Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у червні 2023 року

Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у червні 2023 року

Photo: ua.depositphotos.com / IgorVetushko
10 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
1552

У червні 2023 року VoxCheck промоніторив 78 медіа з Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії, Італії, Німеччини та виявив 931 кейс дезінформації про Україну. Найбільше кейсів дезінформації ми виявили в угорських (191), чеських (188) та польських (177) медіа. Найактивніше у червні європейські медіа просували наративи про скоєння українською армією воєнних злочинів, контроль Заходу над Україною та використання її у своїх цілях, а також «нацистську ідеологію» в Україні. Крім цього, масово поширювався наратив про те, що війну в Україні росію змусили розпочати дії України та Заходу.

VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення, згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».

Польща

Під час моніторингу 12 польських ЗМІ ми виявили 177 кейсів дезінформації, які згрупували у 21 наратив. Найактивніше медіа Польщі просували дезінформаційні наративи про воєнні злочини, нібито скоєні українською армією (29 кейсів), а також контроль та використання Заходом України (24), яка до того ж не є демократією (19).

Прокремлівські видання часто використовують тактику віддзеркалення, за якої дії та злочини росії приписуються її опонентам, виставляючи росію «жертвою» або «захисницею». Використання цього прийому ми бачимо особливо часто у намаганнях поширити наратив про воєнні злочини, які буцімто здійснює українська армія. У рамках цього наративу польські медіа просували фейк про те, що Каховську ГЕС підірвали «бандерівці» за вказівкою української влади. Таким чином, додають фейкороби, Україна хотіла спровокувати ядерну катастрофу, щоби потім звинуватити у цьому росію. Інші видання зазначали, що Україна нібито підірвала ГЕС за настановою Заходу, а «наступною ціллю» буде Запорізька АЕС. При цьому деякі автори намагаються здаватися об’єктивними у своїх матеріалах, і відтак «визнають» часткову провину росії у катастрофі, адже «російська армія не вичерпала запаси води, накопичені у водосховищі, незважаючи на передбачувану загрозу (з боку України)».

Поширюючи наратив про контроль Заходу над Україною, польські ЗМІ використовують уже старий фейк про те, що російсько-українська війна насправді є проксі-конфліктом між Сполученими Штатами й НАТО з одного боку та рф з іншого. Водночас окремі медіа просували думку, що США ведуть війну водночас з ЄС та Росією «руками українців», створюючи враження, нібито Україні краще об’єднатися з рф задля перемоги над Заходом. Таким чином прокремлівські медіа намагаються демонізувати західні країни та позбавити Україну суб’єктності в очах своїх читачів. 

Третій найбільший проросійський наратив у польських ЗМІ — начебто Україна не є демократичною державою. У підтвердження цьому медіа поширюють фейк про те, що українська влада навмисно відсилає членів угорської меншини у гарячі точки фронту, тим самим чинячи «прихований геноцид». Автори «застерігають» польську меншину в Україні про те, що вони будуть наступними, адже, на їхню думку, стосунки між Україною та Польщею значно напруженіші, ніж з Угорщиною. Окрім цього, низка прокремлівських медіа звинувачують український уряд у нищенні громадянського суспільства шляхом «заборони всіх ЗМІ, окрім одного державного каналу» — фейк, який спростовується пошуком українських державних медіа у мережі.

Також у цей період традиційно поширювали наратив про те, що союзники Українихочуть розділити її (3 кейси). При цьому українці, «змучені корупцією, внутрішніми суперечностями та відродженням нацизму», уже готуються віддати західні території Польщі. Для посилення цієї тези пропагандисти використовують давній фейк про те, що угоду про повернення земель Західної України до Польщі президенти Дуда та Зеленський підписали ще під час візиту Дуди до Києва у лютому 2022 року.

Італія

У 13 італійських медіа ми виявили 83 кейси дезінформації про Україну, які можна згрупувати у 20 наративів. Найбільше кейсів (15) входять до наративу про те, що розпочати війну росію змусили дії України та Заходу. Другий за популярністю наратив — буцімто Захід контролював і продовжує контролювати Україну, використовуючи її у своїх цілях (9 кейсів). І третій за масовістю наратив в італійських ЗМІ був про надання Україні зброї західними партнерами (8 кейсів).

Італійські медіа повторюють російські тези про те, що рф нібито була вимушена розпочати війну з Україною через її потенційне членство у НАТО. Намагаючись обґрунтувати цю тезу, пропагандисти стверджують, що між представниками країн-членів НАТО і СРСР була укладена усна угода про нерозширення організації на територію Східної Європи. Утім, тодішній очільник СРСР Міхаіл Горбачов згодом сам спростував це твердження. Автори також порівнюють росію зі США, коли ті боролись за незалежність від Великої Британії, але так і не згадують від якої країни наразі залежить рф. Крім цього, дезінформатори наводять цитату путіна про те, що росія ніколи не мала наміру нападати на Україну. Ба більше, вона й не нападала, а лише «виконала свій обов’язок із захисту населення Донецької та Луганської областей, стосовно яких Київ з 2014 року провадив свої каральні операції».

Для поширення наративу про контроль Заходу над Україною використовують здебільшого старі фейки, зокрема перекладаючи статті російських пропагандистів про використання України як інструменту, що стримує розвиток росії, а також розпалювання війни Сполученими Штатами заради встановлення гегемонії. Є й відносно нова фейкова теза, яку надав директор Служби зовнішньої розвідки рф Сєргєй Наришкін. Він стверджує, що «англосаксонські еліти» навмисне десятиліттями підживлювали український патріотизм, щоби потім використовувати українців… у боротьбі за захист власної країни. При цьому прокремлівські медіа звично пророкують, що наступною «жертвою Заходу» стане Польща.

Також в італійському медіапросторі продовжують поширювати фейкові твердження про перепродаж Україною зброї, отриманої від партнерів — зокрема, посилаючись на повідомлення МЗС росії. Цього місяця проросійські ЗМІ традиційно переконували читачів, що значна частина зброї опиняється на чорному ринку, звідки потім потрапляє до мексиканських картелів, країн Західної Азії, а також держав ЄС. При цьому українська влада навіть надає знижки на доставку в разі, якщо покупець платить готівкою. Захід, пишуть пропагандисти, вимушений закривати очі на ці транзакції, адже він боїться визнати свої помилки, і відтак продовжує надавати Україні зброю.

Подібно до польських пропагандистських медіа, італійські ЗМІ також дублювали російську дезінформацію про те, що українська армія скоює воєнні злочини, і саме вона підірвала Каховську ГЕС (5 кейсів). Аби підтвердити цю тезу, фейкороби писали, що Україна буцімто обстрілювала евакуаційні пункти Херсона, розстрілюючи мирних жителів. При цьому жодної згадки про вже задокументовані обстріли саме з боку росії під час евакуації мирних жителів зазначені медіа не надали. Також пропагандисти додають, що руйнування ГЕС нібито надає Україні переваги у воєнному плані, а отже, зважаючи на «цинічність Київського режиму», вона могла пожертвувати своїми громадянами заради досягнення цілей. 

Німеччина

Під час моніторингу 15 німецьких медіа у червні ми виявили 119 кейсів дезінформації, які можна розділити на 20 наративів. Найбільша кількість кейсів припала на два наративи нацизм в Україні та скоєння українською армією воєнних злочинів (17 кейсів кожен). Третім за масовістю став наратив про те, що Захід контролює й використовує Україну для власних цілей (15).

У намаганнях звинуватити Україну у нацизмі проросійські медіа продовжують поширювати старі фейки: гасло «Україна понад усе», яке буцімто копіює нацистське «Німеччина понад усе», «поклоніння» Степану Бандері, якого ці ж самі ЗМІ кличуть нацистом, та нібито розповсюдженість в Україні нацистського вітання і смолоскипних ходів. Утім, є й нова дезінформація — за даними ЗМІ, ще з 2018 року українські діти нібито вчилися користуватись автоматами Калашникова щоби «вбивати російських недолюдей» у літніх таборах, профінансованих державою.

Ще один найбільший прокремлівський наратив в німецьких ЗМІ про те, що Україна нібито скоює воєнні злочини. Віддзеркалюючи дії росії, дезінформатори намагалися переконати читачів у тому, що це Україна скоює теракти та вбиває мирних людей зокрема у Луганську та Маріуполі, не дозволяючи при цьому жителям покинути місто. Але найбільша кількість дезінформації у рамках цього наративу очікувано припала на звинувачення української армії у підриві Каховської ГЕС. Медіа посилалась на ключових пропагандистів кремля — Пєскова, Нєбєнзі, Галузіна, а також Лукашенка, створюючи враження, нібито теракт з боку саме України є доконаним і беззаперечним фактом. Низка ЗМІ також стверджують, що українська армія зруйнувала ГЕС за допомогою зброї, яку вона отримала від західних партнерів, намагаючись дискредитувати Україну як реципієнтку озброєння.

Наступний найпоширеніший наратив кремля — контроль та використання України західними країнами. Дезінформація, що її поширюють німецькі пропагандисти, співзвучна з фейками, які ми спостерігали у Польщі: Україну нібито використовують задля безкінечної боротьби з рф, аби послабити останню. При цьому медіа надають різні версії, аби заплутати читачів. В одній із версій Україну використовують лише США для боротьби з ЄС та росією, в іншій одразу три країни (США, Велика Британія та Бельгія) десятиліттями спотворювали імідж росії, аби зрощувати в українців ненависть до неї. Намагаючись змалювати Україну залежною державою, пропагандисти також поширювали заяву секретаря ради безпеки рф Миколи Патрушева про те, що саме НАТО має нести відповідальність за підрив Каховської ГЕС, адже це вони координують роботу ЗСУ.

Також у німецькому медіапросторі знову шириться фейк про існування «чорної трансплантології» в Україні (1 кейс). У червні дезінформатори пишуть, що в Україні нібито почали відсилати дітей із Херсона до європейських країн, де їх потім використовують як донорів органів. Крім цього, щоби закріпити за Україною образ небезпечної для світу країни, медіа вкотре цитують Наришкіна, стверджуючи, що Україна працює над створенням «брудної ядерної бомби» (1 кейс).

Угорщина

У рамках моніторингу 13 угорських медіа за червень ми виявили 191 кейс російської дезінформації та 22 наративи. Найбільше повідомлень ми виявили в рамках наративів про скоєння Україною воєнних злочинів (26 кейсів), вимушеність рф розпочати війну через дії України та Заходу (19 кейсів) та дезінформація стосовно історичних подій (14 кейсів).

Низка угорських пропагандистів очікувано звинуватили Україну у пошкодженні Каховської ГЕС. Для підтвердження своїх слів вони наводять цитати Дмітрія Пєскова, українського колаборанта Володимира Леонтьєва та путіна, вплітаючи у цей наратив згадки про те, що Україна є небезпечною терористичною державою, адже перед руйнуванням ГЕС вона навіть навмисне підняла рівень води у водосховищі до критичного рівня, збільшивши масштаби руйнувань.

Говорячи про те, що росія була змушена розпочати війну з Україною, автори прокремлівських видань наголошують на вигідності війни для Заходу. Мовляв, таким чином західні компанії продають шалені обсяги зброї та притлумлюють рф, намагаючись «зберегти однополярність світу». Значна частина ЗМІ  змальовує рф як жертву у цій війні, яка нібито захищає свій народ від «експансії НАТО», а також обороняє жителів Донбасу від так званого терористичного українського режиму. 

Окрім цього, угорські ЗМІ продовжували розповсюджувати дезінформацію стосовно історичних подій, зокрема про те, що події Революції Гідності 2014 року — це «кривавий переворот», що наразив жителів Донбасу на смертельну небезпеку,

Україну заснував Ленін, а Крим це питомо російська територія.

Також угорські пропагандисти звично поширювали наратив, що Україна — не демократична країна(7 кейсів). Вони обґрунтовують цю тезу фейками про те, що угорська меншина в Україні репресована, адже її членам заборонено спілкуватись угорською мовою. Дезінформатори наполягають, що єдина мова, якою дозволено спілкуватися в Україні — українська, і дивуються тому, що на відео з українськими військовими можна почути й інші мови.

Словаччина

У рамках моніторингу 13 словацьких медіа за червень ми виявили 173 кейси російської дезінформації, які можна згрупувати у 22 наративи. Найбільше повідомлень ми виявили у рамках наративів про те, що Захід використовує Україну (23 кейси), українська армія скоює воєнні злочини (18 кейсів), та дискредитація представників української влади (16 кейсів).

Переконуючи читачів у тому, що Захід контролює і використовує Україну у своїх цілях, словацькі пропагандисти зокрема намагались дискредитувати Володимира Зеленського. Вони писали, що президент  — лише інструмент в руках Заходу, і саме західні партнери змушують Україну чинити опір росії та розпочинати контрнаступ, аби послабити рф. Окрім цього, запевняють автори з посиланням на українського колаборанта Миколу Азарова, Зеленський навмисне «перетворив Україну на Афганістан на радість англосаксам». ЗМІ майже слово в слово повторюють тезу про те, що «НАТО боротиметься з рф до останнього українця», і наступними в черзі будуть поляки. Не обійшлось і без старих фейків про те, що Революція Гідності була організована Вікторією Нуланд з метою встановити в Україні уряд, що буде підпорядковуватись Сполученим Штатам.

Використовуючи тактику віддзеркалення, проросійські медіа продовжували звинувачувати Україну у воєнних злочинах, які скоїла сама росія. У червні словацькі пропагандисти звинувачували українську армію у підриві Каховської дамби, щоби «відвернути увагу від невдач України на полі бою», а також обстрілі аміакопроводу Тольятті-Одеса, що росія використовувала для експорту аміаку. Прокремлівські ЗМІ також посилалася на американського пропагандиста Патріка Ланкастера, пишучи, що український уряд використовує зброю, надану західними партнерами, аби нібито здійснювати геноцид українців на території Донбасу.

Що стосується дискредитації української влади, найбільша кількість кейсів припала на дискредитацію Володимира Зеленського. Окрім згаданих вище фейків, пропагандисти пишуть про те, що Зеленський буцімто втрачає довіру українців, що він є актором, а не президентом, використовують вже стару дезінформацію про його нібито наркозалежність та пророкують, що Захід згодом замінить його «іншою маріонеткою». Інформаційна кампанія з дискредитації зачепила і Кирила Буданова —  пропагандисти наполягають, що він отримав поранення під час російського ракетного обстрілу, і відтак у тяжкому стані перебуває у лікарні в Берліні.

У словацьких ЗМІ також просували наратив про військово-біологічні та нарколабораторії в Україні (10 кейсів). Зокрема, в одному з проросійських медіа поширювали інформацію про нібито систематичне вживання українською армією наркотичних речовин (кетаміну, амфетаміну, та інших), які їм поставляє НАТО. У статті запевняють, що подібних випадків в армії рф не спостерігалось, адже «це інша справа, коли надихаєшся благородною думкою і борешся за святе, тоді не потрібні наркотики та психотропи», стверджують фейкороби. Крім цього, медіа продовжують ширити фейки про біолабораторії на території України, в яких зокрема вилучали органи для подальшого експорту в країни ЄС та вирощували «бойову сарану», яку згодом планували використати у війні проти росії.

Чехія

У 12 чеських медіа ми виявили 188 кейсів дезінформації про Україну, які можна згрупувати у 20 наративів. Найбільше кейсів входять до наративу про дискредитацію української влади (29), наступний за популярністю наратив — буцімто Захід контролює Україну, використовуючи її у своїх цілях (26 кейсів), а українська армія скоює воєнні злочини (25).

Подібно до словацьких дезінформаторів, чеські пропагандисти також поширюють цитату Миколи Азарова про те, що чинна влада перетворила Україну на Афганістан, зробивши її «іграшкою в руках США», а Зеленський нібито не зацікавлений у закінченні війни та готовий «боротися до останнього українця» лише щоб утриматися на посту президента. Окрім цього, в одній зі статей секретарю РНБО України Олексію Данілову приписують обіцянку знищувати російськомовних жителів України, хоча оригінальна цитата звучала так: «російська мова має зникнути з нашої території взагалі як елемент ворожої пропаганди та промивання мізків нашого населення». За задумом пропагандистів, ці фейки мають дискредитувати українську владув очах читачів.

У рамках наративу про контроль Заходу над Україною ми зустрічаємо як старі (Революція Гідності була «спродюсована» Заходом, Україна є лише інструментом для Сполучених Штатів, які постачають їй зброю лише для пролонгації війни, а наступною у черзі є Польща), так і нові фейки: якщо Україна не справлятиметься з війною самотужки, Захід залучить до цього Молдову або й Чехію. Таким чином пропагандисти намагаються створити враження, ніби Чехії необхідно відвернутися від України та НАТО заради запобігання війни на їхній території. 

У червні пропагандисти масово звинувачували Україну у руйнуванні Каховської ГЕС. Для цього, пишуть вони, українська армія використала як надану партнерами систему HIMARS, так і український ракетний комплекс «Вільха». При цьому дезінформатори зазначають, що ГЕС нібито належить рф, що й стало головним мотивом для української армії зруйнувати її. Прокремлівські видання звично посилаються на російських спікерів, втім цього разу ми бачимо цитати й американського проросійського пропагандиста Такера Карлсона, який прямо звинуватив Україну у підриві ГЕС.

Чеські пропагандисти також намагалися переконати читачів у тому, що росія не скоює воєнних злочинів(6 кейсів). Армія рф, пишуть вони, «бореться за свою безпеку, безпеку інших країн, а також людей, які опинилися на підконтрольній Києву території». Окрім цього, Росія нібито завдає виключно високоточних ракетних ударів по військових об’єктах України, щоби знищити склади з боєприпасами та військовими матеріалами, не зачіпає цивільні об’єкти.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний