилання на ЗМІ», мова лише про ті ЗМІ, які є у списку для аналізу; Новини і статті – матеріали онлайн-ЗМІ, які потрапили у новинну стрічку.

Аналіз посилань проводився на матеріалах із новинних стрічок за березень-травень 2020 року. Але з масиву видалялися матеріали, які потрапляли до стрічок, якщо дата їх публікацій була старіша, ніж вказаний період Посиланням ми вважаємо згадку джерела. Ми аналізували лише згадування між 26 ЗМІ з нашої бази. Тобто випадки посилань на будь-яке інше джерело не з цього переліку в даному аналізі не враховувалися. Також окремо не враховувалися посилання на дочірні медіа (наприклад, Економічну правду). Подвійні посилання, наприклад, «Liga.net з посиланням на Радіо Свободу» враховувалися – згадка зараховувалася обом медіа.

Самі посилання ми шукали за патернами побудови новини для кожного медіа. Наприклад, у більшості новин Української правди є розділ «Джерело». У тих ЗМІ, де такого розділу немає, джерело вказується у кожній новині у певному абзаці. Саме у цих абзацах ми шукали згадки. 

Масиви посилань на Радіо Свободу, РБК-Україна і Інтерфакс-Україна перевірялися вручну і очищувалися від згадок закордонних служб Радіо Свободи і від російського РБК. Бо деякі медіа вказують джерелом «РБК» і при цьому мають на увазі РБК-Україну тому програмно було складно відфільтрувати такі випадки. Для Радіо Свободи було складно прописати усі назви і варіанти згадок закордонних служб цього медіа – щоб їх не враховувати.

Як виявляли зв’язки між ЗМІ: для кожного ЗМІ прорейтингували список, на яке ЗМі воно посилається і проставили замість кількості посилань рейтингові бали. Найбільша кількість – 1 місце, друга за величиною кількість посилань – 2 місце і т.д. Далі просумували бали для всіх пар такого типу: «Медіа 1 посилається на Медіа 2» і »Медіа 2 посилається Медіа 1». Наступним кроком відсортували за спаданням отримані суми. Відкинули пари, де абсолютна кількість посилань принаймні одного медіа на інше є меншою 16. Оскільки у такому випадку у рейтингу певного медіа різниця між сусідніми місцями у кількості посилань вимірюється в кількох одиницях, складно визначити чи є зв’язок між медіа, чи ні. У підсумку визначили 4 пари ЗМІ, які набрали найменшу суму балів. Такі ЗМІ ми визначили як пов’язані між собою (рис. 3). 

Мережу візуалізовано за допомогою алгоритму ForceAtlas2.

Дисклеймер: Статтю підготовлено в рамках проекту «Медіа Екосистема» за підтримки US Embassy. В цьому проекті ми досліджуємо український медійний простір, аналізуємо новини найпопулярніших онлайн-ЗМІ, щоб надавати актуальну агреговану інформацію про теми, меседжі та зв’язки між медіа.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний